Premier Morawiecki zapowiada Fundusz Transformacji Śląska i... dziękuje górnikom, że wytrwali

Rząd zamierza powołać specjalny Funduszu Transformacji Śląska zasilany pieniędzmi z budżetu państwa – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Konwentu Samorządowego dotyczącego funduszy europejskich dla województwa śląskiego. Przy okazji podziękował górnikom, związkom zawodowym i władzom spółek wydobywczych za to, że „wytrwały” w czasach, gdy węgiel zdawał się być bezpowrotnie passé, dyskretnie przemilczając fakt, że niewiele ponad rok temu jego własny rząd podpisał umowę społeczną wyznaczającą terminy wygaszania wydobycia w kopalniach.

Śląski Urząd Marszałkowski
F Xisq Zw XEAAKZK0

Co prawda program regionalny dla województwa śląskiego wciąż jeszcze negocjowany jest z Komisją Europejską, lecz rozmowy są już na finiszu, a ewentualne zmiany będą miały charakter wyłącznie kosmetyczny. Dlatego też przedstawiciele rządu i samorządu wojewódzkiego uczestniczący w zorganizowanym w środę (13 lipca) na Stadionie Śląskim Konwencie Samorządowym mogli przedstawić główne priorytety tego programu i przypisane do nich wartości dofinansowania.

W kontekście ogólnych kwot zaskoczenia nie było, bo też nie mogło być. Od kiedy wyjaśniła się sprawa liczby regionów mogących skorzystać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i to, że część niedoszłej puli dla woj. lubelskiego przejmie właśnie nasze województwo wiadomo było, że łączna wartość wsparcia, jaka poprzez program regionalny (FST jest jego kluczowym elementem) trafi do woj. śląskiego przekroczy 5 miliardów euro.

Premier wierzy, że Śląsk stanie się gwiazdą, marszałek mówi o skoku cywilizacyjnym

- To środki, jakich nigdy nie było – podkreślał premier Mateusz Morawiecki przekonując zebranych, że Śląsk ma szanse stać się „magnesem” jak przed 150 laty kiedy powstawały Katowice i w trzeciej - czwartej dekady XXI wieku znów być „świecąca gwiazdą na firmamencie polskiej gospodarki”.

- To spowoduje, że będziemy mogli zmieniać region i kraj w zupełnie inne miejsce. Najbliższe lata to będzie skok cywilizacyjny – wtórował mu marszałek województwa, Jakub Chełstowski. Jak dodał chciałby, aby jeszcze w tym roku uruchomić jakieś konkursy, ale nie ma pewności, że to się uda. Bezpieczniej jest więc założyć, że pierwsze konkursy zostaną ogłoszone dopiero w roku 2023 i to również nie jest zaskoczeniem.

Dziś inni nam uciekają. Wielkopolska i Dolny Śląsk pokazały nam plecy

Maksymalny poziom możliwego dofinansowania wyniesie 85 proc. co jest dowodem na to, że nasze województwo – co między wierszami, ale jednak wyjaśnił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej – zalicza się do regionów słabiej rozwiniętych (znacznie bardziej rozwinięte są dolnośląskie i wielkopolskie, co skutkuje tym, że u nich poziom unijnego dofinansowania będzie niższy).

Pieniądze mają zostać przeznaczone na przedsięwzięcie związane z poprawą jakości środowiska, polityką społeczną, mobilnością, inteligentnymi rozwiązaniami, ale przede wszystkim transformację regionu w kontekście jego odchodzenia od przemysłu opartego na węglu kamiennym. Ze słów premiera wynika zresztą, że nie tylko unijne pieniądze z FST wspierać będą proces transformacji na Śląsku.

Premier obiecuje nowy fundusz dla Śląska. Tak, to ten z umowy społecznej

- Wkrótce powołamy specjalny Fundusz Transformacji Śląska, transformacji energetycznej, który zostanie zasilony środkami z budżetu krajowego – zapowiedział szef rządu.

Przypomnijmy, że powołanie takiego Funduszu mającego na celu koordynację transformacji „terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych z transformacją województwa śląskiego” znalazło się w podpisanej w maju 2021 r. przez rząd i górnicze związki zawodowe umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz „wybranych procesów transformacji województwa śląskiego”. Później słuch o nim zaginął, o czym zresztą wielokrotnie pisaliśmy (podobnie jak o rządowym "programie dla Śląska"). Inna sprawa, że umowa społeczna w dalszym ciągu nie została jeszcze notyfikowana przez Komisję Europejską (to konieczne gdyż zakłada pomoc publiczną dla sektora).

Podziękowania dla górników, związkowców i władz spółek. Za wytrwanie

Szef rządu nie ograniczył się jednak wyłącznie do mówienia o pieniądzach. Nawiązał też do aktualnej sytuacji gospodarczej oraz wpływu rosyjskiej napaści na Ukrainę na rynek surowców i unijną politykę klimatyczną.

- Wyzwania polityki klimatycznej są bardzo ważne, ale nie mogą odbywać się kosztem człowieka, śląskich rodzin. Dziś państwa, które jeszcze pół roku temu z całą mocą podkreślały konieczność szybkiego odejścia od energetyki opartej o węgiel przyjmują plany awaryjne powrotu do węgla. Dziś to, co wydawało się niemożliwe kilka miesięcy temu, staje się przedmiotem dyskusji opartej o zdrowy rozsądek, a nie o ideologiczne zacietrzewienie – mówił premier dziękując górnikom, związkom zawodowym i kierownictwu spółek wydobywczych za to, że wytrwały do tej zmiany myślenia, choć przecież jego własny rząd także przyjął rozpisany do roku 2049 terminarz zamknięcia wszystkich polskich kopalń, a wśród ministrów i wysokiej rangi współpracowników premiera również nie brakowało zwolenników odesłania węgla czym prędzej do historii.

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Marszałek Chełstowski liczy na szybkie negocjacje z Komisją Europejską. W puli dla regionu będzie ponad 4,85 mld euro

Autor: Michał Wroński

11/03/2022

Węgiel

Może Cię zainteresować:

PiS umożliwia zakup odpadów węglowych. Uwaga, w woj. śląskim nie można nimi palić w piecach

Autor: Patryk Osadnik

06/07/2022

Dominik Kolorz

Może Cię zainteresować:

Kolorz: Wojna zmienia wszystko. Umowa społeczna z górnikami do renegocjacji?

Autor: Michał Wroński

08/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom Szyb Krystyna

Samorządowcy wytykają luki w Funduszu Transformacji Śląska

Byt szyb krystyna

Ile Śląska to zdegradowane tereny poprzemysłowe? Dużo

Herb Bytomia

Jak Senat chce poprawić rządowy plan transformacji Śląska?

Kopalnia

Tylko 100 mln zł rocznie na transformację Śląska! Żartują?

Jakub Chełstowski na COP27

„Zielony manifest” marszałka. Nie ma po co wracać do węgla?

Mateusz Morawiecki na Barbórce

Znamy projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska

Zespol regionalny ds sprawiedliwej transformacji

Możesz zabrać głos w sprawie transformacji Śląska