„Od węgla do atomu” – Ministerstwo Przemysłu wkrótce zaczyna pracę w Katowicach. A Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów na radnych

1 marca oficjalnie otwieramy siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach, przy ulicy Powstańców 30 – potwierdziła szefowa resortu Marzena Czarnecka, podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej w Katowicach. KO przedstawiła swoich kandydatów do katowickiej Rady Miasta.

FB/ Łukasz Borkowski
Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do katowickiej Rady Miasta

W sobotniej konwencji w Katowicach uczestniczyli między innymi Marzena Czarnecka, szefowa Ministerstwa Przemysłu, posłanka Monika Rosa, Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy europoseł Jan Olbrycht.

Marzena Czarnecka potwierdziła informację, że od przyszłego tygodnia siedzibą Ministerstwa Przemysłu będzie dawny budynek Dyrekcji Kopalń Księcia Pszczyńskiego (przy Powstańców 30), który powstał w latach 1913-14 według projektu Gustava Oelsnera. Przypomnijmy, że w czasach PRL był siedzibą Ministerstwa Górnictwa i Energetyki, a po modernizacji w 1999 roku – Kompanii Węglowej, a potem Polskiej Grupy Górniczej.

– 1 marca oficjalnie otwieramy siedzibę Ministerstwa Przemysłu w Katowicach, przy ulicy Powstańców 30. A ministerstwo powołane zostało po to, żebyśmy przeszli w łagodny sposób od węgla do atomu – podkreśliła szefowa resortu.

„Jedynki” na listach KO? Bez niespodzianek

Jarosław Makowski, od niedawna wiceprezydent miasta i jeden z liderów katowickiej KO, nawiązał do pieniędzy, które „odblokowała” dla Polski Unia Europejska.

– Pieniądze z Unii popłyną także do Katowic. Na drogi, szkoły, uniwersytety, na transformację energetyczną. To tu, w Katowicach, będzie się „wykuwał” nowy ład energetyczny. To jest czas Katowic i musimy go wykorzystać – mówił.

Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów do Rady Miasta Katowic. Przypomnijmy, że KO, od niedawna koalicjant Forum Samorządowego rządzącego Katowicami Marcina Krupy, nie wystawiła swojego kandydata na prezydenta miasta. I poparła Krupę, który urząd prezydenta Katowic pełni od 2014 roku.

Na katowickich listach Koalicji Obywatelskiej znalazło się 38 kandydatów, wśród których są także przedstawiciele Nowej Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. „Jedynkami” są dotychczasowi radni KO – Tomasz Maśnica (okręg nr 1), Jarosław Makowski (okręg nr 2), Łukasz Borkowski (okręg nr 3), Magdalena Wieczorek (okręg nr 4) i Barbara Wnęk-Gabor (okręg nr 5).

Przypomnijmy na koniec, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a druga tura – w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów – zaplanowana została na 21 kwietnia.

Jarosław Makowski i Marcin Krupa

Może Cię zainteresować:

Dlaczego Marcin Krupa zerwał koalicję z PiS? „To niemożliwe przy obecnej sytuacji politycznej”

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Marek Wójcik

Może Cię zainteresować:

Nowy wojewoda o „Wielkich Katowicach”: Trudno będzie o akceptację społeczną dla tego rozwiązania

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Dawid dural

Może Cię zainteresować:

,,Mieliśmy rozliczyć Krupę. KO wybrała polityczny pragmatyzm". Dawid Durał krytycznie o rządach Marcina Krupy i o tym, co chciałby zmienić jako prezydent Katowic

Autor: Szymon Karpe

12/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon