Transformacja Śląska? Senat: większy budżet, samorządowcy w radzie nadzorczej i siedziba w Bytomiu

W środę (11 stycznia) posłowie zajmą się senackimi propozycjami poprawek do rządowego projektu ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Zakładają one m.in. że siedzibą Funduszu miałby być Bytom, a nie Katowice, w jego radzie nadzorczej zasiadać miałoby trzech przedstawicieli samorządowych korporacji, zaś jego budżet miałby się zwiększyć o blisko miliard złotych.,

Michał Wroński
Herb Bytomia

Senackie propozycje zmian w projekcie ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego rozpatrywać będą połączone siły sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów państwowych, a także Komisji Gospodarki i Rozwoju. Przypomnijmy, że rządowy projekt pierwszy raz wpłynął do Sejmu z początkiem listopada, przeszedł tam trzy czytania i po kilku tygodniach został skierowany do prezydenta oraz marszałka Senatu. Teraz wraca do Sejmu ze zgłoszonymi przez Izbę Wyższą parlamentu propozycjami poprawek.

Co proponują senatorzy? Po pierwsze zmianę siedziby spółki. Miałby nią być Bytom, a nie Katowice.

- Miasto to zostało szczególnie dotknięte skutkami wieloletniej eksploatacji surowca i zaniedbaniami związanymi z ograniczaniem negatywnych skutków społecznych, ekonomicznych i środowiskowych wygaszania górnictwa węgla kamiennego w tym mieście (likwidacji kopalń) – czytamy w uzasadnieniu do propozycji Senatu.

Zdaniem senatorów Funduszowi w zupełności wystarczy trzyosobowy zarząd (w rządowym projekcie mowa jest o zarządzie liczącym od 3 do 5 osób). Proponują też inaczej zestawić skład rady nadzorczej, do dwóch osób redukując w tym gronie reprezentację rządu (miałby tam zasiadać tylko przedstawiciel ministra właściwego do spraw finansów publicznych i ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego). Przypomnijmy, że w pierwotnej propozycji w składzie rady nadzorczej Funduszu miało się znaleźć 7 przedstawicieli rządu. Na te miejsca Senat chciałby wprowadzić dwóch przedstawicieli pracodawców, wskazanych przez organizacje reprezentujące ich w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, a także jednego przedstawiciela Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce oraz dwóch przedstawicieli Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Zasadniczo zwiększyć miałby się też budżet Funduszu – maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na realizację ustawy w latach 2023 – 2032 miałby wynosić nie 800 mln zł (jak proponuje rząd), ale 1,9 mld zł.

Ogólnym celem działalności Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego ma być „skoordynowanie transformacji terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych z transformacją województwa śląskiego”, zaś dwa podstawowe, przypisane mu zadania, to wspieranie procesu transformacji regionu i wspieranie podmiotów (m.in. osób fizycznych i prawnych) na rzecz przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej (w tym górnictwa węgla kamiennego) na terenie województwa śląskiego oraz poza jego terytorium. Fundusz ma wspierać przedsiębiorców poprzez pożyczki, gwarancje, czy poręczenia pod warunkiem, że efekt takiego wsparcia będzie służyć realizacji transformacji Śląska.

Mateusz Morawiecki na Barbórce

Może Cię zainteresować:

Jest już projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska. Skorzystać mają przedsiębiorcy

Autor: Michał Wroński

28/07/2022

Bruksela Komisja Europejska

Może Cię zainteresować:

Śląskie dostanie więcej pieniędzy na swój program regionalny. Łączny budżet przekroczy 5 mld euro

Autor: Michał Wroński

13/06/2022

Bytom Szyb Krystyna

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy mają zastrzeżenia do projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska

Autor: Michał Wroński

24/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon