Otwarcie nowego parkingu na ponad 750 aut przy lotnisku Katowice Airport już 20 czerwca 2024. Parking P4 jest ok. 1,5 km od terminali

Lotnisko Katowice Airport wyrobiło się z nowym parkingiem jeszcze przed wakacjami. Parking P4, znajdujący się około 1,5 km od terminali, zacznie przyjmować samochody w czwartek 20 czerwca 2024 r.

Dzisiaj, 19 czerwca, trudno było znaleźć wolne miejsce na parkingu P1 tuż przed terminalami lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach. Widać, że sezon na wakacyjne wyjazdy już się zaczął, a lotnisko w Pyrzowicach jest przecież największym czarterowym lotniskiem w Polsce. Nawet ostatnio uruchomiono przerobiony z budynku cargo dodatkowy terminal D: Katowice Airport w Pyrzowicach wyznaczył nowy terminal do obsługi czarterów. Na "D" przylatują samoloty z krajów strefy Schengen

Nowy parking lotniskowy przy Katowice Airport. Otwarcie 20 czerwca

Ale jest dobra wiadomość dla tych, którzy chcą na lotnisko przyjechać samochodem. W czwartek 20 czerwca 2024 r. lotnisko otwiera swój własny nowy zewnętrzny parking, oznaczony symbolem P4. Znajduje się on około 1,5 km od terminali, przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 18, przy ul. Siedliska.

Na powierzchni 2,6 ha powstało tam 757 miejsc parkingowych. Inwestycja kosztowała15 mln zł brutto.
Nowy parking jest w całości oświetlony, monitorowany i – jak podkreślają w Pyrzowicach – wyposażony w nowoczesny system parkingowy, który jest zintegrowany z panelem sprzedażowym dostępnym na stronie internetowej portu.

- Zapewniamy bezpłatny transfer pod terminale zarówno przy przylocie, jak i przy odlocie - mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy lotniska Katowice Airport. - To jest kolejny element naszej infrastruktury parkingowej, bo do 2028 roku w sumie planujemy oddać 7000 nowych miejsc parkingowych w wysokim standardzie. Część z nich będzie na parkingu wielopoziomowym, na który wiemy, że nasi klienci czekają, więc staramy się cały czas nadążać za popytem na miejsca parkingowe - dodaje Adamczyk.

Już po wakacjach parking P4 ma zostać rozbudowany o kolejne 400 miejsc. Rozbudowa zakończy się w III kwartale 2025 roku.

Tu znajduje się nowy parking P4 przy lotnisku Katowice Airport
Tu znajduje się nowy parking P4 przy lotnisku Katowice Airport

Ile kosztuje parkowanie na P4 w porównaniu do innych parkingów lotniskowych?

Nowy parking P4 jest tańszy niż parking premium i P1. - Parkingi, które są oddalone od terminali pasażerskich są zazwyczaj około 50, 60, 70% tańsze od parkingów przy terminalach. Takie są standardy na wszystkich lotniskach - wyjaśnia Adamczyk.

Przykładowo 7 dni, od 23 do 30 czerwca 2024 r. kosztuje na nowym parkingu P4 (w opisie parkingu widnieje liczba miejsc - 600, bo pozostałe miejsca zostały wynajęte firmom z otoczenia lotniska) - 180 zł. W opcjach jest teoretycznie wynajem plandeki antygradowej, ale akurat w tym okresie nie jest dostępna w żadnym rozmiarze. Dla porównania, parking premium (położony w bezpośrednim sąsiedztwie terminala przylotowego C, dysponuje 148 miejscami parkingowymi, w tym 74 zadaszonymi) w tych datach kosztuje 475 (z promocją automatycznie się wliczającą), parking P1 - 380 zł, parking P2 (przeznaczony do postoju długoterminowego, położony w odległości 300 m od terminali odlotowych A i B. Z Parkingu P2 realizowany jest bezpłatny transfer w kierunku terminali, z promocją automatycznie się wliczającą) - 152 zł (ten parking nie jest jednak oświetlony w nocy ani nie jest monitorowany). (Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Parking P2 będzie stopniowo znikał, bo na jego terenie planujemy inne inwestycje, m.in. nowy układ drogowy czy tunel ze stacji kolejowej do nowego głównego terminala. Nowy parking P4 oferuje miejsca parkingowe w znacznie wyższym standardzie niż P2 - wyjaśnia Piotr Adamczyk.

W systemie rezerwacji parkingów na stronie internetowej Katowice Airport można już rezerwować miejsca na nowym parkingu.

Plan parkingów Katowice Airport
Plan parkingów Katowice Airport

Lotnisko informowało, że będzie dowodzić pasażerów z parkingu na lotnisko i z powrotem elektrycznymi busami, ale na razie dysponuje jednym takim samochodem.

- Mamy jeden bus elektryczny i mamy w planach zakup dwóch kolejnych, więc flotę pojazdów elektrycznych poszerzamy, ale tak jak planowaliśmy, na razie to będzie miks. Docelowo chcemy, żeby to były tylko elektryki - wyjaśnia rzecznik lotniska Katowice Airport.

Nowe inwestycje w Katowice Airport

Obecnie przy Katowice Airport dostępnych jest około 5 tysięcy miejsc parkingowych, w tym ponad 2 tysiące na parkingu P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca znajdują się na parkingu P2, z którego z kolei najczęściej do tej pory korzystali podróżujący czarterami.

W sumie w całej okolicy lotniska, w tym na parkingach prywatnych, jest 20 tysięcy miejsc parkingowych.

W najbliższych latach – w ramach dużego programu inwestycyjnego – w Pyrzowicach zostanie wybudowany główny terminal pasażerski, wyposażony w rękawy. Co więcej, będzie połączony tunelem ze stacją kolejową. W planach jest także budowa kolejnego parkingu – tym razem wielopoziomowego.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

W Pyrzowicach powstanie czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów

Może Cię zainteresować:

Na lotnisku w Pyrzowicach powstanie czwarty hangar do obsługi technicznej samolotów. To kolejny tego typu obiekt, z którego korzystać będzie Wizz Air

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/05/2024

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Wylatujecie na wakacje? Uważajcie na lotnisku, bo pozostawiony bagaż, dokument tożsamości, a nawet... powerbank mogą oznaczać kłopoty

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/06/2022

Szybki paszport

Może Cię zainteresować:

Punkt wydawania paszportów tymczasowych powstanie na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Będzie działać już od 17 lipca 2024 r.!

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon