Zaczyna się remont drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Kierowcy pojadą objazdem w kierunku Słowacji

Do kwietnia 2025 roku mają trwać prace na uszkodzonym odcinku drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Do tego czasu kierowcy jadący od strony Żywca w kierunku słowackiej Cadcy i Żyliny będą musieli omijać remontowany fragment S1 korzystając z pobliskiej drogą gminnej.

mat. GDDKiA
Uszkodzona droga ekspresowa S1 Laliki

W poniedziałek (20 maja 2024 r.) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie przekazała plac budowy wykonawcy, który będzie miał za zadanie przeprowadzić remont uszkodzonego na odcinku 400 metrów korpusu drogi ekspresowej S1 w Lalikach. Prace mają kosztować niemal 18 mln zł.

Drogę ekspresową S1 między Lalikami a Zwardoniem oddano do ruchu w grudniu 2008 r. Pięć lat temu zauważono tam pierwsze oznaki „erozji korpusu drogowego”. Prac naprawczych jednak nie rozpoczęto, gdyż najpierw - mimo dwukrotnego ogłoszenia przetargu – nie zdołano znaleźć wykonawcy, którego oferta mieściłaby się w budżecie zamawiającego, a następnie opracowanie dokumentacji naprawy ugrzęzło w urzędniczej biurokracji. Przyroda tymczasem nie czekała.

Tegoroczny ciepły luty, który zamiast zimowej aury przyniósł opady deszczu, dodatnie temperatury i roztopy spowodował, że doszło do „nasiąkniecie gruntu i korpusu drogowego”, a w efekcie do „utraty ich stateczności i osunięcia muru oporowego”. Na taki przebieg wydarzeń nie bez wpływu pozostawał fakt, że uszkodzony odcinek znajduje się w miejscu dawnego naturalnego koryta potoku Roztoka.

Po tym, jak w lutym doszło do uszkodzenia S1 w Lalikach, na feralnym odcinku wprowadzono ruch wahadłowy, co miało odciążyć jezdnię i maksymalnie odsunąć tor jazdy od uszkodzonej krawędzi jezdni. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała również do czasu wybudowania bypassu pomiędzy S1 a odcinkiem równoległej drogi gminnej, co będzie już zadaniem wchodzącego właśnie na plac budowy wykonawcy. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Objazd umożliwi rozpoczęcie prac naprawczych, rozbiórkę korpusu drogowego do poziomu terenu rodzimego, a następnie jego odbudowę w technologii gwarantującej bezpieczne i bezawaryjne użytkowanie. Po zakończeniu zasadniczej części prac tymczasowy łącznik objazdu będzie rozebrany, a wykorzystywana w nim droga gminna odtworzona. Całość przedsięwzięcia ma zostać ukończona do kwietnia roku 2025.

Budowa drogi

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy z Bytomia, Piekar Śląskich i Radzionkowa nie odpuszczają w sprawie S11. Liczą na wsparcie wojewody i marszałka

Autor: Michał Wroński

13/05/2024

Industriada Rybnik

Może Cię zainteresować:

Koleje Śląskie oferują bezpłatny dojazd na Industriadę. Trzeba tylko mieć rezerwację

Autor: Michał Wroński

20/05/2024

Wiadukty s86 katowice remont 01

Może Cię zainteresować:

Budowa nowych wiaduktów nad S86 w Katowicach potrwa 22 miesiące. Wybrano wykonawcę inwestycji

Autor: Katarzyna Pachelska

15/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon