Poseł PiS uważa, że Niemcy chcą odzyskać Śląsk i Pomorze. Konkurs na farmazon tygodnia już rozstrzygnięty

Są ruchy w Niemczech zmierzające do odzyskania Śląska i Pomorza. Myśl o budowie IV Rzeszy kołacze się w niektórych sercach - powiedział poseł PiS Marek Suski na antenie „Radia ZET". Konkurs na polityczny farmazon tygodnia mamy już chyba rozstrzygnięty.

Suski

Od dawna wiadomo, że politycy obozu władzy prowadzą antyniemiecką politykę i nawet robiąc zakupy w Lidlu czy w Kauflandzie chcieliby wrzucić koszty w „reparacje wojenne". Antyniemiecka narracja wśród ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością jest czymś, do czego zdążyliśmy przywyknąć przez lata. Nawet w kontekście sprawy śląskiej, gdy dla wielu szokiem były słowa Jarosława Kaczyńskiego o „ukrytej opcji niemieckiej" i „folksdojczach".

Oczywiście w tle są wciąż heheszki w związku z uporczywymi dążeniami polityków partii rządzącej do zmuszenia Niemców do wypłacenia pieniędzy za straty poniesione w Polsce podczas wojny. A to nie tylko słowa, bo nawet wysłano oficjalną notę dyplomatyczną za zachodnią granicę w tej sprawie. Niemcy odpisali, że pieniędzy nie dadzą „bo nie". Poseł Arkadiusz Malarczyk, dający twarz w dążeniu do reparacji, poskarżył się więc do ONZ i UNESCO. Teraz powinien jeszcze napisać do Karola Strasburgera. Ale to i tak by nic nie dało.

Gdy o postawie Niemiec w związku z sytuacją na Ukrainie znów zaczęło być głośno, do akcji wkroczył on, ubrany cały na biało - Marek „Caryca" Suski i w Radiu ZET stwierdził, że Niemcy chcą odzyskać Śląsk i Pomorze. A teraz poleci cytat. Czytacie na własną odpowiedzialność:

- Patrząc na nastroje w społeczeństwie niemieckim, to pewnie myśl o budowie IV Rzeszy gdzieś tam się kołacze w sercach. W jednej z mojej rozmów z ambasadorem Niemiec usłyszałem, że to jest wojna o ustalanie nowej geopolitycznej mapie, czyli o rewizję granic. Są ruchy w Niemczech zmierzające do odzyskania Śląska i Pomorza - powiedział Marek Suski.

Nie wiadomo w jakim języku poseł Suski rozmawiał z ambasadorem, ale tu musiał wkraść się jakiś misunderstanding. Bo to byłby dopiero „powrót do macierzy". Pozostaje pytanie, czy pan poseł wie jakie są obecne granice Polski i Niemiec. I czy wie w jaki sposób Niemcy chcieliby przejąć kontrolę nad Górnym Śląskiem? Może chcą wybudować tunel łączący Monachium z Katowicami?

Kieron

Może Cię zainteresować:

„Jak mogę być Ślązakiem i Polakiem, skoro Polska twierdzi ze Ślązaków nie ma?” Raper Kieron o tym, co w śląskiej duszy gra. I o śląskiej polityce

Autor: Maciej Poloczek

15/01/2023

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Polsko-niemieckie przejścia graniczne w Bytomiu. Wymazana historia

Autor: Tomasz Borówka

14/09/2022

Niemiecka architektura międzywojennego Śląska

Może Cię zainteresować:

Druga głowa smoka: niemiecki Górny Śląsk międzywojenny i jego modernistyczna architektura

Autor: Tomasz Borówka

24/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wojsko Polskie w Katowicach, 20 czerwca 1922

Skąd wzięła się doktryna PiS o powrocie Śląska do macierzy?

Kontusz

Pobudka po prawej. Klub Jagielloński o przemocy wobec Śląska

Granica

Śląsk polski i Śląsk niemiecki. Jedna ziemia, dwa światy

Adolph Menzel Walcownia Stali

Górny Śląsk to pakt z diabłem. Opowiedz mi to w Panteonie

Titanic

Węgiel, śląskie dzieci, Titanic, DiCaprio, Himilsbach, Suski

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Dębów polskości jeszcze nie ma, ale mają już... patronów

Panteon gornoslaski

Dlaczego Kutz nie powinien trafić do panteonu górnośląskiego