Po Pszczynie autobusem za free. Bezpłatna komunikacja dla wszystkich pasażerów

Od 1 lipca 2024 r. pasażerowie Pszczyńskiego Autobusu mogą podróżować za darmo. Władze liczą, że pomoże to w odkorkowaniu miasta i pozytywnie wpłynie na środowisko.

Po Pszczynie autobusem za darmo

Od poniedziałku 1 lipca, Pszczyńska Komunikacja Gminna jest bezpłatna dla wszystkich użytkowników. Mieszkańcy i turyści nie powinni mieć problemu z identyfikacją autobusów PKG, bo pojazdy należące do gminnej komunikacji mają jednolitą szatę graficzną (kolory niebieski i biały) i są opisane jako Pszczyński Autobus. Decyzję podjęto po przeprowadzeniu analiz, które wykazały korzyści takiego rozwiązania. Brak wpływów z biletów to koszt 1,5 mln zł rocznie.

- Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów decydując się na transport publiczny. Bardzo się cieszę z tego rozwiązania, ponieważ mamy bardzo duży problem komunikacyjny w związku z modernizacją linii kolejowej. Bezpłatne autobusy pomogą nieco w rozładowaniu ogromnych korków, które tworzą się w mieście, szczególnie w godzinach szczytu - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.
Pszczyński Autobus za darmo. Fot. Oskar Piecuch
Pszczyński Autobus za darmo. Fot. Oskar Piecuch

Pszczyński Autobus: 5 tras, 152 przystanki

Pszczyńska Komunikacja Gminna funkcjonuje od 2018 roku. Obejmuje linie A, B, C, D oraz F, realizując kursy na pięciu trasach. Dzięki temu połączono pszczyńskie sołectwa z centrum miasta oraz umożliwiono komunikację między osiedlami. Pszczyński Autobus zatrzymuje się łącznie na 152 przystankach. Operatorem jest spółka Kłosok, obsługująca też m.in. niektóre linie ZTM.

Jak zapewnia Urząd Miejski w Pszczynie, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w gminie to krok w stronę poprawy mobilności wszystkich mieszkańców. Oprócz zmniejszenia kosztów podróży ma przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska poprzez ograniczenie indywidualnego użytku pojazdów.

Aleja korfantego katowice 01

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo chce zmienić ustawę. Katowice będą zmuszone stworzyć strefę czystego transportu

Autor: Michał Wroński

25/06/2024

Ikarus linia 03

Może Cię zainteresować:

Ikarusem albo Jelczem po miastach Metropolii. Startuje pierwsza edycja Śląskich Linii Turystycznych. Kursy we wszystkie weekendy w lipcu

Autor: Katarzyna Pachelska

16/06/2024

Stacja Rybnik

Może Cię zainteresować:

Drożej, ale bez rezerwacji. Kolejarze z Kolei Śląskich (na razie) odpuszczają rowerzystom

Autor: Michał Wroński

30/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon