Pięć powodów, by jechać do Frydka-Mistka. Koleje Śląskie i České dráhy uruchomiły tam pociąg

Od ubiegłego poniedziałku (1 sierpnia) można dojechać pociągiem do Frydka - Mistka. Połączenie uruchomiły wspólnie Koleje Śląskie oraz České dráhy, największy przewoźnik kolejowy w Republice Czeskiej. Po co jednak jechać do Frydka - Mistka? Dla tych, którzy zadają sobie to pytanie mamy pięć wartych rozważenia powodów.

www.frydekmistek.cz
Frydek Mistek

Ponieważ miasto ma dwa historyczne rynki. Ot, taka urbanistyczna ciekawostka. To pokłosie historii Frydka – Mistka, który pod obecną nazwą funkcjonuje od roku 1955. Wcześniej były to dwa osobne miasta (trochę jak w przypadku Bielska – Białej, które niemal dokładnie w tym samym czasie powstało z dwóch ośrodków miejskich). O morawskim Mistku pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku, o śląskim Frydku wspominają sto lat później. Do połączenia obu miast doszło dopiero w latach 40-tych XX w. Stąd obecnie we Frydku jest plac zamkowy z pomnikiem patrona miasta – św. Floriana, a w Mistku Plac Wolności (w obu tych miejscach znajdziemy budynki dawnych ratuszów i śródmiejską zabudowę).

Pomnik św. Floriana we Frydku - Mistku.
Plac zamkowy we Frydku z pomnikiem patrona miasta – św. Floriana. Fot. www.frydekmistek.cz

Ponieważ Frydek – Mistek bywa nazywa czasem „śląskim Lourdes”. To ze względu na wiernych pielgrzymujących do wybudowanej w XVIII w. Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Był to wówczas jeden z największych kościołów na Śląsku. Z innych zabytków miasta warty polecenia jest frydecki zamek, w którym obecnie znajduje się Muzeum Beskidów z ekspozycją o historii, etnografii i przyrodzie regionu.

Ponieważ podobno właśnie na frydenckim rynku rozrzucono poćwiartowane zwłoki Ondraszka, najsłynniejszego z beskidzkich zbójów, będącego tutejszym odpowiednikiem słynnego Juraja Janosika. Kierowana przez niego banda grasowała na pograniczu Moraw i Śląska w pierwszych latach XVIII w. Jak to zwykle w takich historiach bywa, mimo obiecywanych za jego głowę pieniędzy, miejscowa ludność trzymała stronę zbója, ale zdrajca znalazł się wśród jego najbliższych towarzyszy. Ondraszka zabił członek jego własnej bandy podczas zabawy w karczmie we wsi Sviadnov, na obrzeżach obecnego Frydka – Mistka.

Ponieważ w mieście można wybrać na wycieczkę do wytwórni ciast miodowych „Marlenka”. Program półtoragodzinnej wycieczki obejmuje m.in. degustację produktów, oprowadzanie po linii produkcyjnej tortów miodowych oraz wizytę w sklepie fabrycznym. Możliwość zwiedzanie zakładu jest od poniedziałku do czwartku (w pozostałe dni po indywidualnym ustaleniu). Udział w wycieczce należy zgłosić z wyprzedzeniem korzystając z formularza na stronie internetowej fabryki.

Ponieważ o każdej porze roku można skorzystać z położonego na obrzeżach Frydka- Mistka parku wodnego Olesna. Obiekt składa się z części letniej i części zamkniętej. Wśród atrakcji znajdziemy tam "dziką rzekę", tor saneczkowy z projekcją wideo, strumyk czy kącik dla najmłodszych, a także system saun. Dodatkową atrakcją jest też rozpościerający się stąd widok na Beskid Śląsko- Morawski. W bezpośredniej bliskości kompleksu znajduje się pole namiotowe i caravaningowe.

No, dobra, ale jak tam dojechać?

Tym, których powyższymi argumentami przekonaliśmy do wizyty we Frydku - Mistku przypominamy, że na trasie z Cieszyna kursuje 9 par pociągów (w dni robocze i wolne od pracy). Pociągi z Cieszyna odjeżdżają o godzinie 5.33, 8.05, 10.03, 12.05, 13.33, 14.33, 17.33, 20.03 i 22.03 (odjazdy z Frydka - Mistka o godzinie 4.31, 6.32, 9.08, 11.08, 12.08, 13.37, 16.37, 19.08 i 21.08. Czas przejazdu wynosi w granicach 45 – 50 minut. Trzeba jednak pamiętać, że do samego Cieszyna od Katowic jest obecnie jedno bezpośrednie połączenie kolejowe przez Drogomyśl i Zebrzydowice oraz cztery połączenia pośrednie z przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach. Na uruchomienie przez Koleje Śląskie połączenia przez Skoczów trzeba będzie poczekać do 4 września.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Stacja Wisła Głębce

Pociągiem do Wisły dopiero w grudniu. Co się stało?

Stacja Cieszyn

Dwie wieści od kolejarzy. Niestety dobra jest tylko jedna

Stacja Wisła Głębce

Koleje Śląskie ruszają za Olzę. Wisła wciąż poza zasięgiem

Zamek Ogrodzieniec

Rozrywkowy ŚLAZAG na weekend od 8 do 10 lipca 2022

Nikiszowiec

Nowy Nikiszowiec. Nie osiedle. Nasze marki przyszłości

Tarnowskie góry atrakcje dla dzieci

Gdzie wykorzystać bon turystyczny w Tarnowskich Górach?

Tarnowskie Góry mania podróżowania 2

Powracają tarnogórskie spotkania podróżnicze