Poczucie upokorzenia i narcyzm kolektywny wśród Ślązaków i Polaków. Uniwersytet SWPS w Katowicach prowadzi badania

Uniwersytet SWPS w Katowicach prowadzi badanie naukowe poświęcone narcyzmowi kolektywnemu i poczuciu upokorzenia. Celem badania jest porównanie tych zjawisk pomiędzy Ślązakami a Polakami. Ankieta nosi tytuł "Pomiędzy Dumą a Upokorzeniem: Psychologiczna Mapa Narcyzmu Kolektywnego w Społecznościach Ślązaków i Polaków". Brzmi ciekawie? W badaniu mogą wziąć udział zarówno osoby identyfikujące się jako Ślązacy, jak i deklarujące wyłącznie polską tożsamość narodową.

Marsz Autonomii

Poczucie upokorzenia i narcyzm kolektywny Ślązaków i Polaków

Zespół badawczy na Uniwersytecie SWPS w Katowicach prowadzi badanie naukowe, które ma na celu porównanie poczucia upokorzenia oraz zjawiska narcyzmu kolektywnego pomiędzy osobami deklarującymi śląską tożsamość narodowo-etniczną, a populacją ogólną. Ankieta skierowana jest zarówno do Ślązaków i Ślązaczek, jak i do Polek i Polaków. Badanie składa się z trzech sekcji. Każda z nich zawiera kilka pytań zamkniętych.

- Badanie to jest w pełni anonimowe, a wyniki posłużą wyłącznie celom naukowym. Prosimy o odpowiadanie w sposób szczery i swobodny, ponieważ pozwoli to uzyskać rzeczywisty obraz wspomnianego zjawiska - czytamy na początku ankiety.

Niektóre z pytań są bardzo intymne

Ankieta rozpoczyna się od pytań dotyczących wieku, identyfikacji płciowej, miejsca zamieszkania, a także ewentualnego pochodzenia ze Śląska, poczucia przynależności do tożsamości śląskiej oraz używania godki w życiu codziennym. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Kolejne pytania dotyczą wyrażenia w skali od 1 do 6 (,,zdecydowanie się nie zgadzam” – „zdecydowanie się zgadzam") swojej opinii na temat 9 twierdzeń, dotyczących przynależności i stopnia przywiązania do danej grupy. Ostatnia część dotyczy określenia w skali 1-5 (,,bardzo małym" – ,,bardzo dużym stopniu") przeżytych krzywd i potencjalnych zmartwień związanych ze swoją tożsamością. Ankieterzy pytają m.in. o poczucie zawstydzenia, nękanie, poniżenie, lekceważenie czy bezsilność.

Wypełnienie całości ankiety nie powinno zająć dłużej niż 15 minut. Koordynatorką projektu jest psycholog Aleksandra Żenda. Ankietę można wypełnić tutaj.

Cristiano ronaldo po slasku

Może Cię zainteresować:

Messi, Lewandowski i Krychowiak nawijają po śląsku, ale i tak najlepszy Ronaldo. "Śnieg na mnie leci, jak kożdy"

Autor: Marcin Zasada

12/12/2023

Spotkanie w Teatrze Śląskim

Może Cię zainteresować:

Powołano Rada Ślōnskigo Jynzyka. Grzegorz Kulik: „Mam nadzieję, że uporządkuje nasze sprawy językowe”

Autor: Patryk Osadnik

02/12/2023

Maciej Kopiec

Może Cię zainteresować:

Ślązaczki i Ślązacy mniejszością etniczną? „To powinno wydarzyć się w tej kadencji parlamentu”.

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon