Podczas Industriady nie zwiedzimy Zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada". Powód? Wojna w Ukrainie

Woda z "Zawady" ratowała i utrzymywała życie na Śląsku. Dziś stacja to jedna z najpiękniej zrewitalizowanych przepompowni w Polsce - mówi Zbigniew Pawlak ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Niestety podczas tegorocznej Industriady nie zwiedzimy Zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada". Powód? Wojna w Ukrainie.

GPW
ZSW Zawada

W sobotę, 3 września, odbędzie się 13. edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Od rana do wieczora będzie można zwiedzać obiekty poprzemysłowe i uczestniczyć w licznych wydarzeniach organizowanych z tej okazji - pokazach, koncertach, warsztatach etc.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu dla zwiedzających udostępnione nie zostanie jednak wnętrze Zabytkowej Stacji Wodociągowej "Zawada" w Karchowicach (pow. tarnogórski, gm. Zbrosławice). Dlaczego? Jak czytamy na stronie internetowej "Zawady": "W związku z aktualną sytuacją związaną z wojną na Ukrainie oraz podwyższonym stanem zagrożenia bezpieczeństwa do odwołania zawiesza się możliwość zwiedzania stacji".

Jak ustaliliśmy, taka decyzja zapadła z powodu strategicznego znaczenia, jakie odgrywa Stacja Uzdatniania Wody "Zawada", które na co dzień wciąż dostarcza wodę do miast i zakładów przemysłowych. Wcześniej "Zawada" była niedostępna z powodu pandemii COVID-19.

- Nie możemy zatem dopuścić do powstania jakiegokolwiek ryzyka związanego z przerwami w dostawach czy ze zmianą jakości wody. Tym samym nasze odziały podlegają ograniczeniom dotyczącym między innymi przebywania osób postronnych (podobnie jak np. obiekty energetyczne, paliwowe i inne o strategicznym znaczeniu dla regionu lub kraju) - tłumaczy Maciej Zaremba, rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Zbigniew Pawlak: "To jedyne takie wodociągi w Polsce"

Stacja Wodociągowa "Zawada" powstała pod koniec XIX wieku, aby zaopatrzyć Górny Śląsk w wodę pitną.

- To jedyne takie wodociągi w Polsce, z taką odpowiedzialnością i historią. Wielki górnośląski przemysł, który błyskawicznie rozwijał się od połowy XIX wiek, ściągnął mnóstwo ludzi za pracą. Rozrastające się miasta, osiedla, zakłady przemysłowe - to wszystko wymagało sprawnego zaopatrzenia w wodę pitną. Można powiedzieć, że woda z "Zawady" ratowała i utrzymywała życie na Śląsku. Dziś stacja to jedna z najpiękniej zrewitalizowanych przepompowni w Polsce, z piękną, w pełni ocalałą starą kotłownią - mówi Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które w 2017 roku doprowadziło do wpisania tarnogórskich zabytków przemysłu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obiekt w 1991 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Można w nim zobaczyć m.in. maszyny parowe, które zostały wycofane z użytku w związku z elektryfikacją zakładu. Od 2006 roku Zabytkowa Stacja Wodociągowa "Zawada" znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Bytomski2 industriada 17

Może Cię zainteresować:

Gdzie na Industriadę? 40 śląskich zabytków techniki na wyciągnięcie ręki. Człowiek od UNESCO poleca, co wybrać w sobotę

Autor: Redakcja

30/08/2022

Pociąg Kolei Śląskich

Może Cię zainteresować:

Darmowe dojazdy na Industriadę komunikacją miejską i pociągami Kolei Śląskich

Autor: Michał Wroński

30/08/2022

Dworzec PKP w Chebziu - Stacja Biblioteka

Może Cię zainteresować:

Chebzie, Muzeum Hutnictwa, Kopalnia Ignacy. Adam Kowalski poleca obiekty, które warto odwiedzić w czasie Industriady 2022

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon