Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski. Wystawa plakatów Ryszarda Kai w pałacu w Nakle Śląskim. Nikt tak jak on nie potrafi podsumować Polski na jednej grafice

Jego charakterystyczną kreskę poznaje się z dużej odległości. Ryszard Kaja to człowiek renesansu, ale szerszej publiczności jest znany z plakatów z serii "Polska", w których portretuje miasta i regiony. Między innymi te prace będzie można podziwiać od 19 sierpnia na wystawie w pałacu w Nakle Śląskim, która odbywa się pod patronatem Ślązaga.

Ryszard kaja

"Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski" - taki tytuł nosi wystawa, której wernisaż zapowiedziano na sobotę 19 sierpnia 2023 r. na godz. 18 w pałacu w Nakle Śląskim (ul. Parkowa 1, wstęp wolny).

- Chcemy przedstawić Ryszarda Kaję jako jednego z największych współczesnych plakacistów - mówią organizatorzy wystawy. - Scenografa i projektanta kostiumów do spektakli operowych i teatralnych. Artystę interdyscyplinarnego, zaciekawionego podróżnika, wnikliwego obserwatora ludzi i świata, miłośnika muzyki baroku, muzyki etnograficznej z różnych zakątków świata, zafascynowanego maską, maskaradą i groteską. Człowieka wielowymiarowego, wielkiego Artystę - dodają.

Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 100 plakatów z serii "Polska", ale również kostiumy zaprojektowane przez artystę ze spektakli operowych i baletowych sprowadzone specjalnie na wystawę z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej oraz Opery Śląskiej.

Wśród plakatów szczególne miejsce zajmą plakaty związane ze Śląskiem a wśród nich: Tarnowskie Góry – plakat nawiązujący do historii miasta i bogactwa ziemi w postaci rudy ołowiu, srebra, cynku i żelaza; plakat „Ślonsk” z malowniczym czerwonym oknem, białymi firankami i czerwoną okienną pelargonią oraz przewrotny autoportret Ryszarda Kai pod nazwą „Co Ryszard Kaja miau na myśli”, ukazujący kota w muszce z symbolami górniczymi.

Plakaty są udostępnione dzięki uprzejmości „Ryszard Kaja Fundacja”.

Wystawa potrwa do 15 października 2023 r.

Ryszard Kaja (1962 – 2019) – polski malarz, grafik, scenograf i plakacista. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), w 1984 uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. Debiutował w 1989 roku scenografią do dramatu „Hernani” Wiktora Hugo w Teatrze Wielkim w Łodzi. Później pracował tam jako główny scenograf (1999–2000). W 1994 był scenografem w Operze i Operetce w Szczecinie, a w latach 1995–2000 głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1998 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. W 2000 roku zdecydował się odejść z teatru i poświęcić się plakatowi. Większość jego prac dotyczyła wydarzeń kulturalnych, festiwali, spektakli i wystaw .

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim

Może Cię zainteresować:

Niektórzy porównują do Disneylandu, ale bądźmy poważni. Pałac w Nakle Śląskim jest piękny i... prawdziwy

Autor: Urszula Gołkowska

04/08/2023

Palac w czarnym lesie

Może Cię zainteresować:

Nieznane pałace północnej części woj. śląskiego. Czy to nasza propozycja na ciekawy weekend? Całkiem możliwe

Autor: Marcin Nowak

11/05/2024

Żabi Kraj

Może Cię zainteresować:

Żabi Kraj, czyli czego jeszcze nie wiecie o krajobrazie Górnego Śląska. Kumacie?

Autor: Marcin Nowak

07/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon