FB: Pokahontaz
Rahim i Fokus

Retrospekcje Rahima i Fokusa. "Niektórych numerów nie graliśmy od lat". Zagrają je w Mikołowie

"Dinozaury nie umarły (...) Żyją. Kumasz? Więc i hip-hop nie umarł". Rahim oraz Fokus przygotowują się do koncertu z okazji 800-lecia Mikołowa - Retrospekcji. Zagrają bez DJ-a, za to w akompaniamencie dwóch perkusji, instrumentów klawiszowych, gitary basowej i kwartetu smyczkowego. Aranżacje utworów - od czasów Paktofoniki, przez Pokahontaz, po solowe projekty obu raperów - przygotował Tymoteusz Bies. Na naszych łamach artyści uchylają rąbka tajemnicy na temat koncertu.

Choć mało kto pamięta, to nie będzie to pierwszy koncert Sebastiana "Rahima" Salberta i Wojciecha "Fokusa" Alszera z udziałem żywych instrumentów. Obaj grali z zespołem przez dwa lata po rozwiązaniu Paktofoniki, aż do wyjścia pierwszej płyty Pokahontaz w 2005 roku. - Nie jest to nasza ulubiona forma koncertowania, więc nie robimy tego na co dzień - przyznaje Rahim.

Teraz jednak nadarzyła się wyjątkowa okazja, ponieważ Mikołów, z którym jest on szczególnie związany, obchodzi swoje 800-lecie.

- Urodziłem się w Katowicach, ale tutaj spędziłem niemal całe swoje życie. Próbowałem incydentalnie mieszkać w innych miejscach, ale nie było mi tam lepiej, a wręcz przeciwnie. Czuję się mikołowianinem. Myślę, że każdy, kto choć trochę poczuł charakterystyczny klimat Mikołowa, chce tu wracać - przekonuje Rahim.

Rozmowy na temat udziału Pokahontaz w Dniach Mikołowa 2022 trwały długo, choć raperzy od początku byli przekonani, że chcą na nich zagrać. Nie widzieli się jednak w roli jednych z wielu i ostatecznie wpadli na pomysł, że zagrają specjalny koncert - Retrospekcje. - Skoro podkreślamy 800-lat historii Mikołowa, to chcemy pokazać też historię naszego duetu - tłumaczy Rahim.

Maciej Melecki, Stanisław Piechula i Rafał Wojaczek

Może Cię zainteresować:

Rafał Wojaczek w Mikołowie budzi kontrowersje. "Każdy ma swoje życie prywatne, ale nie każdy jest wybitnym poetą"

Autor: Patryk Osadnik

20/05/2022

Nowe aranżacje przygotowuje znany pianista

Koncert, który odbędzie się 25 czerwca, ma być przeglądem twórczości Rahima i Fokusa od czasów Paktofoniki, przez Pokahontaz, po solowe projekty obu raperów. Jakby tego było mało, na scenie wystąpią bez DJ-a, ale z dwoma perkusistami (Miłosz Berdzik i Olaf Rykała), dwoma klawiszowcami (Tymoteusz i Jacek Bies), basistą (Adam Jędrysik), trębaczem (Fabian Klimanek) oraz kwartetem smyczkowym (Sulamita Ślubowska, Karolina Szefer-Trocha, Dawid Jadamus, Julia Grzegorzewska).

Za aranżację utworów odpowiada inny znany muzyk z Mikołowa, czyli Tymoteusz Bies - pianista, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który z wyróżnieniem ukończył klasę fortepianu Zbigniewa Raubo w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

- Z hip-hopem od dawna jestem związany przede wszystkim jako słuchacz, a moja działalność muzyczna z tym związana zaczęła się, kiedy Rahim i Fokus zaprosili mnie do współpracy przy jednym z utworów na albumie "Renesans". Tak poznałem Tomasza "Magierę" Janiszewskiego, który odpowiadał za produkcję, złapaliśmy dobry przelot i od tego czasu pracujemy razem - opowiada Tymoteusz Bies.

Jak podkreśla, stara się zachować oldschoolowy klimat muzyki sprzed lat, a równocześnie ją odświeżyć.

- Z założenia jestem przeciwnikiem łączenia hip-hopu z klasyką, bo to dwie zupełnie odrębne przestrzenie muzyczne, których charakterystyka jest tak odmienna, że zawsze wiąże się to z ogromnym ryzykiem artystycznym. Nie chcę zmieniać muzyki, którą aranżuję, a raczej ją ożywić. Jak to wyjdzie? Oceni publiczność - wyjaśnia Tymoteusz Bies.

Z założenia jestem przeciwnikiem łączenia hip-hopu z klasyką, bo to dwie zupełnie odrębne przestrzenie muzyczne, których charakterystyka jest tak odmienna, że zawsze wiąże się to z ogromnym ryzykiem artystycznym - Tymoteusz Bies.

"Trzeba je odkopać z zakamarków umysłu"

Próby do koncertu trwają już od pewnego czasu. Zespół przygotował ponad dwadzieścia utworów, w tym m.in. z legendarnego albumu "Kinematografia".

- Jest to na pewno coś innego, ponieważ kawałki są przełożone na żywe instrumenty, więc aranżacja jest zupełnie nowa. Musimy ograć się z zespołem, a zespół musi ograć się z nami, ponieważ są to muzycy, którzy rzadko współpracują z wokalem, a co dopiero rapowym. Uczestniczymy w tworzeniu tej muzyki od podstaw, mówimy, w których momentach dobrze byłoby dodać jakąś pauzę, gdzie potrzeba czegoś trochę więcej… - tłumaczy Fokus.

- W końcu hip-hop, od którego zaczynaliśmy, był bardzo jednostajny. Robiło się pętle, która leciała na głośnikach całymi godzinami, nawijało się do tego, pisało i nagrywało. Teraz staramy się pójść o krok dalej, żeby rozbudować i urozmaicić te klasyczne bity (...) Niektórych numerów nie graliśmy od lat, więc musimy je odświeżyć w pamięci, ale to nie jest tak, że zapomnieliśmy, bo one są gdzieś z tyłu głowy, trzeba je odkopać z zakamarków umysłu - wyjaśnia Rahim.

Wyburzenie taśmociągu KWK Wieczorek

Może Cię zainteresować:

Znikający Śląsk i Zagłębie. "Nadal wstydzimy się swojej poprzemysłowej historii"

Autor: Patryk Osadnik

22/05/2022

Program Dni Mikołowa 2022

Dni Mikołowa 2022 to tylko jedna z imprez, które są elementem 800-lecia Mikołowa. Zorganizowano je po dwuletniej przerwie związanej z pandemią COVID-19.

W sobotę, 25 czerwca, na miejskim rynku wystąpią:

  • Król,
  • Mrozu,
  • Rahim i Fokus z zespołem (Retrospekcje).

W niedzielę, 26 czerwca, zagrają:

  • Teresa Werner,
  • Cleo,
  • Golec uOrkiestra,
  • C-Bool.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon