W niedzielę 25 lutego 2024 r. w GZM startuje Metrorower. Wszystko, co musisz wiedzieć, by w końcu się nim karnąć

Już tylko godziny dzielą nas od startu Metroroweru. Miejski rower dla ośmiu (na razie) miast Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii zacznie działać w niedzielę, 25 lutego. O czym jego użytkownicy muszą pamiętać? Oto poradnik, w 10 punktach.

UM Tychy
Metrorower

1. Na razie Metrorower obejmuje 8 miast Metropolii: Katowice, Chorzów, Gliwice, Czeladź, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy i Zabrze. A to oznacza, że tylko w tych miastach znajdziemy stacje, w których można wypożyczyć rower i tylko w tych miastach możemy go w wyznaczonych miejscach oddać. Nie oznacza to jednak, że musimy oddać rower dokładnie w tym mieście, gdzie go wypożyczyliśmy – możemy np. wypożyczyć rower w Chorzowie i zwrócić go w Katowicach.

2. Wypożyczonym rowerem możemy wyjeżdżać poza teren ośmiu miast objętych systemem (czyli np. z Zabrza możemy wybrać się do Bytomia, a z Chorzowa do Świętochłowic), możemy się tam zatrzymać (system dopuszcza opcję postoju, przy czym jest ona wliczana do czasu wynajmu), ale by oddać pojazd musimy wrócić do któregoś z tych ośmiu miast i znaleźć wyznaczone miejsce zwrotu. Najlepiej zwrócić rower na stacji (w ośmiu objętych systemem miastach będzie ich 172) – wtedy nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat. Zwrot poza stacją jest możliwy, ale będzie nas dodatkowo kosztować. Na tzw. płatnym obszarze zwrotu – 10 zł, poza nim – 450 zł.

3. Aby móc korzystać z Metroroweru należy pobrać aplikację i zarejestrować konto (poprzez aplikację Metrorower lub na stronie internetowej www.metrorower.transportgzm.pl), a następnie doładować je tzw. opłatą inicjalną w wysokości 10 zł lub podłączyć kartę płatniczą. Po rejestracji dostaniemy e-mail z linkiem weryfikacyjnym, potwierdzającym nasze dane – kliknięcie w niego spowoduje aktywację konta i od tego momentu możemy już wypożyczać rowery.

4. Warunkiem korzystania z systemu Metrorower jest ukończenie 13 roku życia. Osoby między 13 a 18 rokiem życia mogą korzystać z systemu pod warunkiem, że co najmniej jeden ich rodzic lub opiekun prawny wyrazi na to zgodę. Zgodę, a także oświadczenie o przejęciu przez nich odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód oraz zobowiązanie do uzupełniania konta małoletniego w Systemie Metrorower tak, aby w momencie wypożyczenia Konto było aktywne, należy zeskanować i wysłać w formie elektronicznej/papierowej na adres operatora.

5. Minimalny stan konta, niezbędny do tego, by móc przystąpić do wypożyczenia, to 10 zł. Na bieżąco konto można doładowywać po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej Metrorower lub strony internetowej. Dostępne sposoby płatności to m.in. płatność kartą, przelewem lub BLIK-em. Gdy naliczone opłaty za jazdę przekroczą wysokość kwoty na naszym koncie stanie się ono nieaktywne do czasu uregulowania płatności. Należy wówczas w terminie do 7 dni doładować konto tak, aby po uregulowaniu zaległości „wyzerować” jego stan. Aby móc ponownie wypożyczyć rower trzeba natomiast doładować konto kwotą nie mniejszą niż 10 zł. W przypadku posiadania podpiętej karty kredytowej do konta, środki za wynajem pobierane są automatycznie, a aktywność konta nie ulega zmianie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

6. Aby wypożyczyć rower na stacji należy zeskanować kod QR lub wpisać numer roweru – wówczas blokada koła automatycznie się otworzy. Zwracając pojazd nie trzeba wpinać go do stojaka. Aby zakończyć przejazd wystarczy zamknąć blokadę na tylnym kole (wydaje ona wtedy charakterystyczny dźwięk). W przeciwnym razem przejazd nie zostanie zakończony. Jeżeli mimo poprawnego zwrotu roweru zostaniecie wiadomość SMS z informacją o nadal trwającym wypożyczeniu, skontaktujcie się z całodobowym Centrum Kontaktu (nr 800 16 30 30). W razie, gdy opłata za wypożyczenie została naliczona nieprawidłowo, macie możliwość wystąpić o jej korektę za pośrednictwem formularza kontaktowego.

7. Pierwsze pół godziny wypożyczenia roweru kosztuje złotówkę, później stawka rośnie (np. od 31 do 60 minuty wynosi 1,5 zł, od 61 do 90 minuty – 2 zł, od 91 do 120 minuty – 2,5 zł itd.). Użytkownicy Metroroweru mogą również wykupić abonament, w ramach którego będą mieli 60 minut jazdy na dzień (jeśli zdarzy się, że nie zmieszczą się w tym limicie, to za dodatkowe minuty będą musieli zapłacić zgodnie z cennikiem, natomiast niewykorzystane minuty z danego dnia nie przechodzą na dzień kolejny). Do wyboru mają: abonament miesięczny (29,9 zł), półroczny (129 zł) i roczny (239 zł). W cenniku przewidziano też bonus za przyprowadzenie do stacji roweru pozostawionego poza nią – operator przyzna nam za to 5 zł.

8. Pasażerowie podróżujący komunikacją miejską na podstawie biletów średnio- lub długookresowych w systemie Transport GZM mogą korzystać z Metroroweru za darmo (w wymiarze do 60 minut dziennie). Muszą tylko zadeklarować chęć korzystania z Metrorower przed pierwszą podróżą, a następnie zintegrować swoje konto z Systemem Metrorower.

9. System pozwala na rezerwację roweru. Maksymalnie można zarejestrować cztery rowery, które od momentu rezerwacji czekają na nas przez 15 minut. Jeśli w tym czasie ich nie odbierzemy, wracają do ogólnodostępnej puli. Rezerwacja jest płatna – koszt wynosi złotówkę.

10. Docelowo Metrorower ma objąć 31 gmin GZM, liczba pojazdów wzrosnąć do 7000, a stacji do 924. Jeszcze niedawno można było usłyszeć, że to kwestia lat, dziś już wiemy, że tylko miesięcy. Metropolia zapowiedziała bowiem aneks do umowy z firmą Nexbike (operatorem systemu), który zakłada, że rozszerzenie Metroroweru o kolejne 23 gminy GZM nastąpi już 1 sierpnia tego roku. Wtedy to stacje rowerowe pojawią się także w: Dąbrowie Górniczej, Piekarach Śląskich, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Mysłowicach, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Wyrach, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Gierałtowicach, Knurowie, Rudzińcu, Pyskowicach, Zbrosławicach, Tarnowskich Górach, Świerklańcu, Radzionkowie, Wojkowicach, Będzinie, Siewierzu i Sławkowie.

Rower metropolitalny kazimierz karolczak

Może Cię zainteresować:

Metropolia z największym systemem roweru miejskiego w Polsce. Pierwsze jazdy w marcu. A ceny?

Autor: Michał Wroński

31/10/2023

Pociąg Kolei Śląskich Katowice

Może Cię zainteresować:

Wspólny bilet na komunikację miejską w GZM oraz pociągi regionalne. „To milowy krok na drodze do pełnej integracji różnych środków transportu”

Autor: Michał Wroński

22/12/2023

Boguslaw Molecki centrum przesiadkowe Katowice Zawodzie

Może Cię zainteresować:

W innych miastach dawno zrobiono porządek z parkowaniem w centrum. Dr inż. Molecki: "Na Śląsku życie radośnie upływało bez takich problemów"

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon