Pierwszy miesiąc Metroroweru: ponad 45 tys. wypożyczeń, niemal 18 tys. użytkowników

Za nami pierwszy miesiąc działania Metroroweru. W tym czasie na terenie ośmiu miast, gdzie obecnie funkcjonują wypożyczalnie, dokonano 46 tysięcy wypożyczeń. Statystyki pokazują, że znaczna część podróży odbyła się na niewielkim dystansie – połowa wypożyczających Metrorower spędziła na nim do 14 minut.

M. Wroński
Metrorower Stacja Katowice

Katowice, Chorzów, Gliwice, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy i Zabrze – od 25 lutego w tych ośmiu miastach Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii działa system Metroroweru, który zastąpił działające tam wcześniej miejskie wypożyczalnie. Obecnie system tworzą 172 stacje z 1260 rowerami, ale docelowo, po jego rozszerzeniu na obszar 31 gmin użytkownicy mają mieć do dyspozycji 924 wypożyczalni i 7000 jednośladów.

Docelowo, czyli już od sierpnia, bo wraz ze startem Metroroweru władze GZM ogłosiły, że 2 i 3 faza przedsięwzięcia zostaną przyśpieszone, gdyż operator ma możliwości, aby sobie z tym wyzwaniem poradzić. Co prawda deklaracja ta zaskoczyła samorządowców z miast, które latem dołączyć mają do systemu, ale trzymamy kciuki, że z rozbudową infrastruktury Metroroweru uda się w tym czasie zdążyć.

Metrorower. Największy system w Polsce

- To największy system w Polsce i trzeci największy system w Europie – mówił jesienią zeszłego roku przy okazji podpisania umowy z GZM Tomasz Wojtkiewicz, CEO w Nextbike Polska (to właśnie ta spółka została operatorem Metroroweru). Jak poinformował wówczas w Warszawie (tam Nextbike zarządza system Veturilo) we wrześniu 2023 r. przy 3500 rowerów dokonano 750 tys. wypożyczeń.

- Wierzymy, że przy skali, która tu będzie w GZM będą miliony wypożyczeń – ocenił Wojtkiewicz.

Na razie, po pierwszym, zimowym jeszcze (bo system ma działać także zimą), miesiącu funkcjonowania Metroroweru wypożyczeń zanotowano 46 tysięcy. Do systemu zarejestrowało się już blisko 18 tysięcy użytkowników. Mniej więcej co piąte zarejestrowane konto (prawie 3700) podpięte jest do karty Transport GZM (przypominamy, że pasażerowie podróżujący komunikacją miejską na podstawie biletów średnio- lub długookresowych w systemie Transport GZM mogą korzystać z Metroroweru za darmo w wymiarze do 60 minut dziennie). Statystyki pokazują, że znaczna część podróży odbyła się na niewielkim dystansie – połowa wypożyczających metrorower spędziła na nim do 14 minut.

Metrorower

Może Cię zainteresować:

W niedzielę 25 lutego 2024 r. w GZM startuje Metrorower. Wszystko, co musisz wiedzieć, by w końcu się nim karnąć

Autor: Michał Wroński

23/02/2024

Rower metropolitalny kazimierz karolczak

Może Cię zainteresować:

Metropolia z największym systemem roweru miejskiego w Polsce. Pierwsze jazdy w marcu. A ceny?

Autor: Michał Wroński

31/10/2023

Metrorower katowice

Może Cię zainteresować:

Metrorower w całości będzie gotowy od 1 sierpnia. Tymczasem na velostrady poczekamy latami

Autor: Michał Wroński

24/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon