Radni Sejmiku zapowiadają start w wyborach. "Widzimy, jak rola samorządu woj. śląskiego maleje"

Przed Urzędem Marszałkowskim przedstawiciele Sejmiku poinformowali o tym, kto wystartuje z listy Koalicji Obywatelskiej. Opozycja zapowiedziała, że nie zamierza bezczynnie przyglądać się umniejszaniu roli Sejmiku Województwa. - Widzimy, jak samorząd jest degradowany, jak rola samorządu maleje, a samorządu województwa szczególnie - podkreśla poseł Wojciech Saługa.

W poniedziałek, 28 sierpnia przed Urzędem Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa radnych Sejmiku Województwa Koalicji Obywatelskiej. Samorządowcy zapowiedzieli, kto wystartuje w wyborach do Sejmu i Senatu. Jako pierwszy głos zabrał poseł Wojciech Saługa,

- Nikt nie zna tak dobrze spraw województwa śląskiego jak radni, którzy zasiadają w Sejmiku Województwa. Stąd potrzebna jest reprezentacja także radnych w Warszawie. Będziemy prezentować dzisiaj radnych, którzy znaleźli się na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Będą startować, ponieważ widzimy, jak samorząd jest degradowany, jak rola samorządu maleje, a samorządu województwa szczególnie. Będą startować, bo te wszystkie centralne programy okazały się jedną wielką farsą - Program dla Śląska, czy program transformacji regionu pozostały na slajdach i nic się z tymi programami nie dzieje. Musimy o te sprawy regionalne w Warszawie dbać i wziąć sprawy w swoje ręce - mówi Saługa.

Poseł zapowiedział, że jeżeli KO przejmie władzę, to silne regiony i samorządy zostaną przywrócone. Szczególny nacisk zostanie położony na sprawy budżetowe i organizacyjne. - Najważniejsze jest jednak to, żeby te sprawy dotyczące regionu zapadały właśnie tu w Katowicach, a nie w Warszawie - dodaje.

Swoją kandydaturę do wyborów parlamentarnych zapowiedział podczas konferencji prof. Marek Gzik. Jak zaznaczył, zamierza wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie na budowaniu potęgi gospodarczej województwa śląskiego.

- Od ponad 20 lat zajmuję się nowoczesnymi technologami, zarówno dla zdrowia jak i obronności. Od ponad ośmiu lat jestem w samorządzie wojewódzkim, ten bagaż doświadczeń zamierzam wykorzystać w parlamencie po to, żeby transformacja naszego regionu przebiegła jak najbardziej efektywnie. Chodzi o to, aby nasz region, który odchodzi od tradycyjnego węgla i stali, został zamieniony na region, w którym nowoczesna technologia i gospodarka oparta na wiedzy zbudują jego potęgę gospodarczą - podkreśla prof. Gzik.


Radni Sejmiku Województwa startujący z listy Koalicji Obywatelskiej

  • Okręg 28 – Częstochowa: Marta Salwierak (miejsce 3.),
  • Okręg 29 – Gliwice: Prof. Marek GZIK (miejsce 2.),
  • Okręg 30 – Rybnik: Grzegorz Wolnik - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego (miejsce 8.),
  • Okręg 31 – Katowice: Urszula Koszutska - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego (miejsce 4), Alina Bednarz- Radna Sejmiku Województwa Śląskiego (miejsce 12.),
  • Okręg 32 – Sosnowiec: Katarzyna Stachowicz - samorządowiec, działaczka społeczna (miejsce 4.), Mirosław Mazur (miejsce 5.), Iwona Jelonek Nauka Przemysł Polityka (miejsce 9.).
Marta Golbik

Może Cię zainteresować:

PiS zwleka z ogłoszeniem kandydatów do Sejmu RP. „Obawa, że zagłosują wbrew woli Jarosława Kaczyńskiego”

Autor: Patryk Osadnik

22/08/2023

Mural korfanty instytut mysli polskiej

Może Cię zainteresować:

Koniec Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Po 4 latach sejmik wskrzesił Regionalny Instytut Kultury

Autor: Marcin Zasada

28/08/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Sejmik przekaże kilkanaście milionów na Europejskie Miasto Nauki. Minister Czarnek? "Raptem kilkaset tysięcy"

Autor: Patryk Osadnik

21/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon