Rekordowe 5,3 mln pasażerów w 2023 roku na lotnisku w Pyrzowicach? Ryanair ogłosił nowe, całoroczne kierunki

Rekordowe 5,3 mln pasażerów chce obsłużyć w tym roku Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” im. Wojciecha Korfantego. W realizacji tego celu ma pomóc między innymi Ryanair – przewoźnik zapowiedział właśnie uruchomienie trzech nowych tras.

Fot. Grzegorz Lisiecki
Ryanair w Pyrzowicach

Największy w Polsce i Europie niskokosztowy przewoźnik – Ryanair zapowiedział trzy nowe kierunki z lotniska w Pyrzowicach. Z Airport Katowice będzie można w tym roku polecieć do Treviso we Włoszech, Puli w Chorwacji i Warny w Bułgarii. Co istotne, choć trasy pojawią się w rozkładzie na sezon letni 2023 (od końca marca), będą to kierunki całoroczne. – Ruch lotniczy odradza się. Lato było bardzo dobre, a zima – której się wszyscy obawiali z powodu wojny, COVID-u, inflacji i ewentualnej recesji – również. Tegoroczny sezon także powinien przynieść wzrosty, dlatego w nowym roku finansowym (od kwietnia do marca – przyp. red.), planujemy obsłużyć rekordową liczbę pasażerów z Polski. W samych Pyrzowicach będzie to około 1,7 mln pasażerów, a w całej Polsce 15 milionów – mówi Michał Kaczmarzyk, prezes linii Buzz należącej do grupy Ryanair.

Boeing numer dziewięć

W sumie jeszcze w tym roku Ryanair obsługiwać będzie z Pyrzowic szesnaście tras. To oznacza około 120 lotów z KTW tygodniowo. Kiedy pojawią się kolejne kierunki? Na pewno w przyszłym roku, choć przewoźnik nie wyklucza, że nowości będzie można spodziewać się już w kolejnym sezonie zimowym… Dodajmy, że w naszym kraju bazuje 39 samolotów Ryanaira – przewoźnik operuje z 13 lotnisk, zaś w 6, w tym także w Pyrzowicach, ma swoje bazy. Na lotnisku im. Wojciecha Korfantego bazuje 9 samolotów Ryanaira. Do tej pory było 8 maszyn, ale nowy Boeing 737-800 pojawił się w Katowice Airport w tym roku.

Każdy samolot to inwestycja warta 100 milionów dolarów – tak to trzeba liczyć. Czyli w Pyrzowicach to 900 milionów dolarów bezpośrednich inwestycji. Dodatkowo to także 400 miejsc pracy na samym lotnisku, a mówimy tu o obsłudze naziemnej, inżynierach i załogach lotniczych, a także 1200 miejscach pracy w sektorze okołolotnicznym, turystycznym, generowanym dzięki ruchowi Ryanaira – podkreśla Michał Kaczmarzyk. – „Katowice” to jeden z trzech portów w Polsce, które zdecydowanie „urosną” tego lata. To ważne dla nas miejsce, w końcu lotnisko w Pyrzowicach to nasza największa baza, jeśli chodzi o ruch czarterowy w Polsce. Ale oczywiście skupiamy się także na bardzo istotnym, bo całorocznym ruchu rozkładowym – dodaje.

Michał Kaczamarzyk (prezes Buzz) i Artur Tomasik (prezes GTL SA). Fot. Grzegorz Lisiecki

Rekord w Pyrzowicach?

Wzrost pasażerów Ryanaira to także wzrosty dla Katowice Airport. – W tym roku chcemy obsłużyć 5,3 mln pasażerów. To wzrost o 20 procent, czyli o około 800 tysięcy więcej niż w 2022 roku – zapowiada Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej lotniskiem w Pyrzowicach. 5,3 mln pasażerów oznaczałoby rekordowy wynik. Dotąd najlepszy osiągnięty został w 2019 roku – 4,8 mln. Dodajmy, że w styczniu tego roku w Katowice Airport obsłużono 267 078 pasażerów, o 126 302 więcej (wzrost aż o 89,7 proc.) niż przed rokiem.

Lotnisko w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Ponad 4,4 miliona pasażerów odprawiono w ubiegłym roku w Katowice Airport

Autor: Michał Wroński

17/01/2023

KLM z Pyrzowic do Amsterdamu

Może Cię zainteresować:

Embraerem z Pyrzowic do Amsterdamu. Holenderskie linie oficjalnie zainaugurowały nowe połączenie. „Debiut KLM w Katowice Airport to ważny moment w historii lotniska”

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/11/2022

Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Turkish Airlines w Pyrzowicach. W przyszłym roku uruchomione zostanie regularne połączenie z Katowice Airport do Stambułu

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon