Rynek w Gliwicach jest już „zielony". Drzewa pojawiły się wcześniej niż zakładano [ZDJĘCIA]

Zakończyła się zielona metamorfoza gliwickiego rynku. Na starówce pojawiło się w sumie 11 platanów klonolistnych. Są też tulipany, czosnki ozdobne, cisy, róże i hortensje. Rewitalizacja rynku potrwała cztery miesiące i zakończyła się przed deklarowanym terminem.

Nowe oblicze gliwickiego rynku stało się faktem. W sercu miasta pojawiły się nowe nasadzenia - drzewa, rośliny, a także mała architektura - ławeczki i stojaki rowerowe. Rewitalizacja kosztowała w sumie ponad milion złotych i planowo miała zakończyć się jesienią 2022 roku. Jak widać, prace udało się wykonać już na początku lata. Czy teraz rynek jest bardziej „przyjazny mieszkańcom"? Platany nie są zbyt imponujące, ale na pewno stanowią na starówce wartość dodaną.

- Po raz pierwszy do sadzenia drzew wykorzystaliśmy system antykompresyjny, który zapewni platanom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Drzewa pojawiły się na trzech pierzejach Rynku. W czwartej - od strony wejścia do Ratusza - ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego można było jedynie nasadzić tzw. zieleń niską. Kompozycje z krzewów i bylin okalają także każde z drzew. Zamontowano także nowe ławki i kilkanaście stojaków na rowery - informuje Jadwiga Stiborska-Jagiełło z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

ZOBACZ TAKŻE: Tak się to robi w Gliwicach. Jeden z najstarszych rynków na Górnym Śląsku zmienił się z betonowego placu w przyjazną przestrzeń

Drzewa na rynku w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Na rynek w Gliwicach przyjechały drzewa. Zostały nasadzone w pierzejach starówki [ZDJĘCIA]

Autor: Arkadiusz Nauka

23/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gliwice Rynek - wizualizacja

Mniej betonu, więcej zieleni. Tak ma wyglądać gliwicki rynek

Chorzów Villa Reden

Czarny apartamentowiec z kolejną nagrodą

Parking, Strefa Kultury

Parking wielopoziomowy w Strefie Kultury. Jest wniosek

Hulajnoga elektryczna

Parkingi na hulajnogi w Tychach?

Budowa osiedla Atal Sky+ Katowice

Zmienia się krajobraz przy Pętli Słonecznej. Rośnie blok

Oficer rowerowy Michał Kasperczyk Tychy

Rozmowa z oficerem rowerowym miasta Tychy

Tympanon. Katedra Chrystusa Króla

Katowickiej archikatedrze dołożono... tympanon. Z żelbetu