Produkowany w Tychach Jeep Avenger został Europejskim Samochodem Roku 2023! To kolejne wyróżnienie dla auta z tyskiej fabryki

Produkowany w Tychach Jeep Avenger z tytułem European Car of the Year 2023. To pierwszy Jeep, który został europejskim samochodem roku w 60-letniej historii konkursu i jednocześnie trzeci samochód z tym tytułem produkowany w Tychach. Wcześniej wyróżniono w ten sposób Fiata Pandę oraz Fiata 500.

Fot. Stellantis
Jeep Avenger produkowany jest w Tychach

Przypomnijmy, że Jeep zaprezentował Avengera 17 października 2022 roku, podczas Paris Motor Show. To pierwszy w historii marki model z napędem elektrycznym – BEV (battery electric vehicle), a także pierwszy elektryczny samochód produkowany seryjnie w Polsce, w fabryce Stellantis w Tychach. Tyski zakład został zmodernizowany i przystosowany do produkcji „elektryka” z segmentu B-SUV. Seryjna produkcja Avengera została uruchomiona w zeszłym miesiącu.

W finale konkursu European Car of the Year 2023 rywalami Avengera były Kia Niro, Nissan Ariya, Peugeot 408, Renault Austral, Subaru Solterra/Toyota bZ4X oraz Volkswagen ID Buzz. Europejski Samochód Roku 2023, podczas salonu w Brukseli, wybierało 57 jurorów z 22 krajów. Ostatecznie Avenger, na którego głosowało 21 jurorów, otrzymał 328 punktów, wygrywając z różnicą 87 punktów. Dodajmy, że jurorzy z wszystkich krajów, poza jednym, sklasyfikowali Avengera w pierwszej trójce.

Jeep Avenger okazał się idealnym połączeniem dla większości zastosowań: jest kompaktowy i zwinny do jazdy po mieście, ma wystarczającą moc i moment obrotowy, aby poruszać się po każdym rodzaju drogi, a także dobry zasięg nawet w przypadku podróży na średnim dystansie. Mimo że ma zaledwie 4,08 metra długości, w środku jest mnóstwo miejsca. Jest to samochód kompletny, a nie miejski. Ale przede wszystkim ma stylistykę, która porusza – powiedział Alberto Sabbatini, wiceprezes organizacji Car of the Year.

Wcześniej były Panda i „Pięćsetka”

Jeep Avenger to kompaktowy, 4-metrowy pojazd z segmentu B-SUV. Ma zapewniać 400 km zasięgu (według pomiarów WLTP), a w cyklu miejskim – do 550 km. Układ napędowy to 400-woltowy silnik elektryczny o mocy 115 kW (maksymalny moment obrotowy: 260 Nm) i akumulator o pojemności 54 kWh. Dostawy spodziewane są w drugim kwartale tego roku. Zgodnie ze strategią marki, Avenger jest pierwszym z czterech elektrycznych modeli, które trafią na rynek do 2025 roku. Z kole do roku 2030 wszystkie samochody marki Jeep dostępne w sprzedaży na rynku europejskim mają być w 100 procentach elektryczne.

Dodajmy, że Avenger jest trzecim samochodem produkowanym z Tychach, który został wyróżniony tytułem European Car of the Year. Wcześniej były to Fiat Panda – w 2004 roku oraz Fiat 500 – w 2008 roku.

Fiat Auto Poland Tychy

Może Cię zainteresować:

Nie Jaworzno, a Tychy z pierwszym w historii polskiej motoryzacji seryjnie produkowanym elektrycznym samochodem

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/11/2022

Tyski zakład FCA Poland

Może Cię zainteresować:

W tyskiej fabryce koncernu Stellantis jeszcze w tym roku rozpocznie produkcja nowego modelu Jeepa. W kolejce czekają Fiat i Alfa Romeo

Autor: Grzegorz Lisiecki

09/02/2022

Rekord w Tychach

Może Cię zainteresować:

12,5 miliona samochodów, czyli kolejny rekord tyskiej fabryki. Jubileuszowy pojazd to hybrydowa „pięćsetka”, którą kupił klient w Belgii

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spawalnia w tyskiej fabryce (2019)

W Tychach rozpoczęła się regularna produkcja Avengera

Leonardo Di Caprio w reklamie Fiata 600e

Leonardo DiCaprio i „La Dolce Vita”. Prosto z Tychów

Fiat Auto Poland Tychy

Produkcja pierwszego „elektryka” w Polsce rusza. W Tychach

Izera showcar

Izera zagrożona? Geely na czarnej liście za interesy w Rosji

Węzeł Gliwice-Sośnica

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i krzyżują się w Sośnicy

Wizualizacja fabryki Izery w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym

Jaworzno: fabryka Izery, a potem... inne zakłady z branży?

WORD Katowice

Tanie egzaminy na „prawko” już były. Sejmik przyjął podwyżki