Park Śląski powinien znów być miejscem 5-gwiazdkowym. A skąd te gwiazdki? Debata ŚLĄZAGA

Park Śląski to miejsce unikatowe nie tylko w skali Górnego Śląska, ale całej Polski. Jest o 200 hektarów większy od Central Parku w Nowym Jorku. Doszliśmy do punktu, w którym potrzebna jest dyskusja o przyszłości Parku Śląskiego. Chcemy tylko przywrócić jego dawną świetność, czy pójść o krok dalej? Jakie nowe funkcje są potrzebne w tym miejscu? Co zrobić, aby przyciągnąć tutaj ludzi spoza najbliższej okolicy? To tylko część kwestii, które poruszyliśmy podczas debaty, którą zaczynam Weekend z Parkiem Śląskim w portalu ŚLĄZAG.

Debata slazag park slaski

Choć Park Śląski to bez wątpienia miejsce o charakterze ponadlokalnym, to badania pokazują, że korzystają z niego przede wszystkim mieszkańcy Chorzowa, a także dwóch sąsiednich miast - Katowic i Siemianowic Śląskich. Potencjał tego miejsca jest jednak znacznie większy. Nie ogranicza się nawet do mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale może przyciągać turystów z całej Polski.

Transformacja kraju, która została przeprowadzona w latach 90. XX wieku, przyczyniła się do tego, że wiele atrakcji Parku Śląskiego odeszło w zapomnienie. Kolejne lata zaniedbań doprowadziły część obiektów do ruiny. Od pewnego czasu są one jednak krok po kroku modernizowane, a sukcesem w tej kwestii okazało się np. Planetarium Śląskie, które od roku przyciąga setki tysięcy odwiedzających.

Doszliśmy do punktu, w którym potrzebna jest dyskusja o przyszłości Parku Śląskiego. Chcemy tylko przywrócić jego dawną świetność, czy pójść o krok dalej? Jakie nowe funkcje są potrzebne w tym miejscu? Co zrobić, aby przyciągnąć tutaj ludzi spoza najbliższej okolicy? To tylko część kwestii, które poruszyliśmy podczas debaty portalu ŚLĄZAG na temat Parku Śląskiego, w której udział wzięli:

  • Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego S.A.,
  • Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego,
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa,
  • Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Debatę poprowadził redaktor naczelny portalu ŚLĄZAG - Marcin Zasada.

Park Śląski powinien być miejscem 5-gwiazdkowym

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się co do tego, że Park Śląski potrzebuje oddziaływania na masową wyobraźnię. W ostatnim czasie dało go otwarcie Planetarium Śląskiego, które w ciągu roku przyciągnęło setki tysięcy odwiedzających. Kiedyś zastanawiano się nad ściągnięciem do ogrodu zoologicznego pandy, jednak temat ucichł, ponieważ jest to bardzo skomplikowane i wymaga porozumienia dyplomatycznego pomiędzy prezydentami Polski oraz Chin.

- Z jednej strony Park Śląski zyskuje na jakości. Przywracamy Elkę i Falę, remontujemy Kanał Regatowy. Planetarium Śląskie to już perełka. Z drugiej strony trzeba myśleć o tym, co w przyszłości, jak to miejsce zdefiniować na nowo (...) Potrzebna jest debata na temat tego, czy odbudowujemy Park Śląski do wzoru, który mamy z przeszłości, czy idziemy o krok dalej - powiedział Jakub Chełstowski.

Park Śląski powinien być miejscem 5-gwiazdkowym. Tak było, kiedy powstawał. Jego atrakcje stanowiły unikatową ofertę nie tylko w skali ragionu, ale całego kraju.

- Przed nami otwiera się nowa perspektywa. Myślimy o idei "eko parku", na co możemy pozyskać pieniądze, ale o tym będziemy rzeczywiście myśleć jesienią. Dziś zmierzamy do tego, żeby jak najwięcej osób odwiedzało Park Śląski. Warto spojrzeć na to w ten sposób, że z dworca kolejowego w Krakowie do Parku Śląskiego można dojechać w półtorej godziny. To szybciej, niż samochodem zakorkowaną drogą do Zakopanego - podkreślił Paweł Bilangowski.

Sporym atutem Parku Śląskiego jest także bilet wspólny, który pozwala m.in. zwiedzić Stadion Śląski, zobaczyć to, co oferuje Śląski Ogród Zoologiczny i Planetarium Śląskie, a także skorzystać z atrakcji Legendii - Śląskiego Wesołego Miasteczka.

- Być może nigdy nie będziemy stricte turystycznym obszarem, ale można tutaj przyjechać, spędzić kilka dni i jechać dalej. Na to powinniśmy się nastawić - ocenił Marcin Krupa.

- Czego oczekują ludzie? Otrzymamy tyle samo odpowiedzi, co zadanych pytań. Jedni oczekują ciszy i spokoju, a inni przestrzeni do aktywnej rekreacji. Nie zawsze można to pogodzić. Dobrze, że w Parku Śląskim dużo się dzieje, zarówno jeśli chodzi o rewitalizację, jak i wydarzenia. Musimy iść w kierunku wydarzeń ponadregionalnych. Mamy Fest Festival, który przyciąga dziesiątki tysięcy ludzi, choć wiemy, że nie wszyscy są z tego zadowoleni - przyznał Andrzej Kotala.

Zapraszamy do obejrzenia całej ponad godzinnej debaty, która jest dostępna na kanale YouTube ŚLĄZAG-a.

Park był dzieckiem swoich czasów

Może Cię zainteresować:

Od Parku Ludowego do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Inspiracja w Radzionkowie i wzorzec dla Ziętka. A skąd nazwa?

Autor: Tomasz Borówka

25/06/2023

Zaginiony WPKiW. Tego już nie zobaczycie w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Park zaginiony. Czego nie zobaczycie już w Parku Śląskim, a było przed laty w WPKiW

Autor: Tomasz Borówka

19/04/2023

Budowa Elki Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Park Śląski stawia na sprawdzone tematy. Po sukcesie Planetarium gości mają ściągnąć nowa „Elka” i „Fala”

Autor: Michał Wroński

23/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon