Z tego miejsca w Beskidach zobaczysz najlepszą panoramę Wisły i Ustronia. Zanim stopnieją śniegi

Pierwszy atak zimy podczas tegorocznego sezonu zimowego można chyba uznać za zakończony. Gwałtowna odwilż sprawiła, że zalegająca od końca listopada warstwa śniegu stopniała w ciągu raptem kilkudziesięciu godzin. Tak to przynajmniej wygląda w miastach, a i w górach śniegu ubywa. Ci, którzy zdążyli przed odwilżą w Beskidy – wygrali. Zresztą spójrzcie na zdjęcia, jakie na Równicy wykonał dla nas Mateusz Bałwas.

Równica to jedno z najbardziej obleganych o każdej porze roku miejsc w Beskidzie Śląskim. Powodów jest kilka: po pierwsze łatwy dostęp (do podszczytowej polany prowadzi asfaltowa droga z Ustronia Jaszowca, a i prowadzące tam szlaki turystyczne nie są zbyt wymagające), po drugie bliskość Wisły i Ustronia, po trzecie rozbudowa baza gastronomiczna pozwalająca spacerowiczom dobrze zjeść, po czwarte zaś rozciągająca się spod szczytu panorama.

Bo choć Równica nie zalicza się bynajmniej do grona najwyższych wzniesień Beskidu Śląskiego (ma 884 m. n.p.m.), a jej wierzchołek zarośnięty jest lasem, to osoby docierające na podszczytową polanę nie powinny narzekać. Rozciąga się stamtąd bowiem świetny widok na dolinę Wisły i cały Ustroń.

Po drugiej stronie doliny, można powiedzieć dokładnie vis a vis Równicy, nie sposób nie zauważyć Wielkiej Czantorii (prowadzi na nią wyciąg krzesełkowy z Ustronia Polany). Podążając wzrokiem na lewo od Czantorii dostrzeżemy położone w paśmie granicznym wierzchołki Soszowa i Wielkiego Stożka. Przenosząc z powrotem wzrok na tą stronę doliny Wisły, gdzie znajduje się Równica, zauważymy Orłową i Trzy Kopce Wiślańskie. Na lewo od nich, w głębi jest szansa dostrzec pasmo Baraniej Góry, a nieco bardziej prawo, daleko na horyzoncie (jeśli akurat mamy dobrą widoczność) szczyty Beskidu Żywieckiego: Wielką Raczę i Wielką Rycerzową.

Obwite opady śniegu na przełomie listopada i grudnia sprawiły, że cała ta panorama dodatkowo tonęła w bieli, podobnie zresztą jak i porastające zbocza Równicy lasy. Te ostatnie wręcz bajkowo prezentowały się w śnieżnej otulinie. Szansa, że jeszcze w tym roku będzie okazja je takimi zobaczyć jest niewielka. Synoptycy zapowiadają, że kolejne tygodnie będą ciepłe, znacznie powyżej normy termicznej dla grudnia oraz stycznia i wprost stwierdzają, że maleją szansa na białe, śnieżne Święta Bożego Narodzenia. Na razie pozostaje się więc delektować prawdziwie zimową aurą jedynie na zdjęciach.

Takich, jak te, które kilka dni temu na Równicy wykonał dla nas Mateusz Bałwas.

Ustroń sprzed lat w kolorze 01

Może Cię zainteresować:

Ustroń, nasza brama do Beskidu Śląskiego. Pokolorowaliśmy archiwalne zdjęcia

Autor: Tomasz Borówka

03/07/2022

Elka W tle Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Stara „Elka” na zdjęciach. Sentymentalna przejażdżka w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

08/11/2023

Schronisko na Równicy w pierwszych latach istnienia

Może Cię zainteresować:

Czwarta retro wycieczka w Beskidy. Dziś naszym celem jest Równica

Autor: Tomasz Borówka

30/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon