Remont za remontem w województwie śląskim. A4, S86, S1, drogi krajowe... Przygotujcie się na spore utrudnienia

Przygotujcie się na utrudnienia, ponieważ na DK78 w Kroczycach, na S52 pomiędzy Międzyświeciem i Pogórzem, na A4 w kierunku Katowic, na odcinku Kleszczów – Gliwice Ostropa, a także na S86 pomiędzy Sosnowcem i Katowicami oraz S1 pomiędzy Kamesznicą i Lalikami położona zostanie nowa nawierzchnia. – Przygotowujemy również remont jezdni zbierająco-rozprowadzającej autostrady A4 w Katowicach w rejonie węzła Mikołowska oraz remont nawierzchni S52 w Skoczowie – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA
A4 pomiędzy Kleszczowem a Gliwicami Ostropą

Od poniedziałku, 26 września, rozpocznie się remont nawierzchni drogi ekspresowej S86 między Katowicami i Sosnowcem. Remont rozpocznie się od zwężenia dwóch pasów ruchu (lewego i środkowego) na obu jezdniach, ale w każdym z kierunków kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Prace rozpoczną się frezowaniem nawierzchni od węzła przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Barbary w Sosnowcu do sklepu Ikea w Katowicach. – Po rozbiórce warstwy ścieralnej na odcinku Sosnowiec – Katowice, rozpocznie się frezowanie odcinka Katowice – Sosnowiec. Z uwagi na przewidywane utrudnienia frezowanie będzie odbywało się w porze dziennej i nocnej – zapowiada katowicki oddział GDDKiA.

Utrudnienia do 15 listopada?

Kierowcy muszą zatem przygotować się na spore utrudnienia, tym bardziej, że włączenie się do ruchu na S86 będzie oznaczać konieczność zatrzymania się przed znakiem „stop”. Na czas remontu wprowadzony zostanie ponadto limit prędkości do 60 km/h, a także zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe i autobusy. Po zakończeniu pierwszego etapu prac ruch zostanie przeniesiony na wyremontowane pasy jezdni i rozpocznie się remont pasa prawego i awaryjnego. Prace powinny zakończyć się do 15 listopada 2022 r.

W sobotę, 24 września, powinien zakończyć się remont około 1,5-kilometrowego odcinka jezdni autostrady A4 w kierunku Katowic pomiędzy Kleszczowem i Gliwicami Ostropą. Utrudnienia? Z ruchu jest wyłączony prawy pas ruchu, a prędkość ograniczona do 80 km/h. Jak informuje GDDKiA, uzgadniany jest projekt organizacji ruchu „na wykonanie remontu nawierzchni jezdni zbierająco-rozprowadzającej w rejonie węzła Mikołowska w kierunku Krakowa”. Wszystko wskazuje na to, że prace na odcinku o długości około 1 km przeprowadzone zostaną w październiku. 

W kolejce jest też Skoczów

W Kroczycach remontowany jest 800-metrowy odcinek nawierzchni, a prace rozpoczęły się w poniedziałek, 19 września. Na tym odcinku drogi krajowej 78 wymieniona zostanie warstwa wiążąca i ścieralna, odtworzone zostanie ponadto oznakowanie poziome. Remont rozpoczął się od sfrezowania nawierzchni w stronę Szczekocin. Utrudnienia? Ruch odbywa się wahadłowo i jest sterowany sygnalizacją świetlną. Na 23 września planowane jest przeniesienie prac na stronę drogi w kierunku Zawiercia. Remont powinien skończyć się do końca września.

W tym tygodniu doszło do zmiany organizacji ruchu na S52, gdzie prace prowadzone są na dwóch około 4-kilometrowych odcinkach. – Na odcinku Międzyświeć – Pogórze oraz Pogórze – Grodziec utrudnienia będą polegały na zawężeniu dwupasmowych jezdni do jednego pasa – lewego, po którym będzie się odbywał ruch pojazdów. Przewidujemy, że ten etap potrwa do 28 września. Następnie ruch pojazdów zostanie przeniesiony na wyremontowane pasy jezdni, umożliwiając rozpoczęcie remontu prawych pasów obu jezdni. Przewidujemy, że zakończenie remontu tego odcinka S52 powinno nastąpić do 5 października – informuje GDDKiA.

W planach, dodajmy, jest także remont 400-metrowego odcinka S52 w Skoczowie; prace mają przywrócić nawierzchnię ekspresówki do „stanu zgodnego z wymaganiami technicznymi”.

„Terminy mogą ulec zmianie”

W poniedziałek, 26 września, ma rozpocząć się remont 5,6-kilometrowego odcinka jezdni S1 między Kamesznicą i Lalikami. Prace podzielone zostaną na etapy, ponieważ – jak podkreślają w GDDkiA – na tym odcinku S1 to droga „jednojezdniowa, o zmiennym przekroju, o szerokości od 8 do 14 m w układzie 1+1 i 2+1”. W planach, zależnie od układu drogi i warunków, jest wprowadzenie sygnalizacji świetlnej i ruchu wahadłowego, bądź zwężenia jezdni – przy utrzymaniu ruchu dwukierunkowego i wprowadzenia ograniczenia do 40 km/h. Prace powinny zakończyć się 15 listopada.

– W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład opadów, ujemnej temperatury czy silnego wiatru – przekraczającego 16 m/s, terminy realizacji remontów mogą ulec zmianie. Te zjawiska mogą one wpłynąć na harmonogram wykonania niektórych prac – w szczególności ułożenia nowej nawierzchnia jezdni – zastrzegają w GDDKiA.
W ciągu DK 78 wybudowana zostanie obwodnica Zawiercia

Może Cię zainteresować:

Siedem wiaduktów, cztery mosty, chodniki, trasy dla rowerzystów... Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia kosztować będzie 263 miliony złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

22/08/2022

Fabryka w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Po proteście przed fabryką Stellantisa w Gliwicach czas na rozmowy związkowców z zarządem. „Pracodawca dostał nasze żądania. Nie wszystkie uznaje, ale chce z nami rozmawiać”

Autor: Grzegorz Lisiecki

20/09/2022

Centrum przesiadkowe w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Budowa „zachodniej bramy metropolii”, czyli centrum przesiadkowego w Gliwicach zbliża się do końca. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

25/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Sąd Rejonowy w Czeladzi

Sąd Rejonowy w Czeladzi prawie gotowy. Wkrótce otwarcie

Remont ulicy Dehnelów w Czeladzi

Trwa remont ul. Dehnelów w Czeladzi. Koniec prac w tym roku?

Zabrze jazda próbna

Tramwaje wróciły do Zabrza. Zmiany w organizacji ruchu

Autostrada A1 Piekary

GDDKiA wybrała wykonawcę ekspertyzy autostrady w Piekarach

Tramwaj w Sosnowcu

Bany nie utkną w zajezdni, ale tramwaje chcą własnego prądu

Dotacja dla OSP Boruszowice - Hanusek

100 000 złotych dla OSP Boruszowice - Hanusek