Projekt ustawy uznający śląski za język regionalny trafił do Sejmu, To jeden z konkretów na 100 dni rządu Tuska

Do ośmiu raz sztuka. Do Sejmu trafił kolejny projekt ustawy uznający śląski za język regionalny. Tym razem jest realna szansa na to, że będzie pozytywne zakończenie. To jeden ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów, których realizację zapowiedział premier Donald Tusk. Czas mija 22 marca 2024 roku.

fot. Patryk Osiadnik
Donald Tusk w Radzionkowie

Pierwszy projekt ustawy uznającej śląski za język regionalny trafił do Sejmu w 2007 r. Później było kilka kolejnych nieudanych prób. Sprawa wróciła po raz kolejny w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Donald Tusk najpierw złożył tzw. deklarację radzionkowską, a później postulat uznania śląskiego za język regionalny znalazł się w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządu. W czwartek, 25 stycznia 2024 r., rozpoczął się proces legislacyjny w tej sprawie.

- Składamy projekt ustawy uznający śląski za język regionalny! - poinformowała w mediach społecznościowych Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Projekt ustawy uznającej śląski za język regionany.
Projekt ustawy uznającej śląski za język regionany.

Język śląski w szkołach od września 2025 roku?

Uznanie śląskiego za język regionalny oznacza m.in., że język śląski trafi do szkół jako przedmiot nieobowiązkowy. Na ten rok przygotowano w budżecie państwa 2 mln zł na przygotowanie nauczania śląskiego w szkołach. Realnie taki przedmiot mógłby wejść od września 2025 r, a według wstępnych szacunków rocznie mogłoby to kosztować około 400-500 mln zł.

Umożliwi to także używanie oraz pisownię imion i nazwisk w języku śląskim w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości (np. dowodach osobistych). W gminach, gdzie co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w ostatnim spisie powszechnym (2021), że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, będzie można go używać jako języka pomocniczego w urzędach.

Obecnie status języka regionalnego w Polsce ma jedynie język kaszubski. W czwartek, 25 stycznia 2024 r. w Bytomiu, w pałacu w Miechowicach odbędzie się debata poświęconą językowi śląskiemu - „O ślonskim we pałacu”. Jej uczestnicy porozmawiają o szansach i niepewnościach związanych z uznaniem śląskiego za język regionalny.

Bronislaw komorowski marcin zasada

Może Cię zainteresować:

Śląska Bzdura Roku 2023. Redakcja i Czytelnicy ŚLĄZAGA wybrali Bronisława Komorowskiego za "język śląski nie istnieje"

Autor: Marcin Zasada

12/01/2024

Donald Tusk w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk zadeklarował w Radzionkowie uznanie języka śląskiego za język regionalny

Autor: Patryk Osadnik

19/03/2023

Jezyk slaski regionalny

Może Cię zainteresować:

Żadna tam gwara śląska. Dla Ślązaków jasne jest, że mówią językiem. I chętnie się do tego przyznają

Autor: Roman Balczarek

12/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon