Rekordowy początek nowego roku na lotnisku w Pyrzowicach

Lotnisko w Pyrzowicach weszło w nowy rok z rekordem. W styczniu w ruchu czarterowym odprawiono prawie 62 tysiące podróżnych, co jest historycznie najlepszym wynikiem o tej porze roku w tym segmencie ruchu.

mat. KTW / P. Adamczyk
Katowice Airport

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze – spółka zarządzająca portem lotniczym w Pyrzowicach – podsumowało przewozy pasażerskie za pierwszy miesiąc 2023 r. Jak podano w okresie tym w Katowice Airport obsłużonych zostało 267 078 pasażerów, czyli o 126 302 więcej (blisko 90 proc.) niż w tym samym okresie roku 2022.

Te dane oznaczają, że w Pyrzowicach osiągnięto w tegorocznym styczniu 92 proc. ruchu z rekordowego stycznia 2020 r., kiedy to w tutejszym porcie odprawiono 290 tys. podróżnych. Większą część styczniowego ruchu zapewniły linie regularne (Wizz Air, Ryanair, PLL LOT, Lufthansa i KLM), które w styczniu przewiozły łącznie ponad 202 tys. podróżnych (tj. o 112,5 tys. więcej niż rok temu o tej porze). Najpopularniejszymi kierunkami regularnymi w styczniu okazały się Dortmund, Londyn-Stansted, Londyn-Luton, Eindhoven i Warszawa.

Ponad 61,7 tys. podróżnych przewiozły z Katowice Airport czartery. To o blisko 11,4 tys. więcej (wzrost o 22,6 proc.) aniżeli w styczniu 2022 r. Największym powodzeniem cieszyły się loty czarterowe do Marsa Alam, Hurghady, Antalya’i, Fuerteventury i Gran Canari.

- To najlepszy styczniowy wynik w tym segmencie w historii pyrzowickiego lotniska. Pobity został rekord ze stycznia 2022 roku, kiedy to w ruchu czarterowym obsłużyliśmy 50 tysięcy pasażerów – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Styczniowy rekord w sektorze czarterów może być pierwszym z wielu, jakie mogą być w tym roku ustanowione na lotnisku w Pyrzowicach. Władze GTL liczą, że w tym roku uda się pobić magiczną liczbę 5 mln odprawionych pasażerów. Plany zakładają obsługę 5,3 mln pasażerów – ok. 800 tys. więcej niż w bardzo dobrym roku ubiegłym i ok. pół miliona więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2019, a ambicje są znacznie większe.

- Mam nadzieję, że za jakieś 3-4 lata będziemy mieli nowy, zintegrowany terminal, który będzie obsługiwał 10 - 12 milionów pasażerów – mówił niedawno w rozmowie ze ŚlaZag.pl Artur Tomasik.

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Nawet 12 mln pasażerów rocznie. Gdzie? W Pyrzowicach. Artur Tomasik w "Gospodarczym ŚLĄZAGU"

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska

Autor: Michał Wroński

25/10/2022

Turkish Airlines w Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Turkish Airlines w Pyrzowicach. W przyszłym roku uruchomione zostanie regularne połączenie z Katowice Airport do Stambułu

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon