Drożej, ale bez rezerwacji. Kolejarze z Kolei Śląskich (na razie) odpuszczają rowerzystom

Z obowiązkowej rezerwacji na przewóz roweru w Kolejach Śląskich ostała się tylko… podwyżka biletu za transport jednośladu pociągiem. Tuż przed majówką przewoźnik wycofał się ze swoich wcześniejszych zapowiedzi. Przedstawiciele spółki zastrzegają, że nie oznacza to definitywnego porzucenia tego pomysłu, a jedynie jego przesunięcie na inny termin. Jaki? Tego na razie nie podano.

fot. PKP PLK
Stacja Rybnik

Niespełna trzy tygodnie wystarczyły, aby Koleje Śląskie wycofały się ze swego pomysłu wprowadzenia jeszcze przed majówką obowiązkowej rezerwacji miejsc dla rowerów.

Koleje Śląskie wycofały się z pomysłu obowiązkowej rezerwacji miejsc dla rowerów

Planowo miały one wejść w życie od 27 kwietnia. Od tego dnia rowerzyści byliby zobowiązani nie tylko do tego, aby kupić bilet dla siebie i swojego pojazdu, ale też dokonać rezerwacji przewozu dla jednośladu. Przedstawiciele KŚ przekonywali, że zmiana na celu uporządkować sytuację związaną z przewozem jednośladów i finalnie wyjść na dobre dla samych rowerzystów, ale ci mieli na ten temat zgoła inne zdanie. Wytykali przewoźnikowi niewielką liczbę miejsc (4-14) dla rowerów w pociągach, co – jak ostrzegali – skończy się tym, że dokonanie rezerwacji będzie graniczyć z cudem. Wskazywali też, że zarezerwowanie miejsca jeszcze przed majówkę jest niemożliwe, bo pozwalający na to system ruszyć ma 27 kwietnia, czyli tego samego dnia, gdy wejść mają w życie nowe regulacje. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Pod wpływem tych głosów przewoźnik najpierw złagodził swoje stanowisko uznając, że zamiast obowiązkowej rezerwacji 27 kwietnia pojawi się rezerwacja biletów z gwarancję przewozu rowerów, a nie posiadający takowej rezerwacji mogą kupić bilet u drużyny konduktorskiej, której kierownik podejmie decyzje na podstawie liczby wolnych miejsc w pociągu. Finalnie zaś tuż przed samą majówką poinformował, że na razie przewóz rowerów odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach. Jak podano, decyzję taką podjęto na wniosek „organizatorów transportu kolejowego w województwach śląskim i małopolskim” (czyt. tamtejszych samorządowych władz wojewódzkich). Zastrzeżono, że nie oznacza to definitywnego porzucenia tego pomysłu, a jedynie jego przesunięcie na inny termin.

Podwyżka ceny za transport roweru Kolejami Śląskimi wprowadzona

- Nowy termin uruchomienia systemu rezerwacji będzie uwzględniał 14-dniowe wyprzedzenie, z jakim będzie można wykupić miejscówkę dla roweru – zapowiada Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Jedynym, co finalnie wprowadzono od 27 kwietnia w życie jest podwyżka biletu za transport jednośladu pociągiem KŚ. Nowa cena wynosi 8,4 zł za bilet jednorazowy. Przedstawiciele przewoźnika argumentują, że przez lata cena pozostawała bez zmian, a teraz będzie na poziomie cen innych przewoźników. Informują ponadto, że podróżni, którzy planują przejazd w relacjach częściowo obejmujących obszar województwa małopolskiego powinni skorzystać z oferty „Małopolski bilet rowerowy” dostępnej w elektronicznych systemach sprzedaży POLREGIO oraz Kolei Małopolskich. Bilet zakupiony z tej oferty jest honorowany w pociągach Kolei Śląskich.

Pociag FLIRT Koleje Slaskie

Może Cię zainteresować:

Majówkowe nowości w Kolejach Śląskich: Velo Cug, specjalne bilety, pociąg do Zakopanego

Autor: Michał Wroński

23/04/2024

Metrorower katowice

Może Cię zainteresować:

Metrorower w całości będzie gotowy od 1 sierpnia. Tymczasem na velostrady poczekamy latami

Autor: Michał Wroński

24/02/2024

Zalewisko w dawnej kopalni piasku podsadzkowego

Może Cię zainteresować:

Zamiast na Mazury będziemy jeździć do... Olkusza? Pod naszym nosem powstaje nowe pojezierze

Autor: Daniel Lekszycki

27/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon