Po 22 latach Dżem rozstaje się z Maciejem Balcarem. Kto zostanie nowym wokalistą legendarnego zespołu?

Niespodziewana informacja, szczególna istotna dla wszystkich fanów zespołu Dżem. W czwartek, 21 grudnia, na oficjalnej stronie legendarnej śląskiej grupy poinformowano o zakończeniu współpracy z wieloletnim wokalistą Maciejem Balcarem. Kto zostanie jego następcą?

Zespół Dżem - oficjalny Fb
Zespol dzem maciej balcar odchodzi

Dżem istnieje od 50 lat i zaliczany jest do najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej. Pierwszym wokalistą grupy był legendarny Ryszard Riedel. Potem wydarzyło się to, co oglądaliście np. w "Skazanym na bluesa". Bez Riedla Dżem grał dalej - w ramach konkursu wyłoniony został nowy wokalista Jacek Dewódzki. Pozostał nim do 2001 roku, kiedy to zastąpił go właśnie Maciej Balcar.

Dżem z Balcarem w roli wokalisty wydał dwa albumy studyjne: 2004 i Muza. Z pierwszego albumu pochodzą jedne z najbardziej rozpoznawalnych hitów zespołu, ballady Do kołyski oraz W drodze do nieba. Muza, która uzyskała status platynowej płyty, kojarzona jest głównie z utworami: Partyzant i Do przodu.

- Muzycy zespołu DŻEM w porozumieniu z wokalistą zespołu, Maciejem Balcarem, postanowili zakończyć realizację wspólnego artystycznego działania z dniem 06.04.2024 - czytamy w komunikacie zespołu.

Oznacza to, że wszystkie zaplanowane do tego dnia koncerty zespołu będą realizowane (w tym ten urodzinowy, z okazji 45-lecia zespołu w katowickim Spodku, właśnie 6 kwietnia 2024 r.) jeszcze w obecnym składzie. Po tym terminie zespół będzie kontynuował działalność z nowym wokalistą. Na razie nie wiadomo kto zastąpi Macieje Balcara. W poprzednich latach pytanie o śpiewanie w Dżemie wielokrotnie zadawano synowi Ryszarda Riedla - Sebastianowi. Sami go zresztą o to pytaliśmy. Odpowiadał:

"Nie chciałem wchodzić w jego buty. Z szacunku do ojca przede wszystkim. Z Dżemem cały czas czuję emocjonalną więź, bo to przecież pół mojego życia, całe dzieciństwo. Muzycznie to jednak bardziej świat mojego ojca niż mój".

Oprócz Balcara, w skład Dżemu wchodzą aktualnie: jego założyciele, bracia Adam i Benedykt ,,Beno" Otrębowie, a także Jerzy Styczyński, Janusz Borzucki i Zbigniew Szczerbiński.

Sebastian Riedel 3

Może Cię zainteresować:

Co legendarny Rysiek Riedel powiedział, gdy pierwszy raz usłyszał kapelę swojego syna? "Wysłał nas do piwnicy" - opowiada Sebastian Riedel

Autor: Tomasz Stankiewicz

11/03/2022

Zespół Furia

Może Cię zainteresować:

Black metal wchodzi na salony? Furia z Katowic z nominacją do Paszportów Polityki w kategorii Muzyka popularna

Autor: Maciej Poloczek

10/12/2023

U2

Może Cię zainteresować:

Muzyczny świat wyrąbany kilofem. „Glück auf” na 70 tys. gardeł. U2 o górniczych strajkach

Autor: Adam Kowalski

03/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon