Ponad tona śniętych ryb wyłowiona w weekend z Kanału Gliwickiego. Alarm w ministerstwie klimatu

Ponad tonę martwych ryb odłowiono w weekend w Kanale Gliwickim. Ze względu na sytuację wstrzymano żeglugę przez śluzy Sławięcice i Rudziniec. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem. Sytuacji w Kanale Gliwickim poświęcone było poniedziałkowe posiedzenie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Sztab kryzysowy w sprawie Kanału Gliwickiego

Pierwsze przypadki śnięcia ryb między śluzami Sławięcice i Rudziniec odnotowano już w czwartek i piątek. W weekend zjawisko to zdecydowanie przybrało na sile i w poniedziałek (5 września) Wody Polskie w Gliwicach donosiły już o tonie odłowionych na tym odcinku Kanału Gliwickiego śniętych ryb. Aby uniemożliwić im przemieszczenie się na pozostałe odcinki Kanału w niedzielę (4 września) wstrzymana została żegluga przez śluzy Sławięcice i Rudziniec. Jak podkreślają Wody Polskie na pozostałych odcinkach Kanału nie stwierdzono śnięcia ryb.

Wyjaśnianiem przyczyn tego zjawiska zajmuje się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny.

- Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów – przekazały Wody Polskie. Jak przekonują przedstawiciele tej instytucji pobór próbek wody z Kanału do badań odbywa się obecnie tak często, że można już mówić o stałym monitoringu.

Sytuacji w Kanale Gliwickim poświęcone było poniedziałkowe (5 września) posiedzenie sztabu kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Udział w nim wzięła minister Anna Moskwa oraz wiceministrowie: Jacek Ozdoba i Adam Guibourgé-Czetwertyński.

- Służby nieprzerwanie działają na miejscu – zbierają śnięte ryby i pobierają kolejne próbki wody do analizy. Dotychczasowe wyniki badań stwierdziły duże występowanie alg - poinformowała minister Anna Moskwa.
Kanał Gliwicki
4 sierpnia wstrzymano żeglugę przez śluzy Sławięcice i Rudziniec. Fot. gliwice.wody.gov.pl

Śnięte ryby pojawiały się w Kanale od wiosny

To nie pierwsze w ciągu ostatnich miesięcy niepokojące sygnały dotyczące jakości wód w Kanale Gliwickim. Przypomnijmy, że pierwsze śnięte ryby zaobserwowano tam 17 marca. Później podobne sytuacje na śluzie Łabędy obserwowane były jeszcze 14 kwietnia i 18 lipca, a także w rejonie śluzy Nowa Wieś 18 sierpnia. Wciąż nie wiadomo, czy któreś z tych zdarzeń miało bezpośredni związek z tym co potem wydarzały się na Odrze w województwie dolnośląskim i lubuskim.

W związku z sytuacją na Odrze od 3 i 4 sierpnia prowadzone są pobory prób wody na Kanale Gliwickim. Ich wyniki wskazywały, że w Kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim utrzymywało się m.in. wysokie, 5-6 krotnie przekraczające dotychczasowe wskaźniki, zasolenie, a ponadto podwyższone wartości rtęci, choć zdaniem GIOŚ-u było to spowodowane osadzaniem się metali ciężkich na dnie, co jest typowe dla terenów przemysłowych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach rozpoczął też kontrole interwencyjne w działających w obrębie Kanału Gliwickiego podmiotach (w drugiej połowie sierpnia objętych było nią osiem podmiotów m.in. Zakłady Mechaniczne „Bumar- Łabędy”).

Zabrakło kontroli i odpowiedzialności?

Zdaniem Wandy Nowickiej, posłanki Lewicy, która w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim interweniowała po raz pierwszy w maju do czasu nagłośnienia katastrofy ekologicznej w Odrze instytucje państwowe nie dostrzegały jednak problemu.

- Po pierwsze, zabrakło odpowiedniej kontroli. Po drugie, zabrakło elementarnego poczucia odpowiedzialności. Po trzecie, podjęte działania okazały się tylko pozorne. Na przykładzie Kanału Gliwickiego przekonałam się, jak (nie)działają instytucje w całym kraju – mówiła w rozmowie ze SlaZagiem Nowicka.

- Obawiam się, że odpowiedzialność się rozmyje. Już zaczęto zrzucać winę na naturę, zamiast znaleźć osoby lub instytucje, które popełniły błędy (…) Wszyscy czekają, aż temat umrze śmiercią naturalną i zastąpi go inny – prognozowała Nowicka.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Materiał TVP o zatruciu Kanału Gliwickiego obciąża Gliwice, władze miasta odpierają zarzuty. "Za kanał odpowiada administracja rządowa, a nie samorząd"

Autor: Patryk Osadnik

30/08/2022

Wanda Nowicka

Może Cię zainteresować:

Wanda Nowicka o katastrofie ekologicznej na Odrze: "Wszyscy czekają, aż temat umrze śmiercią naturalną"

Autor: Patryk Osadnik

31/08/2022

Cigacice Odra

Może Cię zainteresować:

Śląscy naukowcy badali Odrę tuż przed katastrofą. Zgłosiła się do nich policja i prokuratura

Autor: Michał Wroński

17/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kanał Gliwicki Neutralizacja złotej algi

"Śląskie kopalnie mogłyby zapewnić sól dla całej Europy"

Potok Wieszówka

Woda rdzawego koloru. Potok zanieczyszczony przez ubojnię

Cigacice Odra

Śląscy naukowcy wypłyną na Odrę. Policja czeka na ustalenia

PSP na Odrze

Zatruta Odra. „Nie tak zarządza się kryzysem”

Mateusz Morawiecki w Gliwicach

Co z centrum serwisowym dla czołgów z Ukrainy w Gliwicach?

Ceny owoców i warzyw w aucie na Rynku w Katowicach

Elektrowarzywniak na Rynku w Katowicach

Jerzy Markowski

"W Pniówku zginęli ludzie, bo ktoś olał swoją robotę"