Ryanair zapowiada ofensywę z lotniska w Katowicach w lecie 2022. 14 tras, w tym nowości i wakacyjne kierunki

Niskokosztowa irlandzka linia lotnicza Ryanair zapowiada prawdziwą ofensywę z lotniska w Pyrzowicach. Nie zwija siatki połączeń, jak to robią inne linie, wręcz przeciwnie - zapowiada rekordową liczbę tras z naszego lotniska w lecie 2022.

Ryanair świętuje właśnie 15-lecie operacji w Katowice Airport. Z tej okazji ogłosiła swój największy w historii rozkład lotów z naszego lotniska.

14 regularnych tras Ryanair z Katowice Airport

Składa się na niego aż 14 tras, w tym jedna nowa - do Wenecji. Sporo jest też regularnych połączeń w wakacyjne destynacje, np. do

  • Alghero (Sardynia),
  • Katanii (Sycylia),
  • Pafos (Cypr).

W sumie Ryanair będzie obsługiwać ponad 60 lotów tygodniowo z Katowice Airport. To o ponad 40 więcej niż w ostatnim sezonie przed pandemią, czyli w lecie 2019 (a ten rok był rekordowym na śląskim lotnisku).

Linia łączy Katowice z takimi europejskimi miastami jak Ateny, Londyn lub Mediolan. Co ciekawe, również czartery samolotami Ryanaira zyskują coraz większą popularność. W sezonie lato 2022 ruch czarterowy będzie obsługiwać rekordowe 5 samolotów.

360 miejsc pracy w samym Ryanairze w Pyrzowicach

Nie da się tego zrobić bez dodatkowych samolotów, i Ryanair będzie miał w Pyrzowicach w swojej bazie w sumie 7 samolotów (przyrost o jedną sztukę). Jak chwali się ta linia lotnicza, oznacza to inwestycja w wysokości 700 mln dolarów, która pozwala na utrzymanie 360 bezpośrednich miejsc pracy dla pilotów, członków załóg pokładowych oraz obsługi naziemnej i ok. 1200 miejsc pracy łącznie w otoczeniu lotniska.

- Jesteśmy jedyną linią lotniczą, która zamiast zmniejszać ofertowanie, mocno je zwiększa - mówi Michał Kaczmarzyk, prezes Buzz, linii wchodzącej w skład Grupy Ryanair. - Każdy dodatkowy samolot, każdy dodatkowy kierunek to są miejsca pracy w linii lotniczej, ale również na lotnisku, jak i w usługach okołolotniskowych. W sumie w Polsce zapewniamy 2 tysiące miejsc pracy - dodaje.

W Polsce Ryanair jest obecny na 13 lotniskach, w 6 z nich ma swoje bazy. W sumie Polskę obsługuje 35 samolotami. W tym roku chce przewieźć w Polsce 15 mln pasażerów, w Katowicach - 1,1 mln pasażerów rozkładowych i 400-500 tys. czarterowych. - Paliwo mamy zabezpieczone do marca 2023 roku - dodaje Michał Kaczmarzyk.

Lotnisko cieszy się z rozwoju Ryanaira w Pyrzowicach

Z rozwoju Ryanaira w Katowicach cieszy się też Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządcy lotniska.

- Ryanair pierwsze połączenie z Katowice Airport uruchomił w 2007 roku, a w październiku 2019 roku otworzył tutaj bazę. Od początku obecności linii w Pyrzowicach nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Cieszymy się, że po trwającym dwa lata kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa, linia tak szybko odbudowuje swoją ofertę na pyrzowickim lotnisku i kontynuuje dynamiczny rozwój bazy. Nasz port jest liderem w segmencie przewozów czarterowych w Polsce. W najlepszym w historii lotniska 2019 roku z 4,84 mln obsłużonych pasażerów, ponad 2 mln podróżowało na rejsach realizowanych na zlecenie touroperatorów. Już wtedy udział grupy Ryanair w tym ruchu był znaczący. Dzięki dodaniu w tym sezonie letnim piątego samolotu do obsługi połączeń czarterowych, udział grupy Ryanair w segmencie pyrzowickich czarterów zdecydowanie wzrośnie -dodaje Tomasik.

Z okazji 15-lecia Ryanair w Katowicach firma ogłosiła specjalną promocję, w ramach której pasażerowie mogą zarezerwować loty z Katowic do października 2022 roku od 89 zł. Rezerwacji lotów w promocyjnych cenach można dokonać jedynie na stronie internetowej Ryanair do soboty (14 maja 2022 r.) do północy.

Nowa płyta postojowa w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach ma nową płytę postojową dla średniodystansowych samolotów. Trwa budowa trzeciego hangaru

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/04/2022

Rusłan Antonov lądował w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Do Katowic przyleciało 20 ambulansów. Pojazdy znalazły się na pokładzie jednego z największych samolotów świata. Teraz trafią do Ukrainy

Autor: Arkadiusz Nauka

04/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Piekary Śląskie Fronsadais

Piekary Śląskie będą współpracować z francuskim Fronsadais

Węgiel

Ucieczka od węgla trwa. Mieszkańców przestraszyły ceny?

Tarnowskie góry ratusz

Urząd Miasta zaprasza na spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem

Urząd Miasta Piekary

Piekarom Śląskim odebrany został tytuł "Miasta z Klimatem"

Katowice

Kurczymy się, najbardziej Zabrze. Wyniki spisu powszechnego

Netto z zieleniaka

Market w Wojkowicach przejdzie wkrótce metamorfozę

Czy czeka nas embargo na rosyjski węgiel?

"Embargo na węgiel z Rosji. Kierunek: energia odnawialna"