Pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego Paulina Hławiczka-Trotman wyświęcona, jako pierwsza Polka, na biskupa kościoła luterańskiego

Pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego, a konkretnie z Ustronia i Skoczowa, Paulina Hławiczka-Trotman we wrześniu 2023 r. została pierwszą Polką wybraną na biskupkę Kościoła luterańskiego. 20 stycznia 2024 r. została konsekrowana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii.

We wrześniu 2023 r. donosiliśmy, że synod Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii wybrał Paulinę Hławiczkę-Trotman na biskupkę.

Konsekracja Polki na urząd biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii

Uroczystość konsekracji Polki na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB) odbyła się 20 stycznia 2024 r. w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham. Tradycyjnego nakładania rąk podczas konsekracji dokonali wszyscy dotychczasowi biskupi luterańskiego Kościoła Wielkiej Brytanii oraz obecni przedstawiciele z Polski: biskup Kościoła Jerzy Samiec oraz biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago. Kazanie wygłosił bp Martin Lind ze Szwecji, który ordynował Paulinę Hławiczkę na duchowną luterańską.

Nowa biskup przewodniczyła później w liturgii komunijnej, podczas której Słowa Ustanowienia zaśpiewała w języku polskim. W czasie nabożeństwa Ewangelię w języku polskim przeczytał bp Jerzy Samiec. Wśród odmawiających modlitwy intencyjne byli: bp Adrian Korczago, ks dr Ireneusz Lukas i Anna Gazda. Po polsku wybrzmiały również słowa końcowego błogosławieństwa, które zaśpiewał bp Walter Jagucki, pierwszy biskup w historii LCiGB. W nabożeństwie uczestniczyli ks. Halina i ks Waldemar Radaczowie, a także licznie przybyli z Polski goście z Konsystorza.

Nowa biskupka pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego

Hławiczka-Trotman pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego - z Ustronia i Skoczowa. Studia ukończyła na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, studiowała również śpiew i taniec. Duchowną została ordynowana w 2014 roku w Anglii. Wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie wyświęcał jeszcze kobiet. Zmieniło się to dopiero w 2022 roku.

- Będąc w Polsce Paulina Hławiczka pracowała w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. Jest nie tylko członkinią konsystorza Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, lecz także proboszczką parafii w Nottingham. Cork i Londynie (…) Posiada licencję kapłańską w Diecezji Southwell i Nottingham Kościoła Anglii - podaje portal Ewangelicy.pl.

Prywatnie jest żoną pastora Arlingtona Trotmana, duchownego Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii, a także aktywną śpiewaczką.

Michael jackson

Może Cię zainteresować:

Msza za Michaela Jacksona. Takie rzeczy tylko w Knurowie. „Zgłosiła się starsza parafianka, która poprosiła o taką intencję”

Autor: Redakcja

17/01/2024

Kosciol sw ducha tychy nowosielski

Może Cię zainteresować:

Piramida. Tam boazeria, na niej dzieła wielkiego malarza. Jak Niemczyk spotkał w Tychach Nowosielskiego

Autor: Marcin Zasada

01/01/2024

Rownica Beskid Slaski widok

Może Cię zainteresować:

Z tego miejsca w Beskidach zobaczysz najlepszą panoramę Wisły i Ustronia. Zanim stopnieją śniegi

Autor: Redakcja

14/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon