Samorząd województwa śląskiego dołoży do Europejskiego Miasta Nauki. Ile? "Kilkanaście milionów złotych"

Katowice będą Europejskim Miastem Nauki 2024. To ogromny prestiż, ale także duże wyzwanie, w tym finansowe. Okazuje się, że na rządowe wsparcie nie można zbytnio liczyć – ma to być zaledwie kilkaset tysięcy złotych. Z pomocą zamierza przyjść samorząd województwa śląskiego.

Samorząd województwa będzie współfinansował Europejskie Miasto Nauki 2024

W ramach Europejskiego Miasta Nauki w Katowicach odbędzie się m.in. międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum, w której udział wezmą naukowcy, biznesmeni i politycy z różnych zakątków świata. Cały rok podzielony ma być na 50 tematycznych tygodni, a każdy z nich związany będzie z innymi zagadnieniami czy tematyką naukową. Za miastem nauki stoi konsorcjum siedmiu śląskich uczelni, z Uniwersytetem Śląskim na czele, a strategicznym partnerem konsorcjum jest miasto Katowice.

- To jest bardzo ważne wydarzenie. Też pomysł pana rektora jest bardzo dobry – to nie jest jakiś jednodniowy event w kategorii dzisiaj otwieramy, pokazujemy coś. Tam przez 50 ponad tygodni będzie mnóstwo wydarzeń naukowych. Potrzeba na to dobrego finansowania – miasta Katowice, województwa. Chcemy to pokazać szerzej i dalej – w Rozmowie Dnia Radia Piekary zaznaczył Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Marszałek: Bardzo mocno wspieramy naukę

Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek, zwrócił się do Sejmiku Województwa Śląskiego z wnioskiem o wsparcie w wysokości 15 milionów złotych. Radni sejmiku przyjęli już uchwałę intencyjną w tej sprawie. Teraz trzeba przygotować harmonogram finansowania. Marszałek województwa podkreśla, że to duże środki, ale bardzo potrzebne.

- Czy to będzie 15 mln zł? Nie wiem. Myślę, że od 10 do 15 – w takich kategoriach trzeba to rozpatrywać, żeby to wydarzenie miało godną otoczkę. Wiem, że są prowadzone rozmowy z Metropolią. Metropolia chce się też do tego wydarzenia włączyć, jako współgospodarz. Tak, jak województwo będzie współgospodarzem. Bardzo mocno wspieramy naukę. Zawsze byliśmy regionem naukowym, technicznym – dodał marszałek Chełstowski.

Marszałek Chełstowski dodał, że tytuł Europejskiego Miasta Nauki może być mocnym odbicie dla Śląska oraz dla rozwoju nauki i sektora akademickiego. Wzmocni także rozpoznawalność Katowic i pomoże tu przyciągnąć nowych studentów.

Ryszard koziolek 1

Może Cię zainteresować:

Naukowy think tank zajmie się transformacją woj. śląskiego? "Model bez precedensu"

Autor: Patryk Osadnik

03/07/2023

Prof. Ryszard Koziolek

Może Cię zainteresować:

Katowice Europejskim Miastem Nauki. "Politycy gratulują, ale nie idzie za tym żadne istotne wsparcie"

Autor: Patryk Osadnik

28/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Pawel urzenitzok bytom

Studenci włączą się w organizację Europejskiego Miasta Nauki

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 Prof Pietrzykowski Uwaga świata naukowego skupi się na mieście

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Katowice spodek mck ktw

Bojarun: Nauka może być kolejnym kołem zamachowym

Zanieczyszczenie pixabay

Na UE powstaje Centrum Ekonomii Zmian Klimatu

Indeks wyższej uczelni

Będą losowe kontrole studenckich prac? Winny ChatGPT

Katowice

Historyczny tytuł dla Katowic, a mieszkańcy o tym nie wiedzą

Dawne Muzeum Śląskie

Dawne Muzeum Śląskie centrum Europejskiego Miasta Nauki?