Rolls-Royce'a prowadził książę, czyli Royal Family w Katowicach. Tego nie zobaczycie w "The Crown"

Dziś premiera nowego sezonu "The Crown". Wyczekiwana, wiadomo. A my z tej okazji przypominamy o niecodziennej wizycie członków brytyjskiej rodziny królewskiej w Katowicach. Książę Jerzy, syn króla Jerzego V. Pamiętacie?

Był 30 lipca 1937 roku, gdy na polsko-niemieckie przejście graniczne w Łagiewnikach zajechał luksusowy Rolls-Royce, za kierownicą którego siedział autentyczny książę. Zaś pasażerką limuzyny była najprawdziwsza grecka księżniczka. Pierwszym przystankiem podróży książęcej pary do Polski były Katowice.

Royal Family na Śląsku

Kim był książę za kierownicą? To Jerzy książę Kentu, syn króla Jerzego V i młodszy brat bardziej odeń znanych, bo wyprzedzających go w linii sukcesji brytyjskiego tronu Edwarda księcia Walii i Alberta księcia Jorku. Obydwu znamy dobrze z "The Crown". Albert to późniejszy król Jerzy VI, ojciec królowej Elżbiety. Edward - to jej stryj, zgorzkniały na starość intrygant Edward Windsor, nieukoronowany jako Jerzy VIII. Zaś grecka księżniczka to jego żona, księżna Marina - wnuczka króla Grecji Jerzego I, a prawnuczka rosyjskiego cara Aleksandra II

Patrząc na fotografie Jerzego wykonane w 1937 roku w Katowicach. Ich autorem był legendarny Czesław Datka, ten sam, który fotografował m.in. ślub Jana Kiepury i Márthy Eggerth, a w czasie wojny transport trumny ze zwłokami generała Sikorskiego po katastrofie w Gibraltarze. Nie sposób nie dostrzec rodzinnego podobieństwa księcia do najstarszego brata.

Książę, księżna i turystyka przemysłowa

Co porabiał książę Jerzy w na Śląsku? Zatrzymał się w nowoczesnej dzielnicy moderny, w willi przy Jordana 11. Ciekawe, czy przypadła mu do gustu nowatorska jak na owe czasy architektura! Nazajutrz książęca para spędziła przedpołudnie na... uwaga! - turystyce industrialnej, zwiedzając ważniejsze ośrodki Śląska przemysłowego (jak ujęła to ówczesna prasa). Po południu był spacer po Katowicach, którego trasa prowadziła m.in. przez park Kościuszki, wieczorem zaś - obiad na cześć dostojnych gości. I tak mile upłynęła im sobota.

Niedzielnym porankiem Royal Family opuściła Katowice, kierując się do Krakowa. Interesujące jednak, ze po zwiedzeniu dawnej stolicy Polski, książę i księżna wrócili jednak do Katowic na ponowny nocleg. I dopiero na następny dzień wyjechali ze Śląska na dobre - do Łańcuta. Edward i Marina wzbudzili w Małopolsce nadzieje na ożywienie ruchu turystycznego z Wielkiej Brytanii. Kto wie, czy podobnych nadziei nie żywiono i w województwie śląskim. Czyżby książęca wizyta nieprzypadkowo zbiegła się w czasie z pierwszymi krokami ku stworzeniu naszych podziemnych tras turystycznych?

Ciekawostka na koniec, bo przecież dzieje Royal Family to obiekt niezwykłej fascynacji w Polsce. W czasie II wojny światowej Windsorowie mieli otrzymać propozycję... objęcia polskiego tronu. Kto królem? Właśnie Jerzy, ale to temat na inną opowieść. 25 sierpnia 1942 r. książę zginął w katastrofie samolotu wojskowego. Do dzisiaj nie wyjaśniono, jakie były jej przyczyny.

Podziemia górnicze Tarnowskich Gór, rok 1936

Może Cię zainteresować:

"Ukłony z kopalni w Oberhausen. Nasza będzie lepsza". Fascynujące początki podziemnej turystyki na Śląsku

Autor: Tomasz Borówka

30/10/2022

Krolowa elzbieta

Może Cię zainteresować:

"Elżbietka ma taką poważną buźkę". Jak śląskie dzieci 85 lat temu czytały o przyszłej królowej Anglii

Autor: Tomasz Borówka

08/09/2022

Leonid Breżniew w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Głowy państw omijają Śląsk. Muszą nam wystarczyć nam wspomnienia o pijanym Chruszczowie i jeszcze bardziej pijanym Breżniewie

Autor: Tomasz Borówka

10/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Aleksander szojer

„Moja babcia gotowała dla Gierka” - spotkanie z autorem

Tyska architektura

Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80.

Wystawa muzeum śląskieego w Warszawie

Muzeum Śląskie nie zna historii? Kompromitujące błędy...

Arkadiusz Checiński prezydent Sosnowca jpg

Chęciński: "Zagłębie nie ma powiązań z woj. małopolskim"

Spacer teatralny w Sosnowcu

Kolejny spacer teatralny w Sosnowcu

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca