Rzędkowice kuszą nie tylko wspinaczy. Plenery Jury Krakowsko-Częstochowskiej, tylko 55 km od Katowic

Turnia Szefa, Mnich, Flaszka, Polna Turniczka, Mała Grań, czy słynny Okiennik. Setki dróg wspinaczkowych, kilometry szlaków turystycznych, wspaniałe widoki, a to wszystko raptem 55 kilometrów od centrum Katowic. Witamy w Rzędkowicach. Zresztą sami popatrzcie na zdjęcia, jakie stamtąd przywiózł Wam Mateusz Bałwas.

Położone niespełna godzinę jazdy samochodem od Katowic Rzędkowice (pow. zawierciański) to mekka wspinaczy z całego regionu. Trudno zresztą, aby było inaczej. Na tamtejszych skałach wytyczono w sumie kilkaset dróg wspinaczkowych o różnej skali trudności – coś dla siebie znajdą tu nowicjusze, stawiający dopiero pierwsze kroki w zmaganiach z pionowym światem (stąd Rzędkowice upodobały sobie szkoły wspinaczkowe), jak też doświadczeni „łojanci”, szukający ambitnych sportowych wyzwań.

To zresztą właśnie wspinaczom swoje fantazyjne nazwy zawdzięcza część z tutejszych ostańców. Turnia Szefa, Mnich, Flaszka, Polna Turniczka, Mała Grań, Zegarowa, Turnia Lechwora, czy Baszta – to tylko niektóre z elementów rzędkowickiego krajobrazu. Bodaj najsłynniejszą z tamtejszych skał jest Okiennik z charakterystycznym skalnym oknem (w tym rejonie znaleziono grociki strzał scytyjskich, datowane na ok. 600 r. p.n.e.).

Rzędkowice kuszą nie tylko miłośników wspinaczki. Pasmo białych wapiennych skał przyciąga w to miejsce również wielu biegaczy, rowerzystów, miłośników fotografii, czy spacerowiczów chcących podziwiać piękne jurajskie krajobrazy. A naprawdę jest co podziwiać, zresztą sami zobaczcie galerię zdjęć wykonanych w Rzędkowicach z drona przez naszego kolegę Mateusza Bałwasa. U podnóża skał prowadzi znakowany zielonym kolorem szlak turystyczny, którym dotrzeć można aż na Górę Zborów w rejonie Podlesic. Stamtąd do Rzędkowic można wrócić tą samą trasą, bądź - idąc najpierw szlakiem czerwonym, a następnie czarnym – przez ruiny zamku Bąkowiec (Morsko). Przejście całości zajmuje ok. 5 godzin (plus postoje), więc przy długim majowym dniu można w trakcie takiej wycieczki naprawdę wiele czasu poświęcić na delektowanie się widokami i przypatrywanie się poczynaniom wspinaczy.

Ci, którzy chcieliby zostać w Rzędkowicach na dłużej, a przy okazji chcieliby zaznać nieco biwakowego życia mogą skorzystać z działających w tej miejscowości pól biwakowych. Miejscem do biwakowania (podobnie jak i urządzania ognisk) nie jest natomiast sąsiedztwo skał, o czym miło byłoby pamiętać jeśli chce się zachować urok tego miejsca.

Staw Brandka Bytom

Może Cię zainteresować:

Miejsca na przemysłowym Śląsku odzyskane przez naturę. Dzięki niej masz dziś gdzie wypoczywać

Autor: Maciej Poloczek

01/05/2024

Zalewisko w dawnej kopalni piasku podsadzkowego

Może Cię zainteresować:

Zamiast na Mazury będziemy jeździć do... Olkusza? Pod naszym nosem powstaje nowe pojezierze

Autor: Daniel Lekszycki

27/04/2024

Minuaturka artykulu

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Brudny Śląsk? GZM jedynym organizmem miejskim w Europie, który można w pełni okrążyć lasem

Autor: Marcin Nowak

20/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon