PSL dwukrotnie zwiększył liczbę radnych w Sejmiku Województwa Śląskiego. Będzie drugi nowy klub

Oto najmniej spodziewany efekt politycznego przewrotu w Sejmiku Województwa Śląskiego. Liczba radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego wzrosła dwukrotnie. Teraz jest ich… dwóch. Stworzą nowy klub razem z przedstawicielami Nowej Lewicy.

Patryk Osadnik
Stanisław Gmitruk

Przewrót w Sejmiku Województwa Śląskiego wywołał efekt domina. Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Zabrał ze sobą troje radnych (Marię Materlę, Rafała Kandziorę oraz Alinę Nowak), co sprawiło, że większość zdobyła tzw. opozycja.

Zaraz po ogłoszeniu tej decyzji zmienił się zarząd województwa. Weszli do niego Anna Jedynak, Łukasz Czopik i Krzysztof Klimosz. Czwartym zastępcą Chełstowskiego na pewno nie zostanie Rafał Porc z Nowej Lewicy. Jak ustaliliśmy, nowy kandydat ma pochodzić z północy województwa i też ma być związany z lewicą.

Co więcej, na nadzwyczajnej sesji Sejmiku, która odbędzie się 7 grudnia, wróci temat dofinansowania zabiegów metodą in vitro, co ma zostać zapisane w przyszłorocznym budżecie. W powietrzu wisi także zwolnienie dotychczasowej dyrektorki Muzeum Śląskiego (Marii Czarneckiej), która pozostaje skonfliktowana z pracownikami.

PSL dwukrotnie zwiększył liczbę radnych

Bez wątpienia najmniej oczekiwanym efektem przewrotu w Sejmiku Województwa Śląskiego jest to, że liczba radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego zwiększyła się dwukrotnie. Teraz jest ich… dwóch.

Dotychczas jedynym reprezentantem PSL był Stanisław Gmitruk, który został wiceprzewodniczącym Sejmiku. Dołączył do niego Marek Bieniek, który... opuścił klub Koalicji Obywatelskiej. Wspólnie mają utworzyć czteroosobowe koło PSL i Nowej Lewicy - wraz z Rafałem Porcem i Gabrielą Łacną.

Co ciekawe, Marek Bieniek jest wiceprzewodniczącym zarządu wojewódzkiego PSL, choć do Sejmiku dostał się z listy KO - w 2019 roku zastąpił Halinę Biedę, która uzyskała mandat w Senacie RP.

- Wszyscy w KO wiedzieli, że należę do PSL. To nie była żadna tajemnica - mówi Marek Bieniek. - Delikatnie to ujmując, mieliśmy inne poglądy z poprzednim prezesem partii w województwie śląskim. Wówczas dostałem propozycję, aby wspomóc listę KO i tak też zrobiłem - tłumaczy.

- Przez ostatnie lata wspierałem KO w Sejmiku Województwa Śląskiego i nadal zamierzam to robić. Idziemy ramię w ramię. Teraz po prostu zrobiliśmy pewien porządek - dodaje Marek Bieniek.

Zatem porządek wygląda obecnie następująco: Prawo i Sprawiedliwość ma 19 radnych, Koalicja Obywatelska - 18. "Tak! dla Polski" - 4, a Nowa Lewica i PSL posiadają po 2 mandaty.

Alina Nowak 1536x1024

Może Cię zainteresować:

Finansowanie in vitro w budżecie województwa śląskiego. Była radna PiS: Zawsze byłam za, a klub był przeciw

Autor: Arkadiusz Nauka

30/11/2022

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski: Gdybym mógł coś zmienić, to cztery lata temu odmówiłbym objęcia tej funkcji

Autor: Patryk Osadnik

28/11/2022

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Przewrót w sejmiku, a w gabinetach działały niszczarki. Kilkanaście worków pociętych dokumentów

Autor: Maciej Poloczek

29/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon