Przedwojenna wieża wodna przy ul. Dworcowej w Orzeszu stała się zabytkiem. Budynek liczy ponad 100 lat

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach podjął decyzję o wpisie przedwojennej wieży wodnej w Orzeszu do rejestru zabytków. To nowy zabytek na terenie województwa śląskiego. Budynek został wybudowany w drugiej dekadzie XX wieku.

Urząd Miejski w Orzeszu
Orzesze wieża wodna

Miasto Orzesze zyskało nowy zabytek. Od 12 stycznia 2023 roku stała się nim przedwojenna wieża wodna przy ulicy Dworcowej.

- Burmistrz Miasta Orzesze informuje, iż decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (z dnia 12 stycznia 2023 r. ) wieża wodna położona w Orzeszu przy ul. Dworcowej została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego - informuje urząd miejski w Orzeszu.

Projekt budowy wieży ciśnień wodociągu kolejowego w Orzeszu powstał około 1913 roku. Opracowała go wrocławska firma braci Huber. W latach 1853–1857 towarzystwo Kolei Wilhelma zbudowało linię kolejową z miejscowości Nędza przez Rydułtowy, Orzesze, Ligotę (obecnie Katowice Ligota) do huty „lda” z odgałęzieniem Orzesze – Jaśkowice – Łaziska – kopalnia „Waleska”.

Ponad 100-letni budynek stał się zabytkiem

Stacja kolejowa w Orzeszu miała charakter stacji węzłowej już w 1857 r. Nowy wodociąg kolejowy zbudowano na stacji w 1913 r. Budowa wodociągu była związana z modernizacją linii Katowice Ligota – Orzesze oraz Orzesze – Żory. Prace modernizacyjnych linii podjęto się w celu wprowadzenia pociągów pośpiesznych na relacji Katowice – Orzesze – Buhumin – Wiedeń. Wskutek wybuchu I wojny światowej planów nie zrealizowano.

Wodociągową wieżę ciśnień zbudowano w nowoczesnej żelbetowo-betonowej konstrukcji wprowadzając do niej stalowy zbiornik wody stalowy, mieszczący maksymalnie 225 m3 wody. Budynek wieży ciśnień został wzniesiony w drugiej dekadzie XX w. Oddano go do użytku ok. 1930 r.

- Do 2014 r. budynek był własnością PKP, następnie został przekazany Miastu Orzesze - wyjaśnia UM w Orzeszu.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Plac Sejmu Śląskiego zima

Może Cię zainteresować:

Plac Sejmu Śląskiego zabytkiem. To ochrona przed złym planowaniem - mówi śląski architekt, Maciej Franta

Autor: Maciej Poloczek

23/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon