Rusza remont dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Zabytkowy budynek wróci do pierwotnego wyglądu

Rozpoczął się remont zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Według założeń budynek odzyska pierwotny wygląd. Oprócz części funkcjonalnej w budynku pojawi się Ośrodek Pomocy Społecznej oraz muzeum. Inwestycja powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 roku.

W piątek, 14 października podpisano umowę na przebudowę dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach wzniesionego w latach 1853-55. Początkowo zakładano, że remont rozpocznie się w 2015 roku. Niestety ówczesny plan rewitalizacji dworca skończył się fiaskiem.

- To ważna chwila nie tylko dla Czechowic-Dziedzic, ale przede wszystkim dla całego regionu - mówił podczas podpisania umowy Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski.

Renowacja zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków

Podczas przebudowy dworca odtworzone zostaną historyczne detale architektoniczne. To między innymi: boniowania w części parterowej dworca oraz secesyjny detal w wyższych partiach elewacji. W planach uwzględniono również rekonstrukcję attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Odnowiona zostanie także płaskorzeźba przedstawiająca „kolejową ośkę” - symbol kolei - nad wejściem głównym.

Wnętrze urozmaicone zostanie nowymi elementami - stylizowanymi na historyczne. Zawisną lampy i zegary przy wejściu do holu. Na fasadach pojawią się podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A, a elewacja zostanie pomalowana w kolorach beżu.

Natomiast miejsce obsługi pasażerów będzie zlokalizowane w holu. Poczekalnia zajmie powierzchnię około 150 m kw. Pomieszczenie będzie klimatyzowane i połączy historyczne elementy z nowoczesnym designem. Dodane zostaną także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu będą zlokalizowane również toalety, lokal dla najemców komercyjnych, a w przestrzeni wynajętej przez samorząd lokalny otwarte zostaną: Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz muzeum, w którym znajdować będzie się historyczna sala restauracji.

Budynek zostanie również w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zaplanowano likwidację barier architektonicznych, a także wprowadzenie szeregu usprawnień,. m.in. oznaczeń w alfabecie Braille’a, map dotykowych dworca, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wind.

Dworzec przyjazny środowisku

Na dachu budynku zamontowane zostaną energooszczędne oświetlenie oraz panele fotowoltaiczne. W skali roku wytworzą one prawie 28 tysięcy kWh „zielonej energii”. Dzięki m.in. wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, montaż kurtyn powietrznych oraz ocieplenie obiektu od wewnątrz zniwelowane zostaną straty ciepła. Natomiast deszczówka będzie magazynowa w specjalnym zbiorniku, a po oczyszczeniu wykorzystywana jako woda do spłukiwania toalet.

Dworzec zostanie także wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który będzie nadzorował pracę urządzeń i instalacji - w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Inwestycja będzie kosztowała około 47 mln zł i ma się zakończyć za 65 tygodni, czyli według założeń otwarty zostanie w pierwszym kwartale 2024 roku.

Dworzec PKP Wodzisław Śląski

Może Cię zainteresować:

Dworzec PKP w prowincjonalnym Wodzisławiu Śląskim jak wzór z Sevres. Pokazuje, jak rewitalizować takie budynki

Autor: Katarzyna Pachelska

02/06/2022

Dworzec kolejowy w Katowicach na kilka tygodni przed rozbiórką

Może Cię zainteresować:

Stary dworzec PKP w Katowicach tuż przed rozpoczęciem rozbiórki. Jest jeszcze estakada!

Autor: Arkadiusz Nauka

06/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie główne do artykułu

TOP Inwestycje mieszkaniowe. Tu warto zamieszkać

Zmodernizowane przejścia dla pieszych w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry. Nowe oświetlenie przejść dla pieszych

Nowe boiska dla TS Gwarek

Coraz bliżej do nowych boisk dla TS Gwarek

Kalety remot mostu

Ruszają prace dotyczące dwóch obiektów mostowych w Kaletach

Sosnowiec budżet obywatelski na 2023

Ciekawe projekty w ramach BO Sosnowiec

Tarnowskie Góry - prace przy wiadukcie

Roboty przy ulicy Częstochowskiej w Tarnowskich Górach

Biurowiec DL Tower, Katowice Wełnowiec

Nowe dwie wieże biurowe powstaną w Wełnowcu