Rusza remont dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Zabytkowy budynek wróci do pierwotnego wyglądu

Rozpoczął się remont zabytkowego dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach. Według założeń budynek odzyska pierwotny wygląd. Oprócz części funkcjonalnej w budynku pojawi się Ośrodek Pomocy Społecznej oraz muzeum. Inwestycja powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2024 roku.

W piątek, 14 października podpisano umowę na przebudowę dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach wzniesionego w latach 1853-55. Początkowo zakładano, że remont rozpocznie się w 2015 roku. Niestety ówczesny plan rewitalizacji dworca skończył się fiaskiem.

- To ważna chwila nie tylko dla Czechowic-Dziedzic, ale przede wszystkim dla całego regionu - mówił podczas podpisania umowy Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski.

Renowacja zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków

Podczas przebudowy dworca odtworzone zostaną historyczne detale architektoniczne. To między innymi: boniowania w części parterowej dworca oraz secesyjny detal w wyższych partiach elewacji. W planach uwzględniono również rekonstrukcję attyk wieńczących szczyty skrzydeł wschodniego i zachodniego, a także historycznej wiaty peronowej. Odnowiona zostanie także płaskorzeźba przedstawiająca „kolejową ośkę” - symbol kolei - nad wejściem głównym.

Wnętrze urozmaicone zostanie nowymi elementami - stylizowanymi na historyczne. Zawisną lampy i zegary przy wejściu do holu. Na fasadach pojawią się podświetlane napisy z nazwą dworca i logotypy PKP S.A, a elewacja zostanie pomalowana w kolorach beżu.

Natomiast miejsce obsługi pasażerów będzie zlokalizowane w holu. Poczekalnia zajmie powierzchnię około 150 m kw. Pomieszczenie będzie klimatyzowane i połączy historyczne elementy z nowoczesnym designem. Dodane zostaną także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty na rozkłady jazdy, a także ławki wyposażone w ładowarki do urządzeń mobilnych. W pobliżu holu będą zlokalizowane również toalety, lokal dla najemców komercyjnych, a w przestrzeni wynajętej przez samorząd lokalny otwarte zostaną: Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz muzeum, w którym znajdować będzie się historyczna sala restauracji.

Budynek zostanie również w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zaplanowano likwidację barier architektonicznych, a także wprowadzenie szeregu usprawnień,. m.in. oznaczeń w alfabecie Braille’a, map dotykowych dworca, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wind.

Dworzec przyjazny środowisku

Na dachu budynku zamontowane zostaną energooszczędne oświetlenie oraz panele fotowoltaiczne. W skali roku wytworzą one prawie 28 tysięcy kWh „zielonej energii”. Dzięki m.in. wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, montaż kurtyn powietrznych oraz ocieplenie obiektu od wewnątrz zniwelowane zostaną straty ciepła. Natomiast deszczówka będzie magazynowa w specjalnym zbiorniku, a po oczyszczeniu wykorzystywana jako woda do spłukiwania toalet.

Dworzec zostanie także wyposażony w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który będzie nadzorował pracę urządzeń i instalacji - w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Inwestycja będzie kosztowała około 47 mln zł i ma się zakończyć za 65 tygodni, czyli według założeń otwarty zostanie w pierwszym kwartale 2024 roku.

Dworzec PKP Wodzisław Śląski

Może Cię zainteresować:

Dworzec PKP w prowincjonalnym Wodzisławiu Śląskim jak wzór z Sevres. Pokazuje, jak rewitalizować takie budynki

Autor: Katarzyna Pachelska

02/06/2022

Dworzec kolejowy w Katowicach na kilka tygodni przed rozbiórką

Może Cię zainteresować:

Stary dworzec PKP w Katowicach tuż przed rozpoczęciem rozbiórki. Jest jeszcze estakada!

Autor: Arkadiusz Nauka

06/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon