Wokół Katowic mają powstać lasy społeczne. Wycinki w nich mają być ograniczone

W rejonie Katowic wycinki w lasach mają zostać ograniczone. Stolica regionu została wytypowana jako jeden z 9 ośrodków miejskich w Polsce, przy których powstaną tzw. lasy społeczne. Jakie będą dokładnie ich granice - to ma określić specjalny zespół, w skład którego wejdą nie tylko leśnicy, ale też członkowie organizacji społecznych i przyrodniczych, przedstawiciele samorządów i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

M. Wroński
Las wycinka zakaz wstepu do lasu

Dla organizacji społecznych dziś (17 maja 2024 r.) ostatni dzwonek, by zgłosić się do zespołów lasów społecznych.

Lasy społeczne mają powstać wokół największych aglomeracji miejskich

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało utworzenie dziewięciu takich kompleksów leśnych wokół największych aglomeracji miejskich w Polsce. Jeden z nich, określony roboczo jako „Lasy Katowice”, właśnie u nas.

Kompleksy leśne wokół tych miast mają zostać lasami społecznymi:

  1. Warszawa,
  2. Łódź,
  3. Poznań,
  4. Wrocław,
  5. Katowice,
  6. Kraków,
  7. Trójmiasto,
  8. Szczecin,
  9. Bydgoszcz/Toruń
- Chcemy, by na tym obszarze absolutnie ograniczyć wycinki, dając wiodącą funkcję społeczną – mówiła kilka tygodni temu, po ogólnopolskiej naradzie o lasach, Paulina Hennig-Kloska, minister kimatu i środowiska.

Zgodnie z poleceniem, jakie pod koniec kwietnia wydała minister Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, szczegółowe propozycje obszarów lasów społecznych mają zostać opracowane do 25 czerwca. Zadaniem tym mają się zająć lokalne zespoły ds. lasów społecznych, w skład których wejdą przedstawiciele resortu i Lasów Państwowych, ale też m.in. sześciu przedstawicieli organizacji społecznych (wybranych przez MKiŚ spośród nadesłanych zgłoszeń), przedstawiciele każdej gminy, powiatu i województwa „właściwych dla danej planowanej lokalizacji lasu o wiodącej funkcji społecznej” i przedstawiciel właściwej terytorialnie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Do czasu utworzenia lasów społecznych Lasy mają "nie intensyfikować pozyskania drewna"

Organizacje chcące dołączyć do tychże zespołów muszą wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy zespoly.lasow.spolecznych@klimat.gov.pl załączając m.in. statut lub regulamin organizacji, z zaznaczeniem celów statutowych lub regulaminowych uzasadniających udział w zespole dla danych lasów i wskazując rzecz jasna do którego konkretnie zespołu chcą dołączyć (szczegółową listę wymagać znajduje się na stronie internetowej MKiŚ).

- Do 25 czerwca Lasy Państwowe w tych dziewięciu obszarach przygotują prace zespołów, które będą analizować potencjalne te miejsca z konkretnych nadleśnictw, które by miały wchodzić w skład lasów społecznych – tłumaczył Mikołaj Dorożała, podsekretarz stanu i Główny Konserwator Przyrody.

Leśnicy dostali polecenie, by do czasu przyjęcia nowych zasad zarządzania tymi obszarami „nie intensyfikować pozyskania drewna” na ich terenie. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że jeśli utworzenie lasów społecznych wokół największych aglomeracji zakończy się sukcesem, to projekt będzie kontynuowany również w mniejszych miejscowościach. Poinformowali ponadto, że wystąpią do Dyrektora Generalnego LP o przeprowadzenia analizy możliwości rezygnacji z tzw. rębni całkowitych. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Właśnie rębnie całkowite budzą największy sprzeciw, największy opór, największy ból wszystkich przyrodników i osób, którym tereny przyrodnicze leżą na sercu – mówiła minister Hennig-Kloska.
Dzik

Może Cię zainteresować:

W ramach odstrzału sanitarnego w woj. śląskim odstrzelonych ma zostać ponad 3000 dzików

Autor: Michał Wroński

16/05/2024

Ruda Slaska Rynek Urzad Miasta

Może Cię zainteresować:

Grzechy walki z betonozą: "Drzewa, które sadzimy w miastach, nie dają nam praktycznie żadnej wartości"

Autor: Michał Wroński

05/04/2024

Staw Brandka Bytom

Może Cię zainteresować:

Miejsca na przemysłowym Śląsku odzyskane przez naturę. Dzięki niej masz dziś gdzie wypoczywać

Autor: Maciej Poloczek

01/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon