Protest nauczycieli, kontrowersje, zdalna nauka i nie tylko. Oto 5 rzeczy, które powinniście wiedzieć o nowym roku szkolnym

Rozpoczął się rok szkolny 2022/23. W województwie śląskim jest około 570 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych, a także ok. 170 tys. przedszkolaków. O czym powinniście wiedzieć zaczynając nowy rok szkolny? Przeczytajcie.

Pixabay
Nowy rok szkolny

Wygląda na to, że rok szkolny 2022/23 będzie nieco różnił się od poprzedniego. Uczniowie szkół średnich będą musieli zmierzyć się z nowym przedmiotem. Placówki oświatowe będą zmagać się z brakiem węgla, a tymczasem nauczyciele domagają się wyższych wynagrodzeń.

Po pierwsze: ferie, wakacje, święta i dni wolne

Pierwsza dłuższa przerwa (23.12.22 - 1.01.23) związana jest oczywiście ze świętami Bożego Narodzenia. Już po dwóch kolejnych tygodniach w naszym województwie (a także łódzkim, lubelskim, podkarpackim i pomorskim) – 16 stycznia, rozpoczną się ferie zimowe, które potrwają 14 dni. Kolejna dłuższa przerwa zaplanowana została w kalendarzu na kwiecień – od 6 do 11 uczniowie będą mieli przerwę w lekcjach z powodu świąt Wielkanocnych. Rok szkolny 2023 zakończy się 23 czerwca. Natomiast pojedyncze dni wolne od zajęć prezentują się następująco:

  • 14 października (piątek) – Dzień Edukacji Narodowej,
  • 1 listopada (wtorek) i 11 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych i Dzień Niepodległości,
  • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli,
  • 1 maja (poniedziałek) i 3 maja (środa) – Międzynarodowe Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało.

Po drugie: brak węgla, czyli nauka zdalna

Ze względu na niewielkie zapasy węgla, które o tej porze roku sięgały około dwóch milionów ton (obecnie jest to 300 tys. ton) i jego ceny szkołom tego surowca energetycznego może zabraknąć. W naszym województwie na szczęście większość placówek korzysta z ciepła systemowego, ale na przykład w Katowicach szkół ogrzewanych węglem jest pięć, w Rudzie Śląskiej – jedno przedszkole i zespół szkół, a w Będzinie – jedna placówka.

Ministerstwo zabezpieczyło się na każdą ewentualność i rozwiązaniem na wypadek ewentualnego chłodu w szkole ma być nauka zdalna. Furtkę do tego otwiera rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie „organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”, którego projekt został skierowany pod koniec lipca do konsultacji. Rozporządzenie zakłada, że od roku szkolnego 2022/2023 r. dyrektor przedszkola, szkoły i placówki oświatowej albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego będą obowiązani do zorganizowania zdalnych zajęć w sytuacji, gdy normalne zajęcia zostaną zawieszone z powodu m.in. „nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów”.

Po trzecie: braki kadrowe

W województwie śląskim 1 września 2022 roku naukę rozpoczęło ok. 570 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych różnych typów oraz ok. 170 tys. dzieci zostanie objętych wychowaniem przedszkolnym. Najwięcej uczniów – ok. 370 tys. – będzie uczyć się szkołach podstawowych, w tym 44 tys. rozpoczyna naukę w klasie pierwszej. W szkołach ponadpodstawowych w tym roku naukę w klasach I rozpocznie ok. 57 tys. uczniów.

W naszym województwie zatrudnionych jest ok. 82 tys. nauczycieli, a 28 sierpnia w bazie ofert pracy było 1875 ogłoszeń (23 sierpnia 2022 r. – 1979 ofert, 19.08 – 2303 oferty). Większość wygasła 31.08., ale są i takie, którym dyrektorzy wskazali ważność do końca 2022 r., a nawet – 2023 roku. Poszukiwani są nauczyciele:

  • wychowania przedszkolnego (242 oferty),
  • przedmiotów zawodowych (92 oferty),
  • j. angielskiego (95 ofert),
  • matematyki (53 ofert),
  • j. polskiego (53 oferty).

W tym roku zdecydowanie większa jest liczba ofert pracy dla psychologów (ponad 300) W przypadku innych przedmiotów i specjalności zapotrzebowanie jest znacząco mniejsze (kilka, kilkanaście ofert), np. wychowanie fizyczne – 9 ofert. Jest również 6 ofert dla pomocy nauczyciela.

Po czwarte: akcja protestacyjna

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że środowisko nauczycielskie szykuje się do szeroko pojętego protestu. Nauczyciele domagają się podwyżki płac, wyrównania wynagrodzeń do średniej pensji krajowej oraz zwiększenia nakładów na oświatę. Na stronie ZNP 24 sierpnia pojawiła się uchwała Prezydium ZNP ws. ogłoszenia pogotowia protestacyjnego.

Nauczyciele domagają się spełnienia trzech podstawowych postulatów:

  • 20-procentowego wzrostu płac nauczycieli,
  • powiązania nauczycielskich wynagrodzeń ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce,
  • zwiększenia nakładów na oświatę i wychowanie.

Sławomir Broniarz początkowo wskazywał datę 1 września jako początek protestu, jednak rzeczniczka śląskiego ZNP Grażyna Hołyś-Warmuz podkreślała, że nie ma możliwości rozpoczęcia protestu w tym terminie. Zaznacza, że protest może przybrać inną formę – szerokiej akcji informacyjnej o sytuacji oświaty i nauczycieli, oflagowania placówek i przeprowadzenia pikiety.

Cały czas mówimy o akcji protestacyjnej, a nie o strajku. Wychodzimy do społeczeństwa z prawdziwymi informacjami o wysokości naszych zarobków, wakatach i krytycznej sytuacji w oświacie. Jako ZNP będziemy opracowywać inne formy akcji protestacyjnej, takie które są zgodne z prawem. Aktualnie prowadzone są rozmowy z innymi centralami, na których zjawiła się Solidarność Nauczycielska. Akcja protestacyjna jest w fazie opracowywania, nie znamy jeszcze konkretnych dat – wyjaśnia Grażyna Hołyś-Warmuz.

Po piąte: „szkoły wolne od (s)HiT-u”

Od 1 września 2022 roku do szkół ponadpodstawowych został wprowadzony przedmiot szkolny pn. Historia i Teraźniejszość, który ma obejmować w programie zagadnienia dotyczące historii i świata po 1945 roku. Na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki opracowania podręcznika podjął się historyk, profesor Wojciech Roszkowski. Książka od samego początku budzi kontrowersje. Obfituje w wiele absurdalnych i propagandowych stwierdzeń, wobec których swój sprzeciw wyrazili uczniowie oraz dyrektorzy szkół średnich.

23 sierpnia pozarządowa organizacja „Wolna Szkoła” udostępniła mapę „szkół wolnych od (s)HiT-u”. Placówki te deklarują odejście od podręcznika prof. Roszkowskiego na rzecz książek z wydawnictwa Nowa Era i WSiP lub całkowicie z niego rezygnują. Wraz z początkiem akcji na makiecie w naszym województwie znalazły się 272 szkoły. Jak wyjaśniali inicjatorzy, mapa jest aktualizowana na bieżąco. W ciągu kilku dni lista placówek, które nie będą używały podręcznika prof. Roszkowskiego wzrosła do 475. Za śląskim znalazło się nawet woj. mazowieckie, których liczba szkół zamieszczonych na mapie wynosi 410. Łączna liczba szkół biorących udział w akcji to 2089.

Oto niektóre szkoły z województwa śląskiego, które nie będą korzystały z podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego:

  • Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie,
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie,
  • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu,
  • IV Liceum Ogólnokształcące w ZSOIP im. Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej,
  • Liceum Ogólnokształcące w Akademickim Zespole Szkół w Piekarach Śląskich,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach,
  • II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie,
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu,
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.
Urszula Bauer

Może Cię zainteresować:

1875 wakatów w szkołach woj. śląskiego. I co? "Nie ma dramatu" - uważa śląska kurator oświaty

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Uczniowie przy monitorze

Może Cię zainteresować:

Część szkół nadal korzysta z węgla. Jeśli go nie kupi, może przejść na zdalną naukę

Autor: Michał Wroński

16/08/2022

Projekt bez tytułu 7

Może Cię zainteresować:

Województwo śląskie z największą liczbą szkół bez (s)hit-u. 500 placówek bez podręcznika Roszkowskiego

Autor: Martyna Urban

25/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon