Pociąg do Splitu w Chorwacji w tym sezonie tylko z Pragi. Podróżnym z Katowic pozostaje Brno

Kilka dni temu czeski Regiojet uruchomił letnie połączenia kolejowe do Chorwacji. Pociągiem w nieco ponad 10 godzin można dotrzeć do Rijeki i w niespełna 14 godzin do Splitu. Tyle, że nie z Polski. Przewoźnik nie uruchomił bowiem pociągów z Krakowa przez Katowice. Dlaczego? Wyjaśniamy.

croatia.hr
Split

W styczniu 2022 roku polski Urząd Transportu Kolejowego udzielił czeskiej spółce RegioJet zgodę na uruchomienie pociągów z Krakowa do Splitu i Rijeki. Zgoda miała obowiązywać na okres od 15 czerwca 2022 r. do 26 września 2026 r.

Pociąg z Katowic do Chorwacji nie w tym roku

Zgodnie z ujawnionym kilka miesięcy wcześniej przez branżowe media rozkładem jazdy, pociąg miał kursować trzy razy w tygodniu, jadąc przez

  • Katowice,
  • Tychy,
  • Rybnik,
  • Wodzisław Śląski,
  • Ostrawę,
  • Wiedeń,
  • Zagrzeb

aż do Ogulina w Chorwacji. Tam skład miał być rozczepiany na dwa osobne pociągi, z których jeden miał dotrzeć do Rijeki, a drugi do Splitu.

Na razie tylko połączenie z Pragi i Brna

Od początku zastrzegano, że samo otrzymanie zgody na otwarcie tej trasy nie jest równoznaczne z tym, że faktycznie już tego lata pociągi z południa Polski pojadą do Chorwacji. W rozmowie z serwisem Rynek-Kolejowy.pl przedstawiciel RegioJetu zwracał uwagę na fakt, że decyzja UTK, choć niezbędna, stanowi dopiero jeden z etapów, które należy przejść, by pociągi z Krakowa i Katowic pojechały nad Adriatyk. W tym kontekście wskazywano m.in. na konieczność uzyskania dostępu do infrastruktury (bo zgoda UTK na jazdę i dostęp do torów to nie to samo), a z racji obowiązujących na kolei terminów (wnioski o dostęp do torów w tegoroczne wakacje składało się w 2021 r.) szanse na to były niewielkie. I tak też się stało.

Kiedy w marcu RegioJet uruchomił sprzedaż biletów na pociągi do Chorwacji, to w ofercie znalazło się wyłącznie połączenie z Pragi przez Brno (i to jest najbliższa dla naszych turystów stacja, gdzie się ten pociąg zatrzymuje, choć dla wybierających się na drugi koniec Europy podróżnych przesiadanie się w ¼ trasy nie jest wymarzonym rozwiązaniem) oraz Bratysławę, co w Polsce zostało przyjęte z wyraźnym rozczarowaniem.

Bilety od 41 do 53 euro

Wyjazd pierwszego pociągi z Pragi do Rijeki i Splitu został hucznie zaanonsowany 3 czerwca. Skład wyjeżdża z czeskiej stolicy o godz. 16.38 i w pierwszym z tych miast melduje się zgodnie z rozkładem o godz. 10.18, zaś w drugim z nich - o 13.43. Przewoźnik podkreśla, że w pobliżu stacji kolejowych znajdują się tam przystanki autobusowe, z których można kontynuować podróż tym rodzajem transportu. Nie na wszystkie terminy są jeszcze wolne miejsca w pociągu. Z danych w systemie przewoźnika wynika, że cena przejazdu waha się od niespełna 41 do niespełna 53 euro.

ZOBACZ TEŻ:

Kravare

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Autostradą Bursztynową na weekend? Tak, ale w drugą stronę. Bo czeski Śląsk jest piękny

Autor: Marcin Nowak

11/06/2022

Kolej w Katowicach Szopienicach

Może Cię zainteresować:

180 lat temu ruszyła kolej z Wrocławia do Oławy. Później dotarła do Gliwic, Świętochłowic i Mysłowic

Autor: Michał Wroński

11/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny