Pininfarina, legendarne włoskie biuro stylistyczne, będzie współtworzyć projekt Izery. „Zyskujemy dostęp do kompetencji, kadr i zaplecza”

Spółka ElectroMobility Poland rozpoczęła współpracę z Pininfariną. Legendarne włoskie biuro stylistyczne z siedzibą w Cambiano będzie pracowało – wspólnie z polskimi projektantami Tadeuszem Jelcem i Mariuszem Bekasem – nad projektem stylistyki całej gamy modelowej polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Współpraca obejmuje kompleksowy projekt trzech modeli: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.

Fot. ElectroMobility Poland
Izera

Jak wyjaśniają w EMP, współpraca z Pininfariną trwa już od listopada 2022 roku, ale oficjalne ogłoszona została 21 marca 2023 roku podczas spotkania zorganizowanego w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Przy okazji zorganizowano warsztaty projektowania, zapowiedziano także program stażowy w Turynie dla młodych projektantów.

Nadwozie, wnętrze, interfejs

Wiadomo już, że za design oraz koordynację prac z włoskim biurem stylistycznym ze strony polskiej spółki odpowiedzialni są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas, dwaj doświadczeni projektanci pracujący wcześniej dla znanych marek motoryzacyjnych. Dodajmy, że współpraca z Pininfariną obejmuje zarówno projekt nadwozia, jak i wnętrza oraz HMI (Human Machine Interface), czyli oprogramowania umożliwiającego komunikację z pojazdem dla gamy modelowej trzech samochodów elektrycznych – SUV-a, hatchbacka oraz kombi. Auta zostaną zbudowane w oparciu o platformę SEA dostarczoną przez partnera technologicznego EMP – Geely.

Możliwość współpracy z utytułowanym i doświadczonym partnerem o unikalnych kompetencjach takim jak Pininfarina to kolejny ważny krok na drodze do seryjnej produkcji Izery. Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę – powiedział Łukasz Maliczenko, dyrektor rozwoju technicznego produktu w EMP. – Współpraca naszych doświadczonych projektantów z zespołem Pininfariny to gwarancja, że stylistyka Izery powstanie przy zachowaniu najwyższych standardów branżowych. Kooperacja Izery z kolejnym partnerem o renomie i ugruntowanej pozycji w branży to także jasny sygnał dla rynku, że projekt jest na dobrej ścieżce i rozwija się zgodnie z planem i przyjętymi założeniami – dodał.

Paolo Pininfarina i Tadeusz Jelec. Fot. ElectroMobility Poland

Cieszymy się z tego długoterminowego, strategicznego partnerstwa z tak istotnym przedstawicielem polskiej branży automotive. Współpraca ze start-upami jest częścią strategii Pininfariny, a rozpoczęcie współpracy z nowo powstałym zespołem Izery o wysokich kwalifikacjach pozwala na osiągnięcie sukcesu. Możemy z dumą powiedzieć, że już od samego początku pomiędzy naszymi zespołami panuje doskonała harmonia na poziomie zarówno technicznym, jak i międzyludzkim – powiedział Giuseppe Bonollo, Senior Vice President ds. sprzedaży i marketingu w Pininfarinie.

„Dostęp do kompetencji, kadr, zaplecza”

Współpraca z Pininfariną otwiera przed nami możliwości, których jako nowa marka jeszcze nie mamy. Zyskujemy dostęp do kompetencji, kadr i zaplecza niezbędnego do tego, aby realizować przyjęte przez nas kierunki prac nad stylistyką Izery. My wyznaczamy kierunek, a nasi partnerzy odegrają kluczową rolę w rozwijaniu i osiąganiu stawianych celów – powiedział Tadeusz Jelec, główny projektant Izery. – Celem naszej współpracy jest sięgnięcie do stylistycznego DNA, które zaprezentowaliśmy, przedstawiając publicznie prototypy demonstracyjne Izery w 2020 r., i uaktualnienie wypracowanego języka stylistycznego marki w odniesieniu do parametrów platformy, na której powstaną nasze pojazdy oraz trendów dostrzegalnych na rynku. Jestem przekonany, że z połączenia naszej wizji oraz międzynarodowego doświadczenia i talentu Pininfariny powstaną samochody, które będą cieszyć się powodzeniem u europejskich klientów – zaznaczył Tadeusz Jelec, projektant, który projektował dla Lotusa, Mazdy, Holdena i Volvo, a najważniejsze projekty tworzył dla Jaguar Design Studio, gdzie pracował 30 lat.

Praca nad stworzeniem nowej rodziny pojazdów dla nowej marki jest niesamowitym wyzwaniem dla naszego zespołu projektowego. Zgranie między naszymi zespołami pozwoliło nam również rozszerzyć współpracę o program stażowy, który zapewni dwóm utalentowanym studentom unikalne doświadczenie trzech miesięcy pracy w najsłynniejszym na świecie włoskim centrum stylu – powiedział Marco Giumentaro, Creative Senior Manager w Pininfarinie.

Pininfarina
Tadeusz Jelec

Może Cię zainteresować:

Tadeusz Jelec, który projektował samochody dla Jaguara: „Chciałem stworzyć specyficzne DNA Izery”. Teraz czas na dostosowanie projektu do chińskiej platformy

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/01/2023

Izera sesja w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Inżynierowie, eksperci, menedżerowie. To właśnie oni mają zbudować Izerę. Spółka ElectroMobility Poland zaczyna rekrutować specjalistów

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/03/2023

Izera na sesji zdjęciowej w Katowicach jpg

Może Cię zainteresować:

Ile może kosztować Izera, pierwszy polski samochód elektryczny? „Cena będzie oscylować gdzieś pomiędzy Dacią a Mercedesem”

Autor: Grzegorz Lisiecki

13/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon