Koleją do Pyrzowic pojedziemy zgodnie z planem? Powstają nowe stacje, przystanki i perony, budowany jest nowy wiadukt

Koleją do Pyrzowic pojedziemy pod koniec przyszłego roku? Według PKP Polskich Linii Kolejowych SA prace na linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Powstaje między innymi stacja Pyrzowice Lotnisko.

Budowana stacja znajduje się w pobliżu lotniska w Pyrzowicach i, jak podkreślają w PKP PLK, jest ważnym elementem całej inwestycji. Prace postępują zgodnie z planem – widać już konstrukcje peronów i przejścia podziemnego. W Pyrzowicach, na drodze wojewódzkiej 913, powstaje nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Dodajmy, że pod wiaduktem poprowadzone zostaną droga, chodnik oraz ścieżka rowerowa.

Wiadukty, perony, centrum sterowania

Z kolei na odcinku od Tarnowskich Gór do Siewierza układany jest tor, powstają ponadto bezkolizyjne skrzyżowania kolejowo-drogowe. Wybudowano wiadukt kolejowy w Miasteczku Śląskim – nad DW 908, a także 57-metrowy wiadukt kolejowy nad autostradą A1. – Etap prac na tym odcinku zaplanowany jest do końca roku. W 2023 r. prace będą realizowane na linii od Siewierza do Zawiercia – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK SA.

Nowe perony widać na stacji Siewierz oraz przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Powstaje również lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

W stacji Zawiercie wybudowano nowy peron nr 3, który będzie połączony z istniejącym już przejściem podziemnym. Wybudowane windy mają ułatwić podróżowanie osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na peronie zamontowane zostaną nowe ławki, oświetlenie i nagłośnienie. Czytelne oznakowanie ma z kolei ułatwić komunikację, a o bezpieczeństwo zadba monitoring. Polskie Linie Kolejowe zakończyły już prace torowe na łącznicy oraz na moście kolejowym w Zawierciu.

Inwestycja za 660 milionów złotych

Nowa linia ma zapewnić szybko dojazd do Pyrzowic od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. Przewidywany czas dojazdu z Zawiercia do lotniska to 23 minuty, a z Tarnowskich Gór – niecałe 20 minut. Natomiast podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godziny. Podróżowanie ułatwią nowe przystanki – Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice i Zawiercie Kądzielów, a także zmodernizowane perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Co istotne, wszystkie będą dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji zostanie odbudowany 30-kilometrowy, nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 kilometrów linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe – do 80 km/h. Inwestycja o nazwie „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” obejmuje w sumie 59 obiektów i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Jej wartość to 660 mln zł netto. Dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł.

Zakończenie prac zaplanowane jest na IV kwartał 2023 roku.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon