„Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu”. Robert Talarczyk przez 5 kolejnych lat pokieruje Teatrem Śląskim

Robert Talarczyk przez kolejne pięć lat kierować będzie Teatrem Śląskim. W piątek (8 września) powołanie na stanowisko dyrektora placówki wręczył mu marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. "Teatr stale umacnia swoje miejsce na kulturalnej mapie Polski i Europy" - podkreślił Chełstowski.

Robert Talarczyk

Robert Talarczyk jako dyrektor naczelny i artystyczny kieruje Teatrem Śląskim od września 2013 roku. W tym okresie katowicka scena wielokrotnie sięgała po tematy związane ze śląską historią oraz tożsamością. „Piąta strona świata”, „Wujek.81. Czarna ballada”, „Drach”, „Pokora”, czy „Nikaj” to właśnie przykłady tego trendu. Za jego rządów w Teatrze Śląskim w ramach cyklu "Śląsk święty/Śląsk przeklęty" wystawiono także szereg spektakli o „ikonach” Górnego Śląska (cykl rozpoczął „Skazany na bluesa”).

- W kilka lat przez scenę Śląskiego przeszły najważniejsze osoby śląskiej kultury: Twardoch, Rokita, Villqist, Koziołek, Sławek, Miuosh. A z tych po drugiej stronie: Kukuczka, Riedel czy Kutz – mówił w ubiegłym roku w rozmowie ze ŚląZag.pl Talarczyk.

Pochodzący z Katowic artysta po ukończeniu studiów aktorskich we Wrocławiu przez kilkanaście lat jako aktor występował w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Tam też zadebiutował jako reżyser. To właśnie on wspólnie z Mirosławem Neinertem wyreżyserowali na scenie Teatru Korez słynnego „Cholonka”.

Robert Talarczyk jest laureatem Złotej Maski

Zanim rozpoczął kierowanie Teatrem Śląski przez osiem lat zarządzał Teatrem Polskim w Bielsku Białej. Występował w filmach, tłumaczył teksty znanych pieśniarzy (np. Nicka Cave’a, Jaromira Nohavicy, czy Toma Waitsa), pisze i udziela się w wielu projektach artystycznych. Jest laureatem wielu nagród (m.in. Złotej Maski - przyznawanej przez zarząd województwa śląskiego za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej).

Talarczyk wspólnie ze Szczepanem Twardochem przeniósł na scenę napisaną przez tego drugiego książkę „Byk”. Monodram ten zresztą Talarczyk nie tylko współreżyserował, ale także w nim wystąpił.

- Ci wszyscy wielcy, dobrze się tu czują w Teatrze Śląskim. Po prostu. To dla mnie zaszczyt, że odpowiadają na moje zaproszenia – raz jeszcze zacytujmy rozmowę dla ŚląZaga.

- To odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Cieszy, że Teatr stale umacnia swoje miejsce na kulturalnej mapie Polski i Europy – tak Talarczyka ocenił w mediach społecznościowych marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Robert Talarczyk

Może Cię zainteresować:

"Mnie tępe Ślonzoki wkur… najmocniej. Że godajom ino po ślonsku i nie chcą się uczyć" - Robert Talarczyk o "Byku", dumie i Śląsku

Autor: Marcin Zasada

15/04/2022

Robert Talarczyk na tle kopalni "Wujek"

Może Cię zainteresować:

Robert Talarczyk o wynikach spisu: "Co mnie obchodzi, kto i jak liczy. Bycie Ślązakiem jest za**biste i już"

Autor: Redakcja

12/04/2023

Krzywy kosciol karwina lednicka

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Widziałem, jak w Karwinie poczuli to samo, co my, gdy pierwszy raz przeczytaliśmy "Cholonka"

Autor: Zbigniew Rokita

01/09/2023

Czarna ballada wujek teatr slaski

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Wijący się czarny wąż. I ten człowiek, który poprosił Szekspira o "trocha placu": Talarczyk

Autor: Zbigniew Rokita

04/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon