Prezes PGG sugeruje sprzedawcom obniżenie marży na węglu. "Obniżenie VAT-u nie byłoby uczciwe"

Gdzie szukać sposobu na zbicie rosnących cen węgla? Jego sprzedawcy sugerują obniżkę VAT-u. Prezes Polskiej Grupy Górniczej nie jest entuzjastą takiego rozwiązania. Zdaniem Tomasza Rogali to raczej sprzedawcy powinni przemyśleć wysokość swoich marż. Szef PGG zapowiada, że coraz większy udział produkcji węgla kierowany będzie na potrzeby klientów indywidualnych.

M. Wroński
KWK Ruda

Mimo wiosny za oknem, wśród producentów, sprzedawców oraz użytkowników instalacji węglowych nastroje niczym w środku mroźnej zimy. Ci ostatni gorączkowo próbują zgromadzić już teraz zapasy na przyszły sezon grzewczy bojąc się niedoboru węglu i jego wyższej ceny, przed czym ostrzega m.in. Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla oraz Stowarzyszenie Federacja Autoryzowanych Sprzedawców PGG. W skierowanym do premiera rządu piśmie organizacje te ostrzegają, że po wprowadzeniu w kwietniu embarga na węgiel z Rosji, w tym roku w Polsce, przy uwzględnieniu realnych możliwości importu z innych kierunków oraz przepustowości portów, zabraknie między 9 a 11 mln ton tego surowca.

- Musimy ostrożnie podchodzić do tych wszystkich informacji, które wywołują zwiększony popyt i zwiększoną cenę na produkt – komentuje te wyliczenia Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Wypowiadający się na antenie Radia Piekary szef największej górniczej spółki w Polsce wyraźnie dał do zrozumienia, że informacje o możliwej skali deficytu węgla kamiennego w Polsce są przeszacowane. Przyznał zarazem, że na radykalne zwiększenie produkcji przez PGG nie ma co liczyć - w tym roku kierowana przez niego spółka może dołożyć na rynek dodatkowe 600-700 tys. ton tego paliwa. Jak podkreślił Rogala połowa dziennej produkcji jest obecnie sprzedawana indywidualnym odbiorcom poprzez internetowy sklep spółki, w którym ceny są zdecydowanie niższe aniżeli w komercyjnych punktach

- I ta proporcja będzie rosła na korzyść klienta indywidualnego – zapowiedział.

Szef PGG nie jest entuzjastą obniżki VAT-u na węgiel, co postulują IGSPW oraz Stowarzyszenie Federacja Autoryzowanych Sprzedawców PGG. Jak stwierdził Rogala, skoro węgiel na kopalni kosztuje 1000 zł, a na składzie 2400- 2500, to większym elementem ceny jest marża pośrednika i to w niej w pierwszej kolejności można zadziałać, aby odciążyć klienta końcowego.

- Nie chciałbym wywoływać sytuację, że ktoś chce zachować swoją marżę i proponuje obniżenie VAT-u, bo to nie do końca uczciwe. Należy rozsądniej podejść do zarządzania rynkiem, klientami i marżami, które na tym rynku osiągamy – stwierdził Rogala.
Węgiel kamienny

Może Cię zainteresować:

Zabraknie węgla, ludzie będą palić śmieci? Eksperci alarmują

Autor: Michał Wroński

11/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon