Nawet 12 mln pasażerów rocznie. Gdzie? W Pyrzowicach. Artur Tomasik w "Gospodarczym ŚLĄZAGU"

Lotnisko w Pyrzowicach szykuje się na rekord i na kolejne inwestycje. Rekord ma paść dzięki przekroczeniu bariery 5 milionów odprawionych w tym roku pasażerów. Inwestycje pozwolą zwiększyć liczbę miejsc parkingowych oraz ilość kierowanych przez Katowice Airport towarów. Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa w programie „Gospodarczy ŚLĄZAG” ujawnia, że w perspektywie kilku lat możliwe jest też powstania nowego terminala.

fot. P Adamczyk / KTW
Katowice Airport

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku lotnisko w Pyrzowicach ustanowi swój nowy rekord. Jak mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa, plany zakładają obsługę 5,3 mln pasażerów – ok. 800 tys. więcej niż w bardzo dobrym roku ubiegłym i ok. pół miliona więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2019.

- Od wiosny dostępnych będzie w sumie ponad 100 kierunków – podkreśla Tomasik, który był gościem kolejnego odcinka programu „Gospodarczy ŚLĄZAG”. Szczególnie duże nadzieje prezes GTL wiąże z uruchomieniem od 3 marca przez Turkish Airlines bezpośrednich połączeń do Istambułu.

- A stamtąd dostępnych jest niemal 300 połączeń międzynarodowych, np. Malediwy, Nepal, czy Indie. I to wszystko będzie dostępne z wylotem z Pyrzowic – mówi Tomasik.

Jak jednak ujawnia prezes GTL-u dalekosiężne plany są znacznie większe. Zdaniem Tomasik Katowice Airport mają szansę obsługiwać 10-12 mln pasażerów rocznie. Stąd w przygotowywanej obecnie strategii na kolejne pięć lat spółka chce postawić na rozwój infrastruktury powiększającej przepustowość, przede wszystkim terminali.

- Niewykluczone, że będziemy planowali budowę nowego terminala w miejscu terminalu A. Mam nadzieję, że za jakieś 3-4 lata będziemy mieli nowy, zintegrowany terminal, który będzie obsługiwał 10 - 12 milionów pasażerów – stwierdza Artur Tomasik. Jak zwraca uwagę przepustowość infrastruktury liniowej w Pyrzowicach pozwala na ok. 100 tys. startów i lądować rocznie, a tymczasem w ubiegłym roku było ich 40 tys. Innymi słowy, na obsługę 10-12 mln pasażerów płyty lotniskowej wystarczy.

Póki co, w tym roku w Pyrzowicach rusza budowa nowego parkingu (na 700 miejsc), a jeśli PKP PLK nie zaliczy jakiegoś „potknięcia”, to na jesień do portu mają dotrzeć pierwsze pociągi. To ważna informacja nie tylko dla pasażerów, ale również pracowników lotniska. Tych ostatnich zaś już dziś w Pyrzowicach jest ponad 4000. Wiele wskazuje zresztą, że liczba ta jeszcze się zwiększy, gdyż port otrzymał unijną dotację na budowę bazy paliw z bocznicą kolejową, pozwalająca na rozładunek paliw i towarów. W tym roku przygotowany ma zostać też projekt nowego terminalu cargo, który ma pozwolić na podwojenie ilości kierowanych przez Pyrzowice towarów.


Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Turkish Airlines w Pyrzowicach. W przyszłym roku uruchomione zostanie regularne połączenie z Katowice Airport do Stambułu

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/12/2022

Projekt Life Archiclima Terminal B

Może Cię zainteresować:

Zmiany klimatu wymuszają zmiany na lotnisku w Pyrzowicach. Parkingi i teren przy terminalu B i C staną się bardziej zielone. Zobaczcie wizualizacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon