Piwna atrakcja na turystycznej mapie Śląska. Tyskie Browary Książęce można już zwiedzać po przerwie

Na gości Tyskich Browarów Książęcych w Tychach czeka nowe, zmodernizowane Centrum Wycieczkowe. Dzięki swojej wiekowej tradycji atrakcja należy do Szlaku Zabytków Techniki. Kiedy i za ile można wyruszyć na zwiedzanie? Sprawdźcie u nas.

Na miłośników piwa czeka nie lada gratka. W Tychach mogą poznać tajniki przyrządzania trunku, którego historia w tym miejscu sięga XVII wieku.

- Cieszymy się, że po przerwie otworzyliśmy bramy naszego browaru dla zwiedzających, oferując wyjątkowe doświadczenie w miejscu, w którym historia i tradycja spotykają się z nowoczesnością i gdzie wokół warzenia piwa upłynęło życie wielu pokoleń lokalnej społeczności - mówi Natalia Rostkowska, kierownik komunikacji zewnętrznej w Kompanii Piwowarskiej.

Dzisiaj nadal widać, że kiedyś było to miasteczko. Miało swoje ulice, ruch pieszy i kołowy, a budynki miały określone funkcje. Trasa zwiedzania browaru prowadzi przez starą warzelnię z 1915 r. z miedzianymi kadziami i wnętrzem zdobionym biało-błękitną majoliką, Domek Piwowara, Dom Kawalera, neobarokową Willę Müllera, dawną bednarnię, smolarnię i familoki. Na terenie browaru było wszystko, co potrzebne do uwarzenia i wywiezienia piwa. Ludzie w nim pracowali i mieszkali, modlili w kaplicy, bawili w kasynie, tworząc wielopokoleniową historię piwowarskiej społeczności. Te budynki i wizerunki dawnych browarników na muralach autorstwa czołowego polskiego muralisty Artura Wabika są świadectwem niezwykłej więzi lokalnej społeczności z browarem.

Na Szlaku Zabytków Techniki

Tyskie Browary są na Szlaku Zabytków Techniki, do którego należą takie perełki jak Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu czy Nikiszowiec. Tyska atrakcja jest także częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Po przerwie zainteresowani znów mogą wybrać się do browarów. Co zostało tam dla nich przygotowane?

- Na gości historycznych murów naszego browaru czekają piwne tyskie historie z ostatnich czterystu lat, porcja fachowej wiedzy, nowe eksponaty, multimedia oraz zmysłowe doznania w Laboratorium Piwa i Centrum Sztuki Piwowarskiej. Program zwiedzania kończy się w pełnym retrospekcji pubie Pod Browarem degustacją perfekcyjnie serwowanego piwa Tyskie Gronie z Browaru, dostępnego tylko w tym miejscu, warzonego kilka metrów nad lokalem. W Tyskich Browarach Książęcych zachwycimy miłośników historii i piwa – zdradza Natalia Rostkowska.

Zwiedzanie - godziny, bilety, przydatne informacje

Zwiedzanie Browaru trwa około 50 minut, odbywa się z przewodnikiem i wymaga wcześniejszego zakupu biletu. Wycieczki organizowane są od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-20:00. Ostatnie zwiedzanie rozpoczyna się o godz. 19:00.

Ceny biletów:

 • bilet normalny - 35 zł
 • bilet ulgowy - 30 zł
 • bilet grupowy dla 20 osób - 660 zł
 • bilet grupowy dla 25 osób - 800 zł
 • złoty bilet - 500 zł

Adres: ul. Katowicka 9, Tychy.

  Stare Tychy

  Może Cię zainteresować:

  Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

  Autor: Redakcja

  08/11/2023

  Nowe Tychy w obiektywie Amerykanina

  Może Cię zainteresować:

  Amerykański fotograf przyjechał na Śląsk i uwiecznił rodzące się Tychy w latach 60. [GALERIA]

  Autor: Tomasz Borówka

  17/08/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon