Pierwsze wino z Winnicy Katowice już jest. Białe i różowe. Ma posmak... truskawek

To w Katowicach jest winnica?! Zdziwieni? A winorośl rosnie w Katowicach już od 12 lat. Jednak dopiero w tym roku udało się wytworzyć pierwsze butelki wina z winnych gron dojrzewających w sercu metropolii.

Materiały prasowe
Wino Katowice

Cuvee rose lub cuvee blanc - takie określenia figurują na białej etykiecie pierwszych win z Winnicy Katowice. To wino różowe i białe, wyprodukowane w winogron zebranych w 2021 roku. Można je kupić na razie tylko w Fabryce Porcelany, a konkretnie w restauracji Prodiż i w Prodiż Bakery, czyli kontenerze z wypiekami i delikatesami usytuowanymi tuż przy bramie wjazdowej do Fabryki Porcelany. Kosztuje 80 zł za butelkę.

Pierwszy rocznik wina z Winnicy Katowice

Winnica Katowice nie jest taka tylko z nazwy. Znajduje się naprawdę w granicach Katowic, w osadzie Siągarnia, między Murckami a Tychami, w środku Lasów Murckowskich.

Zajmuje około 1,5 hektara powierzchni dzierżawionej od Lasów Państwowych. W sumie jest tu kilka tysięcy krzaków winorośli, staranie pielęgnowanej. Pole ma wystawę na południe, dlatego sporo tu słońca, a las chroni uprawę przed ekstremalną pogodą, choć też nastręcza nieco problemów.

- Musieliśmy zrobić tzw. kupaże, czyli mieszanki różnych gatunków winogron, bo część zeszłorocznych gron zeżarły dziki - tłumaczy Rafał Wyszyński z Fundacji Giesche, która prowadzi winnicę. - W tym roku jesteśmy bardziej przygotowani na nieproszone wizyty dzików, całą zimę naprawialiśmy ogrodzenie, wypuszczamy psy, by swoim zapachem odstraszały dziki, więc powinniśmy zebrać więcej owoców - dodaje.

W winie czuć... truskawki

Choć dopiero w tym roku wyszły pierwsze roczniki wina z Winnicy Katowice, winogrona z Katowic już wcześniej zadebiutowały jako owoce, z których robi się wino. Były transportowane do zaprzyjaźnionej Winnicy Gródek nad Dunajcem i tam mieszane z gródkowskimi gronami i sprzedawane pod szyldem tej winnicy.

- W przyszłym roku już będzie po bożemu - białe, różowe i czerwone wino z Winnicy Katowice - obiecuje Wyszyński.

Winnica Katowice to młoda winnica, więc trzeba poczekać, by wino z niej zaczęło kusić podniebienia znawców. Ale można je pić schłodzone np. do obiadu. Niektórzy wyczuwają w nim nutę... truskawkową, choć przecież w Lesie Murckowskim truskawki nie rosną.

Plantacja borówki Katowice 6

Może Cię zainteresować:

Pyszne borówki amerykańskie z plantacji w Katowicach, z gospodarstwa rolnego państwa Szczogiel

Autor: Katarzyna Pachelska

02/08/2022

Zdjęcie śródmieścia Katowic z 1975 roku

Może Cię zainteresować:

Tak widział Katowice lat 70. niemiecki fotograf. DOKP, Spodek, Koszutka i Korfantego w epoce Gierka i Karwowskiego z "Czterdziestolatka"

Autor: Arkadiusz Nauka

23/06/2023

Fabryka Porcelany, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dzisiaj każde miasto chce mieć swoją Fabrykę Porcelany. Kto, jak i za ile uratował tę katowicką perłę industrialu

Autor: Katarzyna Pachelska

06/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon