„Ojciec by to... czule obśmiał”. Paweł Smolorz o ulicy Michała Smolorza w Katowicach

Stało się. Po 11 latach od śmierci Michał Smolorz będzie patronem ulicy w Katowicach (o ile sprawę uda się doprowadzić do końca). Z takim wnioskiem wystąpili miejscy radni Koalicji Obywatelskiej. Dwa dni po tym tym gdy w ŚLĄZAGU zaapelowaliśmy, by Katowice sobie o nim przypomniały. - Ulica Michała Smolorza? Ojciec by to czule obśmiał – stwierdził Paweł Smolorz.

fot. Lajsikonik/Wikimedia
Michał Smolorz

Michał Smolorz był wybitnym śląskim publicystą, dziennikarzem, reżyserem, producentem telewizyjnym i recenzentem właściwie wszystkiego co działo się na Górnym Śląsku i w obrębie śląskiej tożsamości. Zmarł nagle 10 stycznia 2013 roku. W 11. rocznicę śmierci Michała Smolorza zaapelowaliśmy w ŚLĄZAGU, by Katowice sobie o nim przypomniały.

Michał Smolorz zasługuje na godne upamiętnienie w Katowicach

I stało się! Dwa dni później klub radnych Koalicji Obywatelskiej skierował do władz miasta stosowny wniosek.

- Jesteśmy przekonani, że Michał Smolorz – jeden z najważniejszych śląskich dziennikarzy zasługuje na godne upamiętnienie w Katowicach. Niewielu zrobiło dla tego miasta i tego regionu więcej niż ten radykalny i jednocześnie łagodny piewca śląskiej sprawy – czytamy we wniosku.

Radni KO podkreślają także, że Michał Smolorz „potrafił Śląsk opiewać jak nikt inny, ale równocześnie – jak nikt inny potrafił go krytykować. O Śląsk gotów był pokłócić się z każdym, ale i z każdym – w imię śląskiej sprawy – potrafił się porozumieć”. Dodają, że „nie wybaczał tylko jednego – trywializacji Śląska, wpychania go w ramy sentymentalnych historyjek, podlewanych obficie piwem i zagryzanych krupniokiem”.

„Ojciec by to, na swój sposób, czule obśmiał”

Ulica Michała Smolorza w Katowicach? - To dla przeciętnego mieszkańca tego miasta nic nie zmieni. Ale na pewno ucieszy mniejszość – stwierdził w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM jego syn Paweł Smolorz. A jak zareagowałby na to Michał Smolorz?

- Pewnie by to, na swój sposób, czule obśmiał – zaznaczył Paweł Smolorz.

Paweł Smolorz dodał, że ojciec ustąpiłby miejsca innym, np. Kazimierzowi Kutzowi, którego dorobek cenił o wiele bardziej niż swój. Zażartował, że trzeba pomyśleć w Katowicach o ulicach Smolorza i Kutza, tak by jedna przecinała drugą – Takie skrzyżowanie zgryźliwych tetryków – stwierdził.

Na wywiad z Pawłem Smolorzem zapraszamy do weekendowego magazynu ŚLĄZAGA.

Michał Smolorz

Może Cię zainteresować:

W Katowicach będzie ulica Michała Smolorza. Po apelu ŚLĄZAGA jest wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej

Autor: Marcin Zasada

15/01/2024

Michał Smolorz

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Drogie Katowice, skoro potraficie czcić Szymborską, to może czas przypomnieć sobie o Smolorzu?

Autor: Marcin Zasada

10/01/2024

Michał Smolorz

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Co stało się z językiem śląskim przez 10 lat bez Michała Smolorza? Śląsk pokazał systemowi 4 litery

Autor: Marcin Zasada

13/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon