Z Prawa i Sprawiedliwości do Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Śląskiego. Koniec klubu „Tak! Dla Polski”

Rok temu nie przewidziałby tego nawet sam Krzysztof Jackowski - najpopularniejszy jasnowidz w Polsce. Marszałek Jakub Chełstowski - wraz z trojgiem radnych - odszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Teraz wszyscy dołączyli do klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Śląskiego.

arc Ślązag
Wojciech Saługa i Jakub Chełstowski

Marszałek Jakub Chełstowski – wraz z trojgiem radnych: Rafałem Kandziorą, Marią Materlą, Aliną Nowak – dokonał w ubiegłym roku politycznego przewrotu w Sejmiku Województwa Śląskiego, przechodząc z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Tym samym tzw. opozycja przejęła władzę w samorządzie (Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Lewica).

Wówczas wśród powodów takiej decyzji wymieniano m.in. przedłużający się spór z Unią Europejską, a co za tym idzie, brak wspólnotowych pieniędzy, próby zmarginalizowania Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach, a także konflikt z mieszkańcami poszczególnych miejscowości w sprawie kolei do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

„Zacieśnianie współpracy” w Sejmiku Województwa Śląskiego

Byli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się pójść o krok dalej. W poniedziałek, 25 września, Jakub Chełstowski ogłosił, że wstępują do klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Śląskiego. Chodzi o „zacieśnianie współpracy”.

Cieszę się, że wstępujemy do klubu Koalicji Obywatelskiej. Województwo śląskie jest w ostatnim czasie najbardziej aktywne politycznie, ale zachęcam do tego także inne samorządy regionalne, aby poszły tą drogą – powiedział Jakub Chełstowski.

Działamy razem w obliczu tego, co dzieje się w kraju i regionie. To nasze połączenie nie jest obliczone tylko na najbliższe wybory parlamentarne, ale to także krok milowy w kierunku zbliżających się wyborów samorządowych – dodał Wojciech Saługa.

Klub "Tak! Dla Polski" w Sejmiku Województwa Śląskiego przestał istnieć.

Paulina Hławiczka-Trotman

Może Cię zainteresować:

Pierwsza Polka wybrana na biskupkę. To pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego Paulina Hławiczka-Trotman

Autor: Patryk Osadnik

25/09/2023

Wojciech Korfanty

Może Cię zainteresować:

Koniec Instytutu Myśli Polskiej. Wrócił Regionalny Instytut Kultury z Wojciechem Korfantym

Autor: Patryk Osadnik

25/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon