Przemysław Koperski: Poprzemy ustawę węglową, jeśli to będzie kompromis, a nie „sprytny plan" Sasina

W Polsce brakuje 2,5 miliona ton węgla. Nawet samorządy i prywatne firmy tu nie pomogą, bo one nie są od handlu węglem, pieczenia chleba czy prowadzenia rzeźni - mówi Przemysław Koperski, poseł Nowej Lewicy.

Przemysław Koperski (Lewica)

Przemysław Koperski, poseł Nowej Lewicy był dzisiaj gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary. Parlamentarzysta krytykował pomysły rządu dotyczące sprzedaży i dystrybucji węgla przez jednostki samorządowe.

- Te pomysły cofają nas do lat 50. Samorządy są od tego, żeby realizować usługi publiczne. Jeżeli brakuje 2,5 miliona ton węgla to tego nie przeskoczymy i żadne prawo tego nie zmieni - powiedział Koperski.

Co z ustawą dotyczącą sprzedaży węgla przez samorządy? Czy Lewica poprze nowe prawo proponowane przez rząd?

- Czekamy na te rozwiązania. Jeżeli będą one wynikiem uczciwego kompromisu pomiędzy rządem i samorządem, to poprzemy ustawę. Ale na pewno jej nie poprzemy, gdy w tej ustawie pojawią się jakieś zapisy, które będą swego rodzaju pułapką na samorządy - dodawał poseł.

Wciąż nie wiadomo też kiedy ustawa będzie gotowa. Mówi się o grudniu, a nawet o styczniu, a przecież sezon grzewczy już w zasadzie się rozpoczął.

- Są duże wątpliwości prawne. Pamiętamy, co robił minister Sasin, jak samorządowcy przekazali Poczcie Polskiej dane klientów na jego prośbę, co było bezprawne - stwierdził Przemysław Koperski.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej


system kaucyjny wprowadzany w Polsce

Może Cię zainteresować:

System kaucyjny zostanie wprowadzony? Koperski: "Wszystkie piwa powinny być w jednej butelce"

Autor: Martyna Urban

19/04/2022

Chęciński czyta hit

Może Cię zainteresować:

Chęciński: W Polsce więcej osób sprzedaje węgiel niż go wydobywa

Autor: Arkadiusz Nauka

05/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon