Poseł PiS uważa, że Niemcy chcą odzyskać Śląsk i Pomorze. Konkurs na farmazon tygodnia już rozstrzygnięty

Są ruchy w Niemczech zmierzające do odzyskania Śląska i Pomorza. Myśl o budowie IV Rzeszy kołacze się w niektórych sercach - powiedział poseł PiS Marek Suski na antenie „Radia ZET". Konkurs na polityczny farmazon tygodnia mamy już chyba rozstrzygnięty.

Suski

Od dawna wiadomo, że politycy obozu władzy prowadzą antyniemiecką politykę i nawet robiąc zakupy w Lidlu czy w Kauflandzie chcieliby wrzucić koszty w „reparacje wojenne". Antyniemiecka narracja wśród ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością jest czymś, do czego zdążyliśmy przywyknąć przez lata. Nawet w kontekście sprawy śląskiej, gdy dla wielu szokiem były słowa Jarosława Kaczyńskiego o „ukrytej opcji niemieckiej" i „folksdojczach".

Oczywiście w tle są wciąż heheszki w związku z uporczywymi dążeniami polityków partii rządzącej do zmuszenia Niemców do wypłacenia pieniędzy za straty poniesione w Polsce podczas wojny. A to nie tylko słowa, bo nawet wysłano oficjalną notę dyplomatyczną za zachodnią granicę w tej sprawie. Niemcy odpisali, że pieniędzy nie dadzą „bo nie". Poseł Arkadiusz Malarczyk, dający twarz w dążeniu do reparacji, poskarżył się więc do ONZ i UNESCO. Teraz powinien jeszcze napisać do Karola Strasburgera. Ale to i tak by nic nie dało.

Gdy o postawie Niemiec w związku z sytuacją na Ukrainie znów zaczęło być głośno, do akcji wkroczył on, ubrany cały na biało - Marek „Caryca" Suski i w Radiu ZET stwierdził, że Niemcy chcą odzyskać Śląsk i Pomorze. A teraz poleci cytat. Czytacie na własną odpowiedzialność:

- Patrząc na nastroje w społeczeństwie niemieckim, to pewnie myśl o budowie IV Rzeszy gdzieś tam się kołacze w sercach. W jednej z mojej rozmów z ambasadorem Niemiec usłyszałem, że to jest wojna o ustalanie nowej geopolitycznej mapie, czyli o rewizję granic. Są ruchy w Niemczech zmierzające do odzyskania Śląska i Pomorza - powiedział Marek Suski.

Nie wiadomo w jakim języku poseł Suski rozmawiał z ambasadorem, ale tu musiał wkraść się jakiś misunderstanding. Bo to byłby dopiero „powrót do macierzy". Pozostaje pytanie, czy pan poseł wie jakie są obecne granice Polski i Niemiec. I czy wie w jaki sposób Niemcy chcieliby przejąć kontrolę nad Górnym Śląskiem? Może chcą wybudować tunel łączący Monachium z Katowicami?

Kieron

Może Cię zainteresować:

„Jak mogę być Ślązakiem i Polakiem, skoro Polska twierdzi ze Ślązaków nie ma?” Raper Kieron o tym, co w śląskiej duszy gra. I o śląskiej polityce

Autor: Maciej Poloczek

15/01/2023

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Polsko-niemieckie przejścia graniczne w Bytomiu. Wymazana historia

Autor: Tomasz Borówka

14/09/2022

Niemiecka architektura międzywojennego Śląska

Może Cię zainteresować:

Druga głowa smoka: niemiecki Górny Śląsk międzywojenny i jego modernistyczna architektura

Autor: Tomasz Borówka

24/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon