Poseł z Sosnowca z interwencją w Zakopanem. Łukasz Litewka do górali: ,,Waszą tradycją są stroje i góry, a nie męczenie koni"

Poseł Nowej Lewicy z Sosnowca, Łukasz Litewska, podjął interwencję w Zakopanem. Sprawa ma związek z wydarzeniem z początku maja, kiedy to osłabiony koń padł na trasie do Morskiego Oka. Dyskusja o sensie wozów konnych transportujących turystów pod Morskie Oko trwa już od kilku lat.

arc
Lukasz litewka posel

Poseł z Sosnowca z interwencją w Zakopanem

Poseł Nowej Lewicy z Sosnowca Łukasz Litewka podjął interwencję w Zakopanem, w związku z budzącym od lat kontrowersje transportem konnym na Morskie Oko. Litewka zaproponował, by meleksy zastąpiły konne wozy. Zadeklarował zlecenie wykonania takiego pojazdu, a następnie zakup i przekazanie go Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu za symboliczną złotówkę.

- Firma „Melex” jest w stanie wyprodukować pojazd elektryczny wieloosobowy i przystąpić do nowego testu. Takiego prawdziwego, gdzie każdy będzie mógł zobaczyć rezultat. Koszt maszyny to około 75 tysięcy zł. NIE PYTAM, MÓWIĘ „SPRAWDZAM”. Moja decyzja jest prosta: chcę udowodnić i pokazać realną alternatywę dla cierpienia koni. Jeśli władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz starostwa zezwolą na test to zlecam realizację pojazdu firmie, a następnie zakupie go po to by wykonać test - mówił Łukasz Litewka.

Spotkanie Łukasza Litewki z góralami

W piątek 17 maja 2024 r. w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie z udziałem dyrektora parku Szymona Ziobrowskiego oraz minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Przed siedzibą TPN pojawili się także zainteresowani górale. Wywiązała się wymiana zdań między Litewką a przewoźnikami. Część z nich wyśmiała pomysł posła. ,,Jeżeli nie będzie koni, to co będzie?" - pytali górale. Litewka odparł, że istnieją alternatywne rozwiązania problemu, jak proponowany przez niego meleks za złotówkę. ,,Pan nie słyszy, co pan mówi. Mija pan cel naszego spotkania, naszej tradycji".

- Waszą tradycją są piękne góralskie stroje, te góry, a nie męczenie koni - odpowiedział poseł.

Ustalenia z Tatrzańskim Parkiem Narodowym

Efektem interwencji Łukasza Litewki jest porozumienie posła z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Chociaż wozy póki co nie zostaną całkowicie wycofane z obiegu, wprowadzony zostanie szereg ograniczeń. Ponadto władze TPN zgodziły się przetestowanie meleksów. Na stronie internetowej posła czytamy:

  • Dyrektor Parku obiecał, że jeszcze w tym miesiącu park uruchomi testy pojazdu elektrycznego.
  • Konie po pokonaniu trasy będą musiały odpoczywać 1 godzinę!! przed kolejnym podejściem.
  • Nie będą wystawiane nowe licencje dla kolejnych przewoźników. Czyli poza naciskiem społecznym to naturalnie zakończy swój byt!
  • Od 1 czerwca z wozu na ten moment zostaną „ściągnięte 2 osoby dorosłe (i 2 dzieci)”! Czyli z 12 dorosłych na 10, a przy wyższej temperaturze (Park zamontuje czujniki) kolejne 2 dorosłe czyli łącznie 8!

W niedzielę 19 maja Łukasz Litewska dodał:

- Gdy już emocje opadły, odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie: Czy jesteśmy zadowoleni? Nie. Zadowoleni będziemy tylko w sytuacji gdy konie nie będą pracować na trasie do Morskiego Oka. I proszę, zaufajcie mi, że rozważamy wszystkie scenariusze i alternatywy, ale jedno jest pewne: to nie jest trasa dla koni - nachylenie i waga wozu to zabójcze czynniki. Wszyscy chcielibyśmy tutaj powiedzieć o spokojnej emeryturze, ale prawda jest okropna. Koniec pracy to śmierć - dodał Litewka.
Samolot wizz air

Może Cię zainteresować:

Wizz Air jest w Pyrzowicach już od 20 lat, w tym czasie linia przewiozła niemal 25,5 mln pasażerów. „Rozwój Katowice Airport nie byłby możliwy bez tego przewoźnika”

Autor: Grzegorz Lisiecki

20/05/2024

Katarzyna Witerscheim

Może Cię zainteresować:

„Artyści są pierwszymi osobami, które wychowują dzieci” – o komiksach, kieckach i ślōnskij godce rozmawiamy z rysowniczką Katarzyną Witerscheim

Autor: Arkadiusz Szymczak

19/05/2024

Muzeum Historii Polski Ludowej Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Muzeum PRL-u, czyli Historii Polski Ludowej, w Rudzie Śląskiej to wehikuł czasu do ery Czerwonych Gitar i 1-majowych pochodów

Autor: Michał Wroński

18/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon