Rybnik zbudował sobie wieżę Eiffla i teraz zachęca mieszkańców: "Też możesz mieć coś z Paryża!"

Na środku ronda w Rybniku stanęła wieża Eiffla. - Pojawiają się pod nią osoby z bagietkami, robią sobie zdjęcia... - powiedział prezydent Piotr Kuczera na antenie Radia Piekary. Miasto nawet wykorzystało tę "oryginalną" instalację do nie mniej oryginalnej promocji budżetu obywatelskiego. "Też możesz mieć coś z Paryża!" - zachęca Rybnik.

UM Rybnik (M. Koczy)
Wieża Eiffla

Wieża Eiffla stanęła kilka miesięcy temu na rondzie "Niedobczyce-Paryż" w Rybniku. To pomysł, który mieszkańcy poparli w ramach budżetu obywatelskiego. "Oryginalna" instalacja nawiązuje do nazwy sąsiedniego osiedla, czyli Paryża.

Konstrukcja ważny w sumie osiem ton. Składa się z 3000 stalowych elementów i 700 łączników śrubowych. Z kolei fundament to 127 ton betonu. Całość projektu - z zagospodarowaniem terenu wokół wieży i podświetleniem - kosztowała około 160 tys. złotych.

Tomasz Sobania

Może Cię zainteresować:

Biegnie z Gliwic do Barcelony. Zdobył Paryż i pod wieżą Eiffla zaśpiewał… Zenka Martyniuka

Autor: Patryk Osadnik

11/10/2022

"Też możesz mieć coś z Paryża"

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera początkowo nie podchodził do pomysłu mieszkańców z entuzjazmem, ale zdanie zmienił.

- Przyznam, że byłem sceptyczny, ale wieża już stoi i - dzięki dopracowaniu szczegółów - nawet ładnie to wygląda. Pojawiają się pod nią osoby z bagietkami, robią sobie zdjęcia... - powiedział Piotr Kuczera w Radiu Piekary.

Urząd Miasta Rybnik postanowił nawet wykorzystać wieżę Eiffla w kampanii tegorocznego budżetu obywatelskiego. Ironicznie, żeby nie powiedzieć: sarkastycznie. Był on reklamowany hasłem: "Też możesz mieć coś z Paryża!". Jak mieszkańcy Niedobczyc. Co jeszcze z Paryża można mieć w Rybniku? Piramidę z Luwru, a może miniaturową Notre Dame?

- Wykorzystujemy różne chwyty promocyjne - wyjaśnił Piotr Kuczera. - Wyniki budżetu obywatelskiego często zaskakują, ale to zawsze wola mieszkańców - podkreślił.

Modernizacja kąpieliska w ramach budżetu obywatelskiego

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Rybnika oddali najwięcej głosów na projekt modernizacji kąpieliska "Kamień".

- W otoczeniu działającego kąpieliska powstaną tężnie, pomost wzdłuż linii brzegowej stawu, boiska do siatkówki plażowej, tor do uprawiania sportów ekstremalnych typu Ninja Warior, strefa zabaw dla dzieci wokół istniejącego wodnego placu zabaw - czytamy w opisie projektu.

Miasto ma przeznaczyć na ten cel prawie 3,6 mln złotych.

Do realizacji wybrano także 28 projektów o wartości od 13,5 tys. do 131 tys. złotych.

Wieża Eiffla

Może Cię zainteresować:

Wieża Eiffla stanęła w Rybniku! Powstała dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Autor: Tomasz Stankiewicz

17/08/2022

Wieża Eiffla w Rybniku

Może Cię zainteresować:

Paryż w sercu Śląska. Wieża Eiffla w Rybniku! Montują ją już dzisiaj!

Autor: Tomasz Stankiewicz

16/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon