Tak się to robi w Gliwicach. Jeden z najstarszych rynków na Górnym Śląsku zmienił się z betonowego placu w przyjazną przestrzeń

Gliwice mają jeden z najstarszych i najpiękniejszych rynków na całym Górnym Śląsku. Tak było zawsze, ale ostatnia rewitalizacja tylko potwierdziła, że można z betonowego placu stworzyć przestrzeń atrakcyjną do życia dla mieszkańców i nie zaburzyć przy tym architektonicznego ładu zabytkowej starówki. Ale nie zawsze tak było. Jak rynek w Gliwicach wyglądał na początku XX wieku? A jak wygląda teraz? Zobaczcie w naszej galerii.

Gliwice to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska. W jego centrum zachował się średniowieczny układ urbanistyczny oraz Rynek, który został wyznaczony w połowie XIII wieku. Ma on niemal kwadratowy kształt, odchodzące z czterech naroży po dwie uliczki i centralnie usytuowany ratusz.

Ratusz pierwotnie był zapewne drewniany, a ten murowany został wzniesiony w XV wieku, ale do dziś zachował się głównie efekt odbudów i modernizacji z XVIII i XIX wieku.

Średniowieczna zabudowa Rynku w Gliwicach już nie istnieje

Nie istnieje już także średniowieczna zabudowa Rynku. Większość kamienic, które dziś można tam podziwiać pochodzi głównie z XIX i XX wieku. Zabudowa wyglądem luźno nawiązuje do stylu renesansowego czy klasycystycznego.

Jest to efekt powojennej odbudowy części kamienic gliwickiej starówki kierowanej przez architekta Franciszka Maurera. To dzięki niemu Rynek zachował swój charakter, a stojące przy nim kamienice zyskały widoczne dziś podcienia. Tym niemniej, tradycyjne nazwy ulic, które biegną od Rynku wiele mówią o dawnych zajęciach ich mieszkańców. Jest tam m.in. ulica Tkacka, Bednarska czy Krupnicza.

Wiele kamienic na gliwickim Rynku kryje ciekawe historie. Jedna z nich, pod nr 25, należała do rodziny rodziny Troplowitzów, gliwickich Żydów, z której wywodził się Oscar Troplowitz. Zasłynął on jako twórca kremu Nivea, pasty do zębów w tubce i plastra opatrunkowego.

Stary gliwicki Rynek ostatnio zyskał nowe oblicze: dzięki zieleni oraz małej architekturze. Na trzech pierzejach placu już jest kilka nowych drzew, a docelowo pojawi się w sumie 11 platanów klonolistnych. Oprócz drzew i krzewów znajdzie się tu miejsce dla setek tulipanów botanicznych, czosnków ozdobnych, hortensji, róż i cisów. Zamontowane zostaną także nowe ławki i stojaki rowerowe. Remont w pełni ma zakończyć się jesienią 2022 roku i będzie kosztować ponad 1,2 mln zł.

Gliwice są przykładem tego, że zielona rewitalizacja starówki ma sens. Na zupełnie drugim biegunie znalazł się z kolei Cieszyn, gdzie rewitalizacja rynku sprawi, że... betonu będzie jeszcze więcej.

Rynek Cieszyn przebudowa

Może Cię zainteresować:

Wielka patelnia powstanie w centrum Cieszyna. Zamiast zielonego rynku, kolejna betonoza

Autor: Martyna Urban

16/06/2022

Gliwice Rynek - wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Koniec z betonozą. Rynek w Gliwicach zostanie przebudowany. Będzie więcej zieleni [WIZUALIZACJE]

Autor: Arkadiusz Nauka

18/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon